Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промените в Закона за висшето образование предвиждат изменение на механизма за акредитация

| обновено на 27.11.19 в 13:28
Народно събрание
Снимка: Ани Петрова

Промени в Закона за висшето образование, приети от парламента на първо четене, предвиждат въвеждане на минимална заплата за младите университетски преподаватели и промяна в механизма за акредитация на висшите училища.

Дебатите в пленарната зала бяха насочени върху това как висшите училища у нас да отговорят на глобалните промени в образователната среда и как финансовите средства, отпускани за образование, да носят ефект и за студентите, и за бизнеса.

Свързаност на висшите учебни заведения, средства за изследвания и инвестиции с млади преподаватели. Това са стъпките за промяна в консерватизма на висшето образование у нас според Красимир Вълчев. По думите му в момента акредитацията на университетите се прави формално и засега е нужно да има образователни одитори: 

"Нашите държавни висши училища имат нужда да бъдат ръчкани, иначе затъват в самодостатъчност и в провинциалност, защото и пазара вече не е национален, пазара е европейски", каза той.

Депутатът от БСП Иво Христов отчете, че системата на образование е в криза като две трети от училищата живеят само за сметка на държавната субсидия.

"Българското общество в момента очаква от българските висши училища някакво високо качество на студентите, които излизат от там. Какво очаквате да бъде нивото на образование във висшето училище при положение, че това, което идва отдолу - от основното, средното образование е в рамките на примитивизма“.

Милен Михов от “Обединени патриоти“ е на мнение, че държавата трябва да се върне във висшето образование:

"Като университетски преподавател с болка на сърцето трябва да кажа, че имаме случаи, имаме практики, които пораждат съмнения за злоупотреби“. 

А Милена Дамянова от ГЕРБ попита.

"Добре ли ни е това, че за българските висши училища се говори, че са печатници за дипломи?“.

Със законопроекта се предвижда изготвяне на Национална карта на висшето образование, която се приема с акт на Народното събрание.

С промените се дава възможност работодатели да сключват договор със студенти за осигуряване на стаж по време на обучение и на работно място след успешното им завършване.

Разходите за подготовката на тези студенти ще се осигуряват напълно или частично от държавния бюджет, като е предвидено и възстановяването им при неизпълнението на договора.

За улеснение на реализацията у нас на младите хора, получили образованието си във висши училища в чужбина, ще се въведе двумесечен срок за признаването на дипломите за висше образование. Със законопроекта се цели и подобряване на връзката между висшето образование и реалната икономика.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокурор е задържан в Равда, бил в неадекватно състояние на бензиностанция

Прокурор от Районната прокуратура в Несебър е задържан във видимо неадекватно състояние на бензиностанция в района на Равда. Сигналът за инцидента е подаден рано тази сутрин. Прокурор Методи Велков се е държал арогантно с пристигналите на място полицейски служители. Той е отказал проби за алкохол и наркотици.  Задържан е..

публикувано на 10.07.24 в 12:13

Нови руски атаки срещу украинска енергийна инфраструктура

Русия отново атакува с дронове и ракети украинска енергийна инфраструктура. Във Вашингтон, където участва в срещата на НАТО, президентът на Украйна Володимир Зеленски благодари за обещаните на Киев системи за противовъздушна отбрана. При руски ракетен удар срещу района на Одеса са загинали двама души и нанесени щети на пристанищна..

публикувано на 10.07.24 в 12:03
Кириакос Мицотакис

Гърция отново призова РСМ да спазва Преспанския договор

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис изрази опасенията на Атина за приемането на Република Северна Македония в Европейския съюз. Причината - Скопие не спазва Преспанския договор. На публичен дебат с бившия американски посланик в Атина, излъчен от държавната телевизия ЕРТ, премиерът Мицотакис изрази безпокойство по отношение европейския път на..

публикувано на 10.07.24 в 11:35
Цончо Ганев

"Възраждане": Единственият шанс за кабинет в това НС е да получим третия мандат

Единственият вариант за формиране на правителство в рамките на 50-ия парламент е предложеният от "Възраждане" с третия мандат. Това заяви зам.-председателят на партията Цончо Ганев. Той обвини "Продължаваме промяната", че с отказа да преговорят за подкрепа, провалят тази възможност: "Това е да застанем всички, които са се обявили срещу..

публикувано на 10.07.24 в 11:25
Изслушване на министър Найден Тодоров в НС, 10 юли 2024 г.

Министър Тодоров: Нужна е тежка корекция на Закона за меценатството

Служебният министър на културата Найден Тодоров призова за скорошно приемане на Закон за меценатството. Министърът беше изслушан в парламента относно състоянието на Национален фонд "Култура" и парите по Плана за възстановяване и устойчивост: "Нужна е много тежка корекция на абсолютно нефункциониращия Закон за меценатството в България...

публикувано на 10.07.24 в 11:12

"Възраждане" и ИТН внасят проект за свикване на референдум за лева

"Възраждане" и ИТН внасят проект на решение за свикване на нов референдум за запазване на българския лев до 2043 г. Заместник-председателят на "Възраждане" Цончо Ганев мотивира предложението така: "Това е инициатива, която преди няколко месеца парламентът отхвърли. Решението на Конституционния съд впоследствие не определи въпроса като..

публикувано на 10.07.24 в 11:09
Илияна Йотова

Йотова: Ще изберем най-добрата дата за мандата на ДПС, така че да запазим националния интерес

Вицепрезидентът Илияна Йотова очаква в следващите дни да стане ясно кога президентът Румен Радев ще връчи на Движението за права и свободи втория проучвателен мандат за съставяне на правителството. Без промяна в позицията: ГЕРБ не подкрепят правителство с втория и третия мандат ПП-ДБ няма единна позиция дали ще предложи кабинет, ако..

публикувано на 10.07.24 в 11:05