Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Ханделсблат“: България не се е предала в борбата за новия завод на „Фолксваген“

Борисов: Страната ни е най-добрата локация за инвестиции в региона

Снимка: БГНЕС

България не се е предала в борбата за новия завод на „Фолксваген“, пише германското икономическо издание „Ханделсблат“. В интервю за влиятелния вестник българският премиер Бойко Борисов твърди, че страната ни е най-добрата локация за инвестиции в региона.

Инвестицията в България би била положителен сигнал към цяла Източна Европа, смята Борисов. И изтъква предимствата на България: данъчна система, държавни помощи и добра транспортна комуникация. „Правителството ще изчерпи всички възможности за държавни субсидии, които са позволени от законодателството на ЕС - това сме заявили на „Фолксваген“, обещава премиерът в писменото интервю. „Ще покажа, че съм най-лоялният партньор на световните гиганти в автомобилостроенето“, цитира „Ханделсблат“ Борисов.

В същото време от централата на „Фолксваген“ във Волфсбург отново подчертаха, че окончателното решение за новия завод на концерна не е взето. То се очаква в началото на септември. „Предстоят преговори с фаворитите“, заяви говорителка на концерна.

През последните седмици се появиха редица медийни публикации, според които заводът на най-големия германски производител на автомобили ще бъде построен в Турция - край Измир. Инвестицията е за близо милиард и половина евро.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

„Фолксваген“ все още не е предпочел Турция пред България за новия си завод

Германският автомобилен концерн „Фолксваген“ все още търси най-доброто място за новия си завод в Югоизточна Европа. Дали той ще бъде построен в България, или в Турция, ще се реши окончателно през есента. Това заяви премиерът на Долна Саксония Щефан..

публикувано на 30.07.19 в 16:10

Automobilwoche: "Фолксваген" избира Турция пред България за нов завод

Германският автомобилен производител "Фолксваген" (Volkswagen) планира да построи завод за производството на няколко автомобилни модела в Турция, съобщи в петък немското автомобилно списание Automobilwoche, цитирано от Ройтерс. Тази информация..

обновено на 12.07.19 в 16:57
Емил Караниколов

Караниколов: Не сме се отказали от завода на „Фолксваген“

Българското правителство не се е отказало да привлече инвестицията на германски автомобилен концерн у нас. Това обяви министърът на икономиката Емил Караниколов след среща на правителството с представителите на автомобилния клъстер в България:..

публикувано на 17.07.19 в 13:18
ВИЖТЕ ОЩЕ
Безплатна телефонна линия

Пореден опит за телефонна измама в Дулово завърши с хепиенд

За пореден случай на телефонна измама съобщават от полицията в Силистра. Спасени са били 9000 лева и златни бижута. Разигран е бил добре познатият сценарий, че парите са нужни за операция на близък човек. Възрастен мъж от Дулово получава обаждане..

публикувано на 03.02.25 в 17:28
Датската министър-председателка Мете Фредриксен - Брюксел, 3 февруари 2025

Европейските лидери подкрепиха Дания за Гренландия

Европейските лидери изразиха пълна подкрепа и солидарност с Дания, като припомниха съответните принципи на международното право, съобщи дипломатически източник от Брюксел. Дания търси европейска подкрепа заради Гренландия "Всеки трябва да..

публикувано на 03.02.25 в 17:18

Заради катастрофа времено е затворен пътят Велико Търново - Русе

Временно е затворен за движение пътят Велико Търново - Русе. В района на разклона за село Масларево е катастрофирал тир. Пострадали няма, съобщиха от полицията във Велико Търново.  Леките автомобили се отклоняват през село. Масларево, товарните изчакват на..

публикувано на 03.02.25 в 17:03

Гражданската гвардия в Испания арестува 4 души за незаконен внос на ботокс от Южна Корея

Гражданската гвардия в Испания арестува четирима души за незаконен внос на ботулинов токсин (ботокс) от Южна Корея. 700 флакона с веществото са иззети от 24 клиники за естетични процедури в цялата страна.  19 клиники са работили нелегално, посочват..

публикувано на 03.02.25 в 17:03

В Испания издирват изчезнало българско момиче

Властите в Испания издирват изчезнало дете от България. 13-годишната Габриела Кътева е в неизвестност от 31 януари в град Паленсия. Сигнал за изчезналото момиче е подаден до сдружението "SOS Изчезнали“, което от своя страна е активирало призив за..

публикувано на 03.02.25 в 17:01
Д-р Регина Хатър

Д-р Регина Хатър: Проверявайте информацията и за специалистите, и за ботокс продуктите

Добре проверявайте информацията и за   специалистите, и за продуктите! Това призова пред БНР д-р Регина Хатър, специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия с призната специалност от Европейския борд по пластична, реконструктивна..

публикувано на 03.02.25 в 16:46

Мисия на ООН съобщава за увеличен брой екзекутирани от Русия украински войници

През последните месеци се увеличава броят на пленени украински войници, които руските сили екзекутират.  Това съобщиха от мисията на ООН в Украйна, цитирани от АФП. От края на август международната организация има информация за 79 убити при 24 отделни..

публикувано на 03.02.25 в 16:45