Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ердоган и Путин обсъдиха двустранните отношения и ситуацията в Сирия

| обновено на 27.08.19 в 19:06
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Бъдещето на Сирия беше водеща тема на разговорите днес в Москва между руския президент Владимир Путин и турския му колега Реджеп Ердоган.

Стопанинът на Кремъл изрази подкрепа за турското искане за създаване на зона за сигурност в Сирия и анонсира, че двете страни могат да работят съвместно по производството на бойните самолети Су-35 и Су-57.

Руският президент обяви, че Анкара и Москва ще предприемат съвместни действия в Сирия:

„Допълнителни и съвместни мерки за неутрализирането на терористичните групировки в Идлиб и нормализирането на обстановката както в тази зона, така и в цяла Сирия. Изхождаме от принципите за запазване на териториалната цялост и независимост на страната. Не трябва да допуснем разделянето на страната на зони на влияние“.

От своя страна турският президент Реджеп Ердоган акцентира върху бежанската вълна, която може да предизвикат военни действия в северната част на арабската страна. Той подчерта, че там 3,5 млн. души са изправени пред хуманитарна криза:

„В Идлиб в резултат от атаките на режима от месец май насам загинаха над 500 невинни цивилни, 1200 бяха ранени. Хиляди хора бяха принудени да напуснат домовете си“.

Строителството на газопровода „Турски поток“ се движи по график и до края на годината турските потребители ще започнат да получават доставки по него, а по втората тръба на газопровода ще се осъществява износ на синьо гориво за Европа, заяви Владимир Путин.

Междувременно в Анкара пристигна руски транспортен самолет, превозващ първите части за втората батарея руски ракети С-400 за Турция. Турското министерство на отбраната заяви, че втората партида доставки ще продължи около месец. Третата партида доставки ще съдържа около 120 ракети от различни типове и ще бъде превозена по море.

Руски официални лица съобщиха, че обучението на турските военнослужещи за работа с комплексите ще започне през септември и ще завърши на 2 януари 2020 г. Очаква се всички батареи да бъдат готови за ползване до април 2020 г.

По-рано през деня двамата лидери откриха авиационно-космическо изложение МАКС-2019 г. в град Жуковский край Москва. Двамата лидери заедно разгледаха руския боен самолет от пето поколение, строен по стелт-технология, Су-57. Турция заяви, че ако бъде отстранена от програмата за закупуване на американския самолет от последно поколение Ф-35, тя ще потърси други източници, за да удовлетвори военните си нужди, докато не започне производство на собствени бойни самолети.

Освен Су-57, двамата лидери разгледаха и хеликоптерите Ка-62 и Ми-38, самолетът-амфибия Бе-200 и пътническия самолет МС-21-300. Въоръжените сили на Турция използват други съвременни модификации на атакуващите хеликоптери „Камов“, особено в борбата си срещу ПКК.

По време на съвместната пресконференция при откриването турският президент заяви, че се очаква тази година броят на руските туристи в Турция да постави нов рекорд, надвишавайки 6 млн. души.

Ердоган подробно изтъкна постиженията на турската авиационна индустрия в последните години пред домакините си.

Основен акцент в разговорите бе бъде ситуацията в северната сирийска област Идлиб. Турция се опасява, че офанзивата на сирийската армия в последния останал бастион на въоръжените бунтовници може да предизвика бежанска вълна към страната. Кремъл настоява за прекратяване на атаките на бунтовниците от тази зона. 

Радикалните групи са изключени от примирието, заяви руският външен министър Сергей Лавров вчера и допълни:

"В Идлиб сирийските въоръжени сили, с наша поддръжка, не нарушават никакви договорености. Договореностите от миналия септември предвиждаха създаване на зона за деескалация и прекратяване на бойните действия от страна на незаконните въоръжени формирования. Но никой не е освобождавал терористите от решенията, взети в Съвета за сигурност на ООН по отношение на тях – тях режимът на прекратяване на огъня изначално не ги обхващаше. Те не просто не се успокоиха, а увеличиха своите провокационни прояви отвътре в идлибската зона. В началото на година отново говорихме с турските колеги за създаване на демилитаризирана полоса вътре в зоната. Никой никога не се е договарял, че срещу терористите, водещи огън, няма да се нанасят ответни удари"

Програмата на посещението включи и среща на двете делегации. Реджеп Ердоган е придружаван от турските министри на външните работи Мевлют Чавушоглу, на отбраната Хулуси Акар, на финансите Берат Албайрак, на промишлеността и технологиите Мустафа Варанк.

„Турция е наш много близък партньор, съюзник“, заяви в навечерието на визитата говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Той подчерта, че двете страни са свързани от „много развити многовекторни търговско-икономически отношения, които се отличават с близост даже в такива чувствителни области като военно-техническото сътрудничество. Реализират се големи проекти като „Турски поток“.

