Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Снимка: Ани Петрова

Разходите на бюджета за болнични листове достигат половин милиард лева, а българи вземат болнични, докато работят в Гърция. На тази тема посвещава първата си страница вестник „Труд“. Цитирана е министърът на труда и социалната политика Деница Сачева, която обяснява, че служители на ведомството в Благоевград проверяват болнични с продължителност един месец.

Установен е и регионален принцип на боледуване и предстои да се провери къде има работодатели, които карат целенасочено работниците си да излизат в болнични, за да пестят от заплати. Като мярка се обмисля работодателите да сключват договори с медицински заведения или с лекари, на чиято експертиза да разчитат при съмнения за болнични. Обсъжда се и глоба до 10 000 лева на лекар за фиктивен болничен.

Започват проверки и на всички фактури за онколекарства, пише още на здравна тема вестник „Труд“. Вестник „24 часа“ допълва, че министър Кирил Ананиев е съобщил пред депутатите за натиск от Еврокомисията частните болници също да купуват лекарства с търгове. Така няма да се стига до драстичната разлика в цената на едно и също лекарство  от една страна за частните и от друга - за държавните и общинските болници. Министърът е съобщил, че вече е внесена поправка в закона, а Националната агенция по приходите и агенцията по лекарствата започват проверки.

По здравна тема е и един от коментарите на „Сега“. Един милион и половина пациенти с болно сърце плащат сами 75 процента от стойността на лекарствата, пише в статията, озаглавена „На здравния фронт- орел, рак и лакоми щуки“. С лобистки законови промени извадиха частните болници от обществените поръчки, което доведе до огромни отклонения - едно  и също лекарство касата плаща на държавна или общинска болница по 150 лева, а на частна - 1050, пишат авторите и добавят, че положението в здравеопазването може да бъде описано с поговорката -  „Искахме да е по-хубаво, но стана, както винаги“.

Водна криза и в Шумен - за това предупреждават от първите си страници вестниците „Дума“ и „Земя“.  Не е ясно докога градът и околните населени места ще бъдат на воден режим, заради авария от вчера. Изданията цитират депутата от БСП Иван Иванов, според когото ВиК-Шумен е фалирала, а шуменци ще останат без вода най-малко 4 дни. 

25 процента по-големи субсидии ще бъдат давани на дребни фермери, които отглеждат до 50 крави или 200 овце или кози. Това е в заглавието на първата страница на днешния „ 24 часа“. С промени в наредба се въвеждат облекчения в изискването за мляко от животни, отглеждани по биологичен начин, както и за добива на плодове и зеленчуци от биологично производство.

Вестник „Монитор“ изчислява разходите за зимния подслон за бездомниците в различните градове. Справка за издръжката на общинските приюти показва, че в столицата за хората без покрив се отделят около 14 лева, като от началото на декември миналата година до 12 януари са регистрирани повече от 7000 нощувки на бездомници.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53

Световните новини на седмицата: "Лъч надежда” за Близкия Изток и песимизъм за Украйна

През тази седмица влезе в сила примирие между Израел и "Хизбула", но тепърва ще става доколко трайно може да бъде то. Украйна получи нови уверения за подкрепа от свои западни поддръжници, но положението на фронта не е в нейна полза, а Путин заплаши с удари и по държавни обекти в Киев. Доналд Тръмп заплаши Китай с нови мита върху целия внос,..

публикувано на 30.11.24 в 10:50
Доналд Тръмп в Конгресния център в Уест Палм Бийч във Флорида, 6 ноември 2024 г.

Тръмп готви създаване на Национален енергиен съвет, насърчава сондажите на нефт и газ

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп е готов да създаде Национален енергиен съвет и да насърчи сондажите на нефт и газ. Ръководител на  новосформирания Нацинален енергиен съвет ще бъде губернатора на Северна Дакота Дъг Бъргъм. Енергийният съвет ще включва федералните отдели и агенции, които издават разрешителни за..

публикувано на 30.11.24 в 10:38

Моймир Хампл: Златната епоха на мир и глобални пазари приключи. Европа е пред съдбовен избор

Европа - иновативна, конкурентоспособна и демократична. Така могат да се обобщят приоритетите, които представи тази седмица в Европарламента Урсула фон дер Лайен за втория си мандат начело на Европейската комисия. Фон дер Лайен вече многократно дава да се разбере, че ще се опита да приложи на практика препоръките от публикувания през..

публикувано на 30.11.24 в 10:35

ДСБ издига кандидатурата на Атанас Атанасов за председател на НС

ДСБ издига кандидатурата на лидера на партията Атанас Атанасов за председател на 51-вото НС, научи БНР от свои източници. Решението е взето от Националното ръководство на партията и ще бъде предложено за обсъждане на коалиционните партньори в ПП-ДБ. От ПП-ДБ първоначално номинираха за поста бившия министър на регионалното развитие Андрей..

публикувано на 30.11.24 в 10:10

Какво става с германската икономика?

Отворената икономика на Румъния, също както нашата, е до голяма степен зависима от икономиката на Германия, а тя преживява сериозни сътресения. Към тях се добави и политическата несигурност след разпадането на управляващата коалиция в Берлин. "Фолксваген" обяви, че ще затваря 3 завода в Германия и че продава дела си във фабрика в Китай. "Форд"..

публикувано на 30.11.24 в 10:05