БФХГ с фундаментални предложения към ФИГ за промяна на съдийския правилник

Българската делегация за световното първенство по художествена гимнастика в Баку
Снимка: БНР

Българска федерация по художествена гимнастика изпрати писмо до Международната федерация по гимнастика (ФИГ) с фундаментални идеи за запазване идентичността и красотата на нашия спорт, запазвайки еволюционното развитие на спорта по отношение на трудността с тяло и уред. Предложенията са направени на база анализ на последните състезания, организираните кръгли маси по време на световното първенство в Баку и във връзка с изпратено писмо от президента на международната централа Моринаре Ватанабе до всички федерации.

Предложенията в това писмо ще дадат възможност на гимнастичките да покажат най-силните си качества (физически данни, сръчност при работа с уреди, артистичност, музикалност) които им дават възможност да бъдат конкурентни на най-изявените в света гимнастички. Гимнастички с по-малко физически качества ще имат стимул да се развиват в друга посока – повече в работата с уреда или да залагат на артистичност и танцувалност. Тези промени биха довели до бърз скок в еволюцията на гимнастиката, повишавайки атрактивността и разнообразието в стила и композициите на отделните състезатели.

От изключително значение е оценката за Артистичност (най-дискутирана в последните години в средите на специалистите), защото в спорт, който използва музика, хореографията отправя емоционално послание към публиката.

След огромното развитие на гимнастиката в посока Трудност с тяло и уред, Артистичността изостана драстично и беше пренебрегвана през последните години. Смятаме, че този компонент от оценката, трябва да има равнопоставеност с оценките за Трудност тяло /D1-2/ и уред /D3-4/.

Ето предложенията на БФХГ изпратени до Международната федерация

Рики Пуиг бележи второто попадение.

Барселона си тръгна от Елче с 2:0

Барселона се наложи с 2:0 като гост срещу аутсайдера Елче в двубой от 20-ия кръг в шампионата на Испания. Гол на Френки де Йонг в 39-ата минута даде аванс за гостите, а малко след началото на втората част вратарят Марк-Андре Тер Стеген попречи на домакините да изравнят. Пестеливата игра на Барса продължи, но в Рикард Пуиг отблизо оформи крайното 2:0 в..

публикувано на 24.01.21 в 23:12
След победния гол на Бруно Фернандеш.

Манчестър Юнайтед отстрани Ливърпул за купата

Манчестър Юнайтед победи драматично у дома Ливърпул с 3:2 в дербито от четвъртия кръг в турнира за купата на Футболната асоциация в Англия. Гостите поведоха в резултата в 18-ата минута чрез Мохамед Салах, но "червените дяволи" изравниха само шест минути след това чрез Мейсън Гринууд, който се разписа след дълго подаване на Маркъс Рашфорд. Три минути..

публикувано на 24.01.21 в 21:50

Марек победи драматично Нефтохимик

Марек Юнион-Ивкони победи драматично с 3:2 (25:19, 20:25, 25:17, 22:25, 15:13) у дома шампиона Нефтохимик 2010 в отложен мач от петия кръг в шампионата на България по волейбол. Това е третият успех за дупничани през сезона, докато Нефтохимик 2010 допусна второ поражение през настоящата кампания. Марек Юнион-Ивкони на два пъти поведе в резултата, но..

публикувано на 24.01.21 в 20:24

Роберт Йохансон е победител в ски-скоковете в Лахти

Норвежецът Роберт Йохансон спечели състезанието от Световната купа по ски-скокове във финландския зимен център Лахти. 30-годишният Йохансон събра 265.9 точки след скокове от 128.5 и 126.5 метра. Втори остана германецът Макрус Айзенбихлер с 264.2 точки (129.5 и 128.5), а трети се нареди Карл Гайгер (Германия) с 264.0 точки (130.5 и 126.0). Лидерът в..

публикувано на 24.01.21 в 19:18
Вратарят на Шалке Ралф Фарман е спрял Кингсли Коман.

Байерн се разправи и с Шалке

Байерн Мюнхен се наложи с категоричното 4:0 като гост срещу Шалке в двубой от 18-ия кръг в шампионата на Германия. Томас Мюлер даде аванс в полза на шампионите в 33-ата минута с удар отблизо след подаване на Йозуа Кимих. Седем минути след почивката Матия Настасич пропусна да изравни, а логичното се случи в 54-ата минута, когато Роберт Левандовски..

публикувано на 24.01.21 в 18:41
Ивайло Иванов

Джудист и боркиня са победителите в Нощта на шампионите

За шест поредна година най-добрите български състезатели бяха отличени за своите спортни постижения по време на тазгодишното издание на церемонията "Нощта на шампионите". Организатори на събитието са Министерството на младежта и спорта, съвместно с Българския спортен тотализатор. Победителите в категориите: - Спортист номер 1 на България: Миглена Селишка..

публикувано на 24.01.21 в 18:22
Катрин Маноилова

Катрин Маноилова завърши 19-та на 1000 метра

Българката Катрин Маноилова завърши на 19-о място на 1000 метра на европейското първенство по шорттрек в полския град Гданск. Маноилова, която вчера се нареди 15-а на 500 метра, завърши пета в трета четвъртфинална серия с 1:36.161 минута. Другата българка Анна Якимова е 24-а, след като в ранкинг сериите беше пета във втора серия с 1:40.796 минути. В..

публикувано на 24.01.21 в 17:41