В петък, 23 август, по инициатива на Анкара се състоя телефонен разговор между двамата президенти. Турският лидер е заявил, че настъплението на сирийската армия в област Идлиб „открива пътя към хуманитарна катастрофа“. Прессъобщението от Кремъл акцентираше, че двамата лидери са се договорили да активизират съвместните усилия за премахване на терористичната заплаха от района и изпълняване на споразумението от Сочи от 17 септември 2018 г. по въпроса.

Съгласно меморандума Русия и Турция се договориха за създаване на зона за деескалация в района, като 12 турски военни поста по вътрешния периметър на областта и 12 руски военни поста по външните ѝ граници трябваше да гарантират прекратяването на огъня. Примирието обаче често беше нарушавано от всички страни. В отговор на обстрел от страна на джихадистки групи частите, командвани от Дамаск, започнаха настъпление в района и обкръжиха стратегическия град Хан Шейхун. На 19 август турска бойна колона е пресякла турско-сирийската граница и се е насочила към града, след което е била обстреляна от сирийската авиация. Обстрелът не причини жертви сред турските войници, но предизвика остра реакция на Анкара.

Областите Идлиб и Хама са единствените по-големи райони в Сирия, в които все още действат радикални бунтовнически групировки.

Очаква се днес турският президент да информира руския си колега и за преговорите с Вашингтон за създаване на зона за сигурност на изток от р. Ефрат. „В тесни контакти с Русия сме по този въпрос“, заяви Ердоган вчера на историческо честване край град Малазгирт.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова организация на движението по столичната ул. "Опълченска"

Очаква се нова организация на движението да бъде въведена по столичната улица "Опълченска", чийто ремонт започва от тази сутрин - в отсечката между булевард "Сливница" и улица "Цар Симеон". Трафикът ще се пренасочва поетапно само в едното платно като ще се промени и движението на градския транспорт, каза за БНР директорът на дирекция..

публикувано на 18.07.24 в 08:17
Калин Стоянов

Калин Стоянов: Обезопасихме района около газопреносна станция "Странджа"

"Сравнително спокойно премина нощта в село Воден. Голяма част от пожара селото, както и покрай него, е овладян. През вчерашния ден ситуацията в населеното място беше изключително тежка. Допълнителни трудности създаваше и постоянно обръщаща се посока на вятъра. На терен имаше близо 25 екипа на Пожарната, хеликоптер на армията, доброволци, служители от..

публикувано на 18.07.24 в 08:13
димът над село Воден

МЗ: Земеделците в засегнатите от пожарите райони, където е обявено бедствено положение, да подадат заявление в ДФЗ

Земеделските стопани в засегнатите от пожарите райони на страната, където е обявено бедствено положение -  трябва да подадат  специално заявление в областните дирекции на Държавен фонд "Земеделие", съобщават от земеделското министерство. Заявлението е нужно , за да няма проблеми при изплащането на субсидиите за обработваеми площи и за..

публикувано на 18.07.24 в 07:58
димът над село Воден

"За 10 минути изгоря като факел." Огънят изпепели домове и пасища

"Още днес трябва да тръгнат комисии да описват щетите. Всичко е опожарено. Животните стоят в едни голи полета и блеят по цял ден. Хубавото е, че има поне вода." Това каза в предаването "Преди всички" Симеон Караколев, съпредседател на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите (НОКА). На първо време се доставят фуражи и друга..

публикувано на 18.07.24 в 07:57

Продължава борбата с пожарите в различни райони на страната

И днес продължава гасенето на големия пожар в крайграничната община Болярово. Частично бедствено положение е в сила за селата Воден, Шарково, Малко Шарково, Ситово и Крайново. Около 200 души - пожарникари, горски служители, жандармерия, военнослужещи, доброволци, тежка техника и военен хеликоптер се включиха в гасенето на огъня, който..

публикувано на 18.07.24 в 07:56

12 години от атентата на летище Бургас

12 години се навършват от атентата на летище Бургас. С възпоменателна церемония, пред мемориала на морската аерогара, отново ще бъде почетена паметта на загиналите 5-а израелски туристи и българския шофьор Мустафа Кьосов. На панихидата се очаква да присъстват близки на пострадалите израелски граждани. Ритуалът ще премине при засилени мерки за..

публикувано на 18.07.24 в 07:55
На 14 юни 2024 г. САЩ обявиха, че кеят ще бъде отделен от брега на Газа за втори път в рамките един месец поради бурното море

САЩ спират доставката на хуманитарни помощи през временен кей за Ивицата Газа

Съединените щати обявиха, че слагат край мисията си доставка на хуманитарни помощи за палестинската територия през временен кей. От средата на месец май, когато беше изградено, съоръжението се откачи няколко пъти заради неблагоприятно време. Разпределението на помощите също се оказа проблем, след като Програмата по прехраната към ООН..

публикувано на 18.07.24 в 07:50