Иран атакува американски бази в Ирак, след като Ислямската република се закани да отмъсти за убития от САЩ генерал Касем Солеймани.
Би Би Си изчислява каква е мощта на иранската армия.
По данни на базирания във Великобритания Международен институт за стратегически изследвания активният персонал във въоръжените сили на страната е 523 000 души в различни военни роли.
Тази бройка включва 350 000 бойци редовна армия и поне 150 000 в Корпуса на гвардейците на ислямската революция. Той разполага и с още 20 000 души военноморски сили. Тази група оперира с въоръжени плавателния съдове в Ормузкия проток – място на няколко инцидента с чуждестранни танкери през 2019 г.
Корпусът контролира и бойната единица Басидж – доброволческа част, която е помагала за потушаване на вътрешното напрежение. Тази единици може потенциално да мобилизира стотици хиляди души персонал.
Корпусът на гвардейците на ислямската революция е създаден преди 40 години за защита на ислямската система в Иран и се е превърнал в мощна военна, политическа и икономическа сила.
Въпреки че има по-малко бойци от редовната армия, той е смятан за най-авторитетната военна сила в Иран.
Иранските ракетни способности са ключова част от военната му сила с оглед на сравнителната липса на въздушна мощ в сравнение с противници като Израел и Саудитска Арабия.
По данни на Пентагона иранските ракетни сили са най-големите в Близкия изток и се състоят от много ракети с малък и среден обсег. Американските военни смятат, че Техеран тества и космическа технология с цел създаване на междуконтинентални ракети.
Но тази програма бе преустановена с ядрената сделка със световните сили през 2015 г.
Иран няма програма за ядрено оръжие и по-рано е казвал, че не иска такава. Но има много от елементите, както и познания в тази насока.
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..