За мнозина на Запад идеята в ЕС да бъдат приети шест балкански страни звучи като виц извън добрия вкус. Ширеща се корупция, мафиотски структури, наркополета, непримирими етно-исторически спорове. Трябва ли този хаос да бъде част от клуба на богатите? „Да“, категоричен е Гюнтер Ферхойген. Разбира се, не безусловно.
„Ако на Запад искате със сигурност да загубите избори, вкарайте темата за разширяването в дневния си ред.“ Думите са на Гюнтер Ферхойген, чието име в България все още се помни добре. Дългогодишният комисар по разширяването водеше преговорите със страните от Източна Европа, в т.ч. и с България.
В специално интервю за БНР Гюнтер Ферхойген - комисар по разширяването в периода 1999-2004 г. и комисар за предприемачество и индустрия 2004-2010 г., призна, че вина за скептичното отношение към приемането на нови членове носи и самият ЕС.
„Много добре си спомням, кога и как предложихме на страните от Западните Балкани да се присъединят към ЕС. Това беше през лятото на 1999 г. в Кьолн. Оттогава минаха 20 години, а ние не сме в състояние да кажем, дали и кога тези държави могат да станат част от общността. Това е отчайващо“, каза той.
„Можем дълго да говорим за това защо разширяването на ЕС се превърна в толкова непопулярна тема. Но със сигурност една от причините е, че успехът на петата вълна, част от която е и България, не беше достатъчно рекламиран. От друга страна обаче напредъкът в страните-кандидатки не е задоволителен. Това трябва да е пределно ясно“, добави Ферхойген.
Според него бъдещият председател на ЕК Урсула фон дер Лайен има много добра представа какви трябва да са стратегическите приоритети на общността.
„Надявам се, че тя ще осъзнае колко важно е приемането на страните от Западните Балкани за бъдещето на Европа“, смята Ферхойген.
„Говорим за стабилността в целия регион на Балканите - както политическа, така и икономическа. Това е от стратегическо значение за Евросъюза. Не по-различно беше и при приемането на България и Румъния. Напрежението в света по-скоро се увеличава, вместо да спада. Изправени сме пред огромни предизвикателства, които Европа може да реши, само ако излезе на световната политическа сцена като силен и единен играч. Но преди това трябва да решим проблемите в собствения си двор“, каза той.
Цялото интервю на Весела Владкова с него ще чуете утре в предаването ни за външна политика „Събота 150“.
Ще успее ли кандитатът за канцлер на германския консервативен ХДС Фридрих Мерц да обедини партията си зад своята политическа програма само три седмици преди изборите? Днес той ще получи отговор на този въпрос - в Берлин започна извънредният конгрес на ХДС. Рядко конгрес на ХДС се е провеждал под такава полицейска защита. 700 полицаи охраняват днес..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..
МВР ще представи план за действие срещу разпространението на вейп устройства (за пушене на течност) с опасни вещества, съобщи вътрешният министър Даниел Митов по повод свикването за 18 февруари на Консултативния съвет по национална сигурност при президента заради разпространението на наркотични и упойващи субстанции сред подрастващите...
Европа трябва да се готви за мита от САЩ, щом президентът Доналд Тръмп обеща, че и за Европа ще има мита, то неминуемо това съвсем скоро ще се случи . Това каза пред БНР икономистът и университетски преподавател Стоян Панчев от ЕКИП. " Третирането на Европа ще бъде като към Мексико и Канада, не като към Китай . От Европа ще се искат разни неща, ще..
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че замразява за един месец обявеното от него въвеждане на 25-процентни мита върху стоките, внасяни от Мексико. Тръмп обяви това чрез пост в социалната си мрежа "Truth Social", цитиран от Ройтерс, след телефонен разговор с мексиканския президент Клаудия Шейнбаум. Доналд Тръмп подписа указа за налагане..
Дефицитът в държавния бюджет трябва да се покрие с увеличаване на приходите, а не с нарастване на разходите. Това каза евродепутатът и кандидат за лидер на БСП Кристиан Вигенин в Бургас. Той уточни, че утре предстои среща на Изпълнителното бюро на БСП с министрите и парламентарната група на партията, на която ще се обсъжда изготвянето на бюджета. От..
Поредното френско правителство е изправено пред вот на недоверие, след като премиерът Франсоа Байру реши да прокара без парламентарен вот проектобюджета за настоящата година, отложен заради свалянето на предишния кабинет. Във Франция и правителството на Байру е заплашено с вот на недоверие заради бюджета "Бюджетът не е перфектен, но и нито един..