Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Снимка: Ани Петрова

„Бензинът и дизелът няма да поскъпват поне до нова година“, информира „24 часа“. Уверението идва от Петролната и газова асоциация. От асоциацията настояват съдът да отмени изписването на доставните цени на горивата върху касовите бележки.

„Търговци надуват цената на свинското месо“, информира „Труд“. На световните борси цената е намаляла до долар и 44 цента за килограм на едро, а у нас свинското месо поскъпва до 8 лева и 50 стотинки. Специалисти обясняват този факт, че у нас се внася поевтиняло месо и се реализират бързи печалби.

„Фалитът на „Томас Кук“ беше предизвестен от три години, казва в интервю за „Стандарт“ Бранимир Ботев, бивш заместник-министър на туризма. Според него министър Николина Ангелкова е знаела, но е мълчала и не е предупредила бранша. Ботев прогнозира тежки удари за летища, хотелиери, строители и представители на хранително-вкусовата промишленост.

„Кабинетът е лъгал цели пет месеца медицинските сестри за заплатите им“ е водещото заглавие на „Сега“. Министърът на здравеопазването се оплете как обещаните 50 милиона лева са намалени на шест милиона. Вестникът коментира, че не е станало ясно защо чак сега разбираме за този проблем. „Сега“ помества и разследване на тема „Как здравното министерство загуби войната за метадоновата програма в столичния квартал „Младост“.

„Излъгаха сестрите за увеличените заплати“ е водещо заглавие и на „Дума“.

„Расте броят на жертвите на психопати в семейството“, предупреждава в интервю за „Труд“ клиничният психолог Адриан Аврамов. „Най-честата причина за отключване на зачестилите напоследък паник атаки при много хора е самотата“, подчертава той. Нараства и броят на зависимите от алкохол и други вещества възрастни и деца, информира още психологът Адриан Аврамов.

В навечерието на есенно-зимните заболявания д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, предупреждава в интервю за „Монитор“, че есенните вируси ще ни мъчат от три до пет дни. Те са съпроводени с хрема, болки в гърлото, може да са без температура. В края на октомври се очакват безплатните ваксини против грип за възрастните хора.

След като Съединените щати наложиха мита на различни европейски стоки, потърпевши са и българското мляко и сирене, пише „Телеграф“. От 18 октомври родните продукти ще бъдат облагани с 25 на сто мито. От Брюксел готвят ответни санкции.

Агенцията по храните е разкрила, че най-много са лъгали за прасета в задния двор стопани от Кюстендилско, пише „Монитор“. На стопаните са дадени близо девет милиона лева компенсации, отчитат ветеринарните чиновници.

„Палмовото масло уби родното мляко“, пише „Земя“. Мандрите продължават да бълват фалшиви млечни продукти.

Комисията за енергийно и водно регулиране започва проверки на енергодружествата за  подготовката им за зимния отоплителен сезон, съобщава „24 часа“. Ще се проверява също състоянието на съоръженията, казват от енергийния регулатор. Ще се проверява и как дружествата са подобрили дейността си след жалби на потребители от ниското качество на електроенергията.

В интервю за „Стандарт“ генералният директор на Българското национално радио Светослав Костов заявява: „Винаги съм бил против разделението в БНР“. Според него хора извън медията искат дестабилизация, за да прикрият нечисти сделки. Все още е рано да се кажат резултатите от назначените от прокуратурата, СЕМ и парламентарната медийна комисия проверки, става ясно от интервюто.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Франциск

Папа Франциск е получил пристъп на бронхоспазъм

Пресслужбата на Ватикана оповести поредния медицински бюлетин, в който се казва, че Папа Франциск получил пристъп на бронхоспазъм. В прессъобщението се казва: "Следобеда, след една сутрин, прекарана в редуваща се респираторна физиотерапия с молитва в параклиса, Светият отец получи изолиран пристъп на бронхоспазъм, който обаче доведе до..

публикувано на 28.02.25 в 21:50
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Белият Дом: Зеленски си тръгна по-рано след разгорещен спор с Тръмп, пресконференцията е отменена

Украинският президент Володимир Зеленски напусна Белия дом по-рано от предвиденото след разгорещен спор в Овалния кабинет с президента Доналд Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс, заяви служител на Белия дом, цитиран от Ройтерс. Американските медии цитираха представители на Белия дом, че Тръмп е помолил Зеленски да напусне...

публикувано на 28.02.25 в 20:51
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Зеленски не е готов за мир в руско-украинския конфликт

След разгорещен разговор с украинския президент в Овалния кабинет, американският президент Доналд Тръмп използва своята социална медия Truth Social, за да каже, че Зеленски не е "готов за мир" в руско-украинския конфликт. Между Тръмп и Зеленски "прехвърчаха искри" по време на разговора им в Овалния кабинет "Днес имахме много значима..

публикувано на 28.02.25 в 20:34
Володимир Зеленски, Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс

Разгорещен разговор между Тръмп и Зеленски в Овалния кабинет

За размяна на реплики на висок глас в Овалния кабинет между президентите на Съединените щати и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, съобщава Франс прес. Срещата между двамата започна преди два часа. Очаква се по време на визитата Вашингтон и Киев да подпишат за американски достъп до украински редкоземни минерали и да обсъдят мирно..

публикувано на 28.02.25 в 19:55

БНБ: Намалява печалбата на банковата система през януари

Печалбата на банковата система намалява през януари, става ясно от данните на БНБ. В края на първия месец на 2025 г. тя е 149 млн. лв., което е с 34 млн. лв. или с 18,8% по-малко от реализираната за януари 2024 г. Начислените разходи за обезценка на финансови активи са 66 млн. лв., което е с 37,7% повече от отчетените към края на първия..

публикувано на 28.02.25 в 19:48

Съдът присъди пробация на 17-годишна от Дупница карала пияна и без книжка

Районен съд–Дупница постанови пробация за 17- годишно момиче, което се призна за виновно в управление на МПС след употреба на алкохол и без свидетелство за правоуправление. Определението е окончателно. Същевременно е образувано бързо полицейско производство срещу 15-годишен, управлявал в нетрезво състояние товарен автомобил "Фиат" и..

публикувано на 28.02.25 в 19:34

Телевизионерът Павел Станчев: Най-голяма свобода имаше по времето на Сакскобургготски

" Много е важно кой стои начело на държавата. Също е важно кои са собствениците на съответните медии, защото те са тези, които диктуват редакционната политика ". Това заяви пред БНР Павел Станчев. Повече от 20 години той работи на различни ръководни постове в големи международни медийни групи в Централна и Източна Европа. Оглавявал е двете големи..

публикувано на 28.02.25 в 19:28