Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 300 жени са убити в Турция през 2019 г., сочат данни на правозащитници

| обновено на 25.11.19 в 16:42
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Между 302 и 420 са жените, които са били убити от началото на годината до днес в Турция, според различни данни на правозащитни организации и медии. В над 20 града в цялата страна са планирани публични прояви във връзка с Международния ден за премахване на насилието над жени.

Президентът Реджеп Тайип Ердоган публикува в „Туитър“ послание, в което призовава със съвместни усилия физическото и сексуално насилие над жените и дискриминацията да бъдат напълно изличени в страната. 

В редица градове, сред които столицата Анкара, Измир, Анталия, се провеждат различни шествия, протестни прояви или публични събирания. Участничките призоваха за прилагане на Истанбулска конвенция и турското законодателство по въпроса и издигнаха плакати с лозунги „Да спрем насилието над жените!“ и „Не искаме да умираме!“.В Истанбул областната управа забрани провеждането на митинг на главния пешеходен булевард „Истиклял“. Миналата година в града също беше наложена забрана на публичните прояви на тази дата.

Поне 302 жени са били убити от мъже в страната от 1 януари тази година до днес, сочат данните на доклад, публикуван от правозащитния сайт „Бианет“. Според Платформата за спиране на насилието над жени броят е 390, а частният телевизионен канал НТВ съобщи, че 420 жени са били убити през 2019 г. Най-често извършителите са бивши приятели или съпрузи или роднини на жертвите. Много често искане за развод е причина за физически посегателства с фатален изход. Според някои анализи няма ръст на насилието над жени, а е нараснала видимостта на проблема, тъй като по-голям брой жертви на насилие знаят правата си и подават оплаквания.

Дружеството за правата на човека заяви, че разпоредбите на Истанбулската конвенция, която е подписана и ратифицирана от Турция, не се прилагат. 

Конвенцията за предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие, както е официалното ѝ название, е документ на Съвета на Европа. Конвенцията беше открита за подписване от страни-членки на организацията на 11 май 2011 г. в Истанбул и заради това получи това название. Тя влезе в сила на 1 август 2014 г. До момента Конвенцията е подписана от 46 страни и ратифицирана от 34 от тях. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Липса на кворум: ВСС не изслуша съдията, който не отне колата на Нойзи

Заседанието на съдийската колегия на ВСС беше отложено заради липса на кворум. Днес трябваше да бъде изслушан съдия Мирослав Петров, който поиска да бъде защитен интегритетът му заради оказан му натиск от прокуратурата. В началото на заседанието обаче стана ясно, че 4-ма от членовете са в отпуск. Пред ВСС се събраха представители от "Ангели на..

публикувано на 04.02.25 в 10:38
Министър Иван Иванов в парламента

Регионалният министър подписа разрешение за нови 14 км от АМ "Хемус"

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов подписа разрешение за строеж за нови близо 14 километра от автомагистрала "Хемус". Отсечката е част от Участък 4 на магистралата от края на пътен възел "Плевен". С издаденото разрешение за строеж се допуска предварително изпълнение на строителството на отсечката...

публикувано на 04.02.25 в 10:24

Около 5 см е новият сняг по високите части в Смолянска област

Около 5 см е новият сняг по високите части в Смолянска област, няма въведени ограничения по пътищата Пътищата на места са заснежени, но почистени, опесъчени и проходими при зимни условия. До 31 март т.г. остават затворени за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета участъците Момчиловци – местност "Момина вода", Лъки - Рожен,..

публикувано на 04.02.25 в 10:16
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио с президента на Салвадор Наиб Букеле.

Салвадор може да приеме в свои затвори престъпници от САЩ

Американският държавен секретар Марко Рубио обяви по време на посещението си в Салвадор, че салвадорският президент Наиб Букеле се е съгласил да приеме от САЩ в своите затвори "опасни престъпници" от "всякакви националности", предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Букеле "се съгласи да приеме за депортиране от САЩ всякакви..

публикувано на 04.02.25 в 10:08

Обвинение за шофьор от стражишкото село Камен, управлявал автомобила си с 200 км/ч

Прокуратурата повдигна обвинение за хулиганство на пътя на 32-годишен шофьор, управлявал автомобила си с 200 километра в час. В началото на декември миналата година мъжът от стражишкото село Камен е публикувал в социалните мрежи видеоклип, на който се вижда, че по главния път София – Варна при ограничение на скоростта от 90 километра в час..

публикувано на 04.02.25 в 10:07
Кириакос Мицотакис

Гърция вижда перспектива в сътрудничеството на ЕС с новата администрация в САЩ

Гърция вижда перспектива в сътрудничеството на Европейския съюз с новата администрация на САЩ, посочи премиерът Кириакос Мицотакис пред гръцки медии при посещението си в Брюксел. Сътрудничеството със САЩ е необходимо за справяне с големи общи предизвикателства, подчерта гръцкият премиер. Мицотакис съобщи, че на заседанието на неформалния..

публикувано на 04.02.25 в 09:49
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49