Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Гешев: Досъдебно производство стои зад питането до КС за президента

Главният прокурор не потвърди, но и не отрече, че е отказал среща с държавния глава

| обновено на 28.01.20 в 12:30
Главният прокурор Иван Гешев.
Снимка: БГНЕС

Заради конкретно досъдебно производство се е стигнало до искането на главния прокурор Конституционният съд да разтълкува текстовете в основния закон, свързани с имунитета на президента и вицепрезидента. Това стана ясно от думите на самия Иван Гешев, който днес облече червената тога и влезе като редови прокурор на поредното заседание по мегаделото „КТБ“. 

Кое дело и коя прокуратура, работи по него, Гешев отказа да каже, кратко обясни, че наблюдаващите прокурори видели данни, които „пораждат неясноти в разпоредбата на чл. 103 от Конституцията“, засягащи неприкосновеността на държавния глава.

„И са изпратили това досъдