Кристалина Георгиева бе определена за европейския кандидат за управляващ директор на Международния валутен фонд, съобщи агенция Ройтерс.
Георгиева, която е главен изпълнителен директор на Световната банка, се конкурираше с още четирима икономисти, но до днешните последни кръгове на гласуване останаха само двама кандидати - тя и холандецът Йерун Дейселблум.
Другите трима кандидати за европейската номинация - шефът на еврогрупата Марио Сентено, испанският министър на икономиката Надя Калвино и управителят на финландската централна банка Оли Рен - се отказаха по-рано от надпреварата.
Дебатите продължиха 12 часа, като поне две гласувания не определиха кандидат, който да събере исканата подкрепа на 55 процента от държавите в Общността, в които да живеят поне 65 процента от населението на ЕС.
Последният кръг гласуване определи Кристалина Георгиева за победител, като Йерун Дейселблум я поздрави с избора минути след това.
Според АФП, 56 процента от страните в ЕС са гласували за Кристалина Георгиева, но изискването за квалифицирано мнозинство от държави, в които живеят 65 процента от населението на Общността не е било покрито. В държавите, подкрепили Георгиева, живеят 57 процента от 500-милионното население на ЕС.
По неписано правило начело на Международния валутен фонд стои европеец. Ако кандидатурата й бъде утвърдена, Кристалина Георгиева ще замени французойката Кристин Лагард, която е номинирана да оглави Европейската централна банка.
"Българката Кристалина Георгиева беше официално избрана в петък като кандидат на Европейския съюз да оглави Международния валутен фонд", заяви френският финансов министър Бруно Льо Мер, който организира гласуването, цитиран от АФП. "Европейските финансови министри проявиха своята ангажираност да намерят консенсус и аз им благодаря за това", написа в социалната мрежа „Туитър“ Льо Мер след конферентен разговор със своите колеги от ЕС.
По-рано в петък изпълнителният директор на Световната банка излезе начело при гласуването на министрите от ЕС като кандидат на блока да стане шеф на МВФ, но не събра квалифицирано мнозинство и се наложиха допълнителни консултации.
"За мен е чест да бъда кандидат на Европейския съюз за ръководител на МВФ", написа в Туитър Кристалина Георгиева. Тя съобщи, че е поискала временно да напусна поста си и да се откажа от отговорностите си на изпълнителен директор на Световната банка, докато трае процеса на номинация.
Само една част от бюджета за 2025 г. е еврозоната, останалото са конкретни политики, за които не съм сигурен, че ще одобрим като опозиция. Това е хипотеза, защото още няма бюджет. Това заяви зам.-председателят на парламентарната група на ПП-ДБ Божидар Божанов в интервю пред БНР. "Това, че имаме различия с ПП не е новина, имаме различия и..
БСП иска не да бъде наложен таван на цените, а да бъдат ограничени надценките. Така министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който е от левицата, коментира в Бургас внесения от БСП-Обединена левица законопроект за таван на търговските надценки за основни хранителни продукти. Според Гуцанов има неразбиране по темата заради коментарите,..
Израелските военни са се изтеглили от стратегическия коридор Нецарим в Ивицата Газа след поредната размяна на заложници срещу затворници в рамките на действащото споразумение за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас", съобщиха днес израелски медии. Този коридор разделя крайбрежната ивица на северна и южна половина. Това изтегляне има за цел..
Новият Видински митрополит е Браницкият епископ Пахомий. Той беше избран с пълно единодушие от членовете на Светия Синод. Другият кандидат, Мелнишкият епископ Герасим, не получуи нито един глас. Пахомий е избран за епископ през 2021 г., а от юли 2024 г. е назначен за първи викарий на Софийския митрополит и нов български патриарх Даниил...
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в нея, а и не мисля, че тази управляваща коалиция иска това да се случи. Това каза пред БНР депутатът Радостин Василев, лидер на партия МЕЧ, като посочи, че парламентарната им група е "нещо като..
Най-ниските температури в област Монтана за настоящата зима са измерени тези почивни дни. Вчера най-студено е било в село Долно Церовене, а днес - във Вършец. От минус 11 до минус 3,5 достигнаха най-ниските температури отчетени за вчера и днес в Монтанско. В събота рекордът е за якимовското село Долно Церовене - минус 11 градуса. С два градуса..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..