Бившият специален прокурор Робърт Мълър опроверга твърденията на американския президент Доналд Тръмп, че изготвения от него доклад го оневинява за връзки с Русия. Мълър се яви пред Конгреса, за да дава за първи път показания по продължилото две години разследване за намеса на Русия в президентските избори в Съединените щати през 2016 година. Мълър вече даде показания пред Комисията по отбрана в Камарата на представителите, а в този момент дава показания и пред Разузнавателната комисия. Бившият специален прокурор не отговори директно на дългоочаквания въпрос дали срещу Тръмп може да започне процедура по импийчмънт, но заяви, че той може да бъде подсъдим, след като слезе от поста президент:
"В нашето разследване за контраразузнаването не правя никакви заключения, нито предлагам мнения за вината или невинността по висящ случай. Не е обичайно прокурор да дава показания за криминално разследване и, тъй като аз съм в ролята на прокурор, има причини показанията ми да бъдат ограничени".
448 страници - толкова е голям доклада, който Робърт Мълър изготви след 22-месечно разследване за руска намеса в изборите. В него се заключава, че няма доказателства за сговор между Тръмп и Русия, но пък са посочени 10 случая, в които е възможно американският президент да е възпрепятствал правосъдието и разследването за руска намеса. Доналд Тръмп определи показанията пред Конгреса като „срам“ за нацията.
По време на встъпителното си изявление в правната комисия в Камарата на представителите прокурорът посочи, че доказаните в доклада му опити за руско вмешателство са били едно от най-големите посегателства спрямо демокрацията.
В своето встъпително изявление той отбеляза, че няма да може да отговори на всички поставени му въпроси, особено по отношение на така нареченото „Досие на Стийл“ (бившият служител на Ми-6 Кристофър Стийл, който е работил над съставянето на т.нар. "руско досие" на президента Доналд Тръмп).
Мълър разисква и темата за посочени в разследването опити на Тръмп за намеса. Докладът разглежда 10 епизода, които могат да се приемат като потенциално възпрепятстване на правосъдието и които могат да се превърнат в повод за започване на процедура по импийчмънт. Отговаряйки на въпрос на председателя на правната комисия на Конгреса Джеролд Надлър, Мълър потвърди, че констатациите на проведеното от него разследване не оправдават президента Доналд Тръмп, както самият той твърди, нито пък те могат да бъдат определени като доказателство, че не е имало тайно споразумение с Русия. Освен това, по думите на Робърт Мълър, е възможно държавният глава да бъде обвинен за възпрепятстване на разследването, когато напусне своя пост.
Бившият специален прокурор потвърди, че безуспешно се е опитвал в рамките на около една година да вземе интервю от президента Доналд Тръмп. Той заяви, че докладът, в който не бяха открити никакви доказателства за тайно договаряне на кампанията на Тръмп с Русия, са неговите "свидетелски показания" пред Конгреса и че той ще остане в рамките на този факт.
Президентът смята, че докладът, който заключава, че няма доказателства за сътрудничество на кампанията му с Русия, го оправдава напълно. Но пред правната комисия в Камарата на представителите Мълър отговори с „не“ на въпроса дали докладът от разследването е оправдал напълно Тръмп по въпроса за възпрепятстване на правосъдието. Руското правителство се намеси в президентските избори в Съединените щати през 2016 година по "стремителен и систематичен начин", заяви бившият спецпрокурор Робърт Мълър в показанията си пред Комисията по съдебната система на Камара на представителите. Русия искаше Тръмп да спечели през 2016-а година, тъй като "смяташе, че може да спечели от неговата победа", обясни Робърт Мълър. Действията на Русия представляват някои от "най-сериозните" предизвикателства пред американската демокрация, подчерта той.
Още при приключване на разследването Мълър заяви, че не се е изказал конкретно по темата заради политиката на Министерството, като това е в правомощията на Конгреса.
Изслушването бе открито с изявление на председателя на правната комисия към Камарата на представителите демократът Джеролд Надлър. Надлър заяви, че темите, които ще се разискват, ще бъдат свързани с „морален дълг, интегритет и отговорност.“
Демократите се надяват да научат повече за посочените опити от Тръмп за намеса в разследването, но Мълър даде да се разбере, че няма да напуска очертанията на оповестения доклад и няма да коментира факти от течащи в момента разследвания, включително и за началния стадий на разследването.
Републиканците смятат, че разследването е политическа вендета, започната от служители, които не са харесвали Тръмп. Те също посочват, че президентът не е предприел стъпки, които да са причина за импийчмънт, защото в доклада липсва подобна квалификация на действията му.
Топрепубликанецът в комисията Дъг Колинс защити президента, като каза, че той е имал правомощия да спре разследването, но не го е направил. Колинс каза, че „президентът не работил с руснаците“ и „каквото и да чуем днес, няма да промени този факт“.
Самият Тръмп определя разследването като "лов на вещици" и политическо мотивирано действие от демократи, които не са желаели да приемат победата му. Тази сутрин в Туитър с големи букви президентът написа „НЯМА КОЛИЗИЯ, НЯМА ВЪЗПРЕПЯТСТВАНЕ!“
По-късно днес Мълър ще се яви пред комисията по разузнаване.
Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити данъци,..
Депутатите отново не успяха да изберат председател. За кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 68 депутати. Предложението не беше прието. Номинацията на Силви Кирилов от ИТН бе подкрепена с 101 гласа "за". Обявен бе следващ ден за продължаване на заседанието да е понеделник 25 ноември, но след недоволство в пленарната зала..
Има шанс Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенгенското пространство от януари 2025. Това заяви вътрешният министър на Унгария Шандор Пинтер след неформалната среща в Будапеща на вътрешните министри на Унгария, България, Румъния и Австрия. Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Унгария е..
Проблемът с водоснабдяването в Ловеч и няколко села от общината се задълбочава. От дружеството ВиК предупредиха, че ако няма валежи и не се повиши дебитът на основния водоизточник "Черни Осъм", който е под критичните стойности, режимът на вода в областния център от 13 часа ще стане още по-тежък. ВиК: Нивата на обемите на язовирите в..
Вероятно от март 2025 г. България ще влезе в Шенген . Тази прогноза направи пред БНР Владимир Кисьов, бивш заместник-външен министър и главен преговарящ с ЕС. Той подчерта, че очаква до края на годината да отпадне "тази несправедливост" страната ни да не е част от Шенгенското пространство и определи днешната среща на вътрешните министри в..
Председател на 51-вото НС рано или късно ще изберат. Накрая може би ще стигнат до съгласие за най-възрастния. Въпросът е към какво води тази стъпка? Това прогнозира проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", в интервю пред БНР. "И сега е моментът, в който изкарват парата, емоциите се нагнетяват,..
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..