Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС осъди турските военни действия в Сирия, но се въздържа от оръжейно ембарго

За България е важно каналите каналите за комуникация с Анкара да останат отворени, каза Екатерина Захариева

| обновено на 14.10.19 в 20:05
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Страните на Европейския съюз осъдиха турските военни действия в Сирия и се ангажираха да преустановят износа на оръжие за Турция, но се въздържаха от директно налагането на оръжейно ембарго на Турция, за каквото настояваха Франция и Германия.

В съвместно изявление, публикувано в понеделник, Съветът "Външни работи" на ЕС отново поиска от турските власти "да прекратят едностранните си военни действия в Североизточна Сирия и да изтеглят силите си". Военната операция на Анкара сериозно подкопава стабилността и сигурността на целия регион", отбеляза ЕС и посочи, че "остава ангажиран с единството, суверенитета и териториалната цялост на сирийската държава“.

Европейският съвет, посочи, че военните действия на Турция в Северна Сирия имат "драматични последици" и отбеляза, че някои държави от ЕС са спрели износа на оръжие за Анкара. "Държавите-членки се ангажират със силни национални позиции по отношение на политиката си за износ на оръжие за Турция", заявиха външните министри на ЕС след среща в Люксембург, но те не наложиха оръжейно ембарго от името на целия ЕС, за каквото настояваха Франция и Германия.

Брюксел също така заяви, че Турция е важен партньор на ЕС и че тя трябва да се стреми да разреши проблемите с националната си сигурност чрез дипломация.

Федерика Могерини: Страните-членки говорят в един глас с общия си призив към Турция

Върховният представител за външната политика и сигурността Федерика Могерини подчерта, че страните-членки са говорили в един глас с общия си призив към Турция, но после призна, че това не е имало необходимия ефект. На въпрос дали ЕС обмисля и икономически санкции, тя отговори:

"Европейският съвет ще заседава по-късно тази седмица. Предполагам, че лидерите ще подкрепят нашите решения от днес. Ще видим как ще се развият събитията на място, винаги могат да се предприемат допълнителни мерки - в една или друга насока. Отново обаче изниква въпросът - какво точно би било ефективно, за да спре тази военна операция - това е въпрос за 1 млн. долара".

В приетите днес заключения на външните министри се казва, че ЕС припомня решенията, взети от отделни страни-членки да спрат незабавно оръжейния износ за Турция. Взето е също така решение работна група да се срещне по-късно тази седмица, за да координира и преразгледа позициите на страните-членки по този въпрос. 

Г-жа Могерини изрази притеснение от перспективата да бъде подновена дейността на групировката "Ислямска държава":

"Това ни притеснява извънредно, това е директна заплаха за сигурността на ЕС и най-вече за региона и международната общност. Искаме този въпрос да се реши във формата на глобалната коалиция. И както винаги, ние оставаме силно ангажирани към стабилността на региона. Всеки опит за демографски инженеринг ще се разглежда от нас като особено опасен".

В съобщение на нашето министерство на външните работи се казва, че министър Екатерина Захариева е подчертала пред колегите си, че като държава, която има над 300 километра граница с Турция, за България е важно каналите за комуникация с Анкара да останат отворени. Според страната ни от ключово значение е да продължи изпълнението както досега на споразумението ЕС-Турция.

ЕС осъди и продължаващото от Турция "незаконно сондиране за нефт" в източното Средиземноморие

В друго изявление, публикувано също в понеделник, Съветът на външните министри на ЕС осъди продължаващото от Турция "незаконно сондиране за нефт" в източното Средиземноморие, което възпрепятства суверенните права на Кипър.

Европейксите външни министрите поискаха Федерика Могерини да представи рамка за санкции на физически и юридически лица, отговорни за тези действия. Тя определи заключението така:

"Днес бе взето политическото решение. 28-те страни-членки се съгласиха да задействат рамката на ограничителните мерки, сега следват техническите стъпки".

Анкара заплаши да преразгледа „сериозно“ сътрудничеството с Евросъюза

Турция обвини Европейския съюз, че критикувайки военната ѝ операция в Сирия, защитава „терористи“.

В декларация по повод решението на европейските външни министри да ограничат оръжейните продажби за Анкара и да наложат санкции върху турски компании заради газовите сондажи край Кипър турското външно министерство обяви, че ще „разгледа сериозно“ сътрудничеството на страната с Европейския съюз.

Междувременно Чехия стана поредната членка на съюза, която спира оръжейните доставки за Турция.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали при врязване на кола сред хора в Манхайм

Двама души загинаха, а няколко души бяха ранени, след като кола се вряза в множество хора в югозападния германски град Манхайм, предаде ДПА, като се позова на източници от службите за сигурност. Първоначално беше съобщено за едни загинал човек. Автомобил се е врязал в тълпа хора в Манхайм Според информацията, съобщена от службите за сигурност,..

публикувано на 03.03.25 в 20:17

Тръмп за Зеленски: Америка няма да го търпи още дълго!

Американският президент Доналд Тръмп продължава с публичните си нападки срещу президента на Украйна Володимир Зеленски. Без резултат завърши срещата между Тръмп и Зеленски Тръмп сподели тази вечер в интернет платформата Truth Social съобщение на "Асошиейтед прес" от снощния брифинг на Зеленски в Лондон със заглавие "Украинският президент казва, че..

публикувано на 03.03.25 в 19:55
Президентът Румен Радев

Президентът: Трети март е олицетворение на съкровения идеал на поколения българи

Трети март е олицетворение на съкровения идеал на поколения българи за свободна, обединена и независима България. Това каза президентът Румен Радев в словото си по повод на националния празник - Трети март.  Държавният глава участва в тържествената заря-проверка на площад "Народно събрание“ в София, където прие почетния строй на..

публикувано на 03.03.25 в 19:05

Водата в село Стрелец е негодна за пиене

Водата в горнооряховското село Стрелец не е годна за пиене. За това предупреди Регионалната здравна инспекция. Община Горна Оряховица прави организация за доставката на бутилирана вода за населението. Водата в село Стрелец не е подходяща за пиене, особено от бебета, малки деца, бременни жени и хора с хронични заболявания, защото е..

публикувано на 03.03.25 в 18:49

Централната жп гара във Виена е евакуирана

Централната гара във Виена е евакуирана заради предполагаема бомбена заплаха. В ход е мащабна полицейска операция, съобщи "Ройтерс", като се позова на вестник "Курир".  Преустановен е жп превозът.  Полицията в австрийската столица призова гражданите да не посещават гарата. 

публикувано на 03.03.25 в 18:23

Ски спускане с носии в Пампорово

Хиляди хора от всички краища на България присъстваха в курорта Пампорово на Голямото ски спускане с народни носии и български трибагреници, посветено на националния празник – 3 март. За поредна година в масовото шествие от връх Снежанка до "Студенец“ се включиха малки и големи, дошли специално за честването на празника от цялата..

публикувано на 03.03.25 в 17:35
Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен ще информира страните от ЕС за плана "Превъоръжи Европа"

"Утре ще изпратя писмо до страните членки, в които ще ги информирам за плана "Превъоръжи Европа", каза председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.  Тя прави това два дни преди извънредното заседание на евролидерите на 6 март, което ще бъде изцяло посветено на тази тема, както и на военната помощ на ЕС за Украйна. Фон дер..

публикувано на 03.03.25 в 17:28