България и Йордания имат отлично партньорство и ще задълбочат двустранното си сътрудничество в сферата на сигурността, борбата с радикализацията и тероризма. Това беше общата позиция на президента Румен Радев и министъра на външните работи на Хашемитското кралство Йордания Айман Ал-Сафади, които разговаряха днес на „Дондуков“ 2. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
"България високо цени усилията на Йордания за поддържане на мира и стабилността в Близкия Изток, което е от изключително значение за държавите от съседните региони и за Европейския съюз", е посочил президентът Радев. Държавният глава е подчертал ефективността и добрите резултати от инициативата на йорданския крал Абдула II бин ал-Хусейн т.нар. Процес Акаба, за противодействие на тероризма, екстремистките идеологии и радикализацията, която е особено важна за региона на Балканите. България и Йордания ще продължат и двустранния обмена на информация и опит в превенцията на радикализацията.
Сред чуждестранните терористични бойци в Близкия Изток няма нито един българин, подчерта на срещата външният министър на Йордания и отбеляза ролята на толерантното българско общество в това отношение. България има дълбоки исторически традиции в религиозната и етническа толерантност и може да бъде пример, посочи от своя страна президентът Румен Радев.
Насърчаването на икономическия обмен и взаимните инвестиции между двете държави, също беше сред акцентите на срещата. Като особено перспективни области бяха откроени информационните технологии, индустриите с висока добавена стойност, отбранителната индустрия създаването на смесени предприятия и туризмът.
Президентът Румен Радев отбеляза и доброто сътрудничеството в областта на образованието и науката. По думите му трябва да се използва потенциалът на йорданските студенти, завършили висшето си образование в България за развитието на двустранните отношения.
По време на срещата държавният глава потвърди поканата си към крал Абдула II да посети България в удобно за него време.
Две реки преляха и наводниха град Авила, на 115 км западно от Мадрид, след няколко дни почти непрекъснати валежи от дъжд. Водата е заляла улици, паркове и гаражи в южната част на града. Реките Чико и Адая са излезли от коритата си днес и са предизвикали частични наводнения в Авила. Кметът Хесус Кабрера не изключва възможността от още щети в..
Самолетният превозвач "Бритиш Еъруейс" (British Airways) обяви, че услугите от летище "Хийтроу" постепенно ще бъдат възобновени от 19.00 часа местно време. Авиокомпанията е получила одобрение за осем полета на дълги разстояния, включително полети до Йоханесбург, Кейптаун, Сингапур, Рияд, Сидни и Буенос Айрес. Пътниците са посъветвани да не се..
Трима кандидати преминаха успешно през етапа решаване на тест в конкурсната процедура за избор на главен архитект на Столична община – арх. Радост Георгиева, арх. Георги Славов и арх. Богдана Панайотова. На теста се явиха седем от осемте допуснати до конкурса кандидати. По правилата на Наредбата за провеждане на конкурсите и подбора при..
За трета поредна седмица жители на столичния квартал "Княжево" излязоха на протест с искане да се подобри контролът върху спазването на ограниченията на скоростта от шофьорите в квартала, предаде БТА. Сред другите им искания са да се поставят повдигнати и осветени пешеходни пътеки, както и камери за превишена скорост. Протестиращите за..
Повече пари за общините има в бюджет 2025 на държавата, като 1,65 млрд. лева са предвидени за Инвестиционната програма, заяви кметът на Монтана Златко Живков, който е член на Управителния съвет на Националното сдружението на общините в Република България и участва в преговорите за бюджета за тази година. "Четвърт век съм кмет Монтана. За..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че според него "съвсем скоро" ще бъде постигнато "пълно прекратяване на огъня" между Украйна и Русия, предаде Ройтерс. "Мисля, че ще имаме прекратяване на огъня в много области. Ще имаме съвсем скоро пълно прекратяване на огъня, а след това ще имаме договори и споразумения, които се договарят...
Съобщенията, че Пентагонът обмисля преструктуриране на командването на САЩ и че е много вероятно Вашингтон да се оттегли като главен главнокомандващ на НАТО в Европа не се приема с особено въодушевление от част от законодателите отбелязва интернет изданието The Hill. Мич Макконъл, бившият лидер на републиканците в Сената, предупреждава,..
Идеята за разкриване на хранителни магазини в пощенските станции е все по-обсъждана, мненията са противоречиви, а разискванията по темата вече..
Как и за колко се работи в "Български пощи"? Въпросите за условията на труд и заплащането в Националната пощенска служба вълнуват не само хилядите..
Парламентарната група на МЕЧ се разпадна. След гласуването на бюджета председателят на парламента Наталия Киселова анонсира, че депутатът Самуил..