ПГ на „Обединените патриоти“ изрази днес учудване от решението на съда да пусне на свобода преждевременно австралиеца Джок Полфрийман, осъден на 20 години затвор за убийството на студента Андрей Монов.
Зам.-председателят на групата Милен Михов цитира заключение на затворническите власти отпреди година, в което се твърди, че Полфрийман се стреми да избегне правосъдието в България и не се е поправил по време на излежаване на присъдата:
„Цялото общество, мисля, приема тази присъда като несправедлива. Мотивите на съда ще ги прочетем. Те може би имат някакво бюрократично основание, но истината все пак е на другата страна. Не бих искал да коментирам още веднъж, но има едно изказване на Полфрийман за качеството на българската съдебна система. Питам се дали това решение е доказателство или опровергаване на това изказване“.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова от своя страна определи като „подигравка и позор“ предсрочното освобождаване на Джок Полфрийман:
„Това е подигравка с жертвите, с техните семейства, с мъката на тези хора, с чувството за справедливост и за възмездие. Подигравка, позор, грозно решение на българския съд“.
Искане за обяснения от шефа на съюза на съдиите Калин Калпакчиев
Красимир Ципов от ГЕРБ настоя шефа на съюза на съдиите Калин Калпакчиев, който е участвал във вземането на решението за предсрочното освобождаване на Полфрийман да обясни добре мотивите си.
„Много е интересно дали Съюзът на съдиите, чийто председател е уважаваният съдия Калпакчиев, как ще се произнесе по такова решение, тъй като обществените реакции са ясни, хората са възмутени, а близките на убитото момче очакват отговор на това какви са били мотивите. При положение, че самият Джок Полфрийман заяви при произнасянето на присъдата, че българският съд е корумпиран. Какво ще каже г-н Калпакчиев за тези изявления на Полфрийман?“, запита Ципов.
С уговорката, че не може да коментира съдебни решения, премиерът Бойко Борисов също не скри недоволството си:
„Всички знаем отговорът какъв е, но аз не мога да си позволя да го кажа“.
Мотивите на съда
Джок Полфрийман не е опасен за обществото, поправянето му в затвора е необратимо и по-нататъшният му престой там е неоправдан. Това е един от мотивите, с които Софийският апелативен съд е уважил молбата на осъдения на убийството на студента Андрей Монов австралиец да бъде пуснат на свобода шест години и десет месеца преди края на 20-годишната си присъда.
Според апелативните съдии Калин Калпакчиев, Весислава Иванова и Виолета Магдалинчева, доказателствата по делото са показали, че Полфрийман се е поправил в затвора.
Австралиецът Джок Полфриймън, който преди две години уби 20-годишния Андрей Монов в центъра на София, беше осъден на 20 години затвор. Той трябва да плати и 400 хиляди лева на родителите на убитото момче. Съдът наложи и 50 000 лв. обезщетение за ранения..
Земетресение с магнитуд 5,2 по Рихтер беше регистрирано между гръцките острови Санторини и Аморгос. Това е най-силният трус досега, регистриран от събота насам, когато започна сериозната сеизмочна дейност в региона. Най-малко 11 000 души са се..
Във Великобритания продължава процесът срещу българите, обвинени в шпионаж в полза на Русия. След поредния ден в Централния наказателен съд, в който отново беше разпитана козметичката Ваня Габерова, станаха ясни още подробности от личния ѝ живот,..
Скулпторът Александър Пройнов откри тази вечер в Монтана изложба, наречена "Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години В художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана са показани 35 скулптури,..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че „всички са възхитени“ от предложението му Съединените щати да завладеят Ивицата Газа. Тръмп обяви тези си намерения, малко по-рано, на съвместна пресконференция с израелския премиер Бенямин Нетаняху,..
ЦРУ се превърна в първата разузнавателна агенция на САЩ, която се присъедини към програмата за доброволни съкращения, инициирана от президента Доналд Тръмп, предаде АФП. Сред основните му предизборни обещания беше да намали радикално федералната работна..
БСП преболедува лидерския комплекс и самоизолацията. Това открои временният председател на БСП Атанас Зафиров, който официално даде старт на кампанията си за председател на партията. В централа на "Позитано" 20 в София, той декларира, че участието..
Хърватската потребителска платформа "Ало, инспекторе" обяви за петък - 7 февруари, нов общ бойкот на всички стоки и услуги. В събота ще започне едноседмичен бойкот на една търговска верига, която ще бъде обявена по-късно. В Хърватия обявиха ден на..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..