Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 80% от територията на Драгоманското блато е засегната от пожара

| обновено на 23.01.20 в 17:18
Изгорели са екопътеката, мостчето, кулата за наблюдение на птици.
Снимка: БГНЕС

Над 80 на сто от територията на Драгоманското блато е засегната от пожара. Изгорели са големи площи със сухи треви и тръстика. Причините за пожара се изясняват. Една от версиите е умишлен палеж от бракониери.

Пожарът обхвана част от Драгоманското блато снощи. В местността влизат защитени територии и видове.

Министърът на околната среда и водите Емил Димитров направи оглед на щетите от пожара и заяви, че, ако огънят е тръгнал заради човешка намеса, то това е престъпление срещу природата.

Една трета от територията на блатото е унищожена

Кметът на Драгоман Андрей Иванов съобщи за “Хоризонт“, че пожарът е напълно овладян, няма опасност за населението и за имотите около блатото. Според него една трета от територията на блатото е унищожена:

“Основно блатната растителност, част от дървесината, която е вътре в блатото, всичките ни съоръжения – кулата ни за наблюдение на птици, мостчетата за разходка на туристите. Това всичко е унищожено, трябва да се изгражда наново. Логиката води натам, че това е умишлен палеж, тъй като в този час от тъмно при минус пет градуса – не вярвам да има каквито и да е предпоставки за небрежност... Просто някой има интерес да извършва тези деяния постоянно. Тази година, която тече, това е втори палеж. В рамките на шест месеца – трети палеж. Трябва органите да си вършат работата по-задълбочено“.

Кметът на Драгоман съобщи още, че версиите са за умишлено предизвикан пожар от бракониери или от укриващи се там бежанци.

След приключване на огледа ще може да се каже със сигурност какъв е размерът на щетите.

“Предстои и установяване на причината за възникването на пожара“, съобщи комисар Георги Иванов от пожарната и обясни:

“Съсредоточихме доста техника, високопроходима даже извиках на по-късен етап, тъй като в ранния етап на пожара нямахме достъп до огнището, тъй като е блато и имаше опасност за хората и техниката. В последствие нямаше опасност за тези постройки, които бяха от самото блато“.


Екологични проблеми се очакват през лятото

Това, че не цялата територия на блатото е засегната, е важно за видовете птици, които гнездят там, защото ще имат местообитание за гнездене – старите тръстики от миналата година, коментира пред БНР Андрей Ковачев от Сдружение за дивата природа "Балкани".

В предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" той изрази увереност, че със сигурност няма загинали птици, тъй като те успяват да излязат извън обхвата на пожара много бързо.

"В момента прякото въздействие не е толкова важно, проблемът ще бъде през лятото, защото ще се очаква по-голямо замърсяване на блатото заради пепелта, която пада във водата", заяви Ковачев.

Според него най-вероятна версия за избухването на пожара са бракониери, защото появата на два различни пожара едновременно в близост показва умишленост. "Надявам се, че прокуратурата ще намери виновника".

В предаването "Нещо повече" по "Хоризонт" екологът Петко Цветков от фондация "Биоразнообразие" коментира, че водното ниво в блатото е най-ниско "за 20-те години, в които то се възстанови по естествен начин". 

Интервютата с Андрей Ковачев и Петко Цветков можете да чуете в звуковите  файлове.

Министърът на околната среда и водите Емил Димитров посети Драгоманското блато; снимка: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е няколко гласа в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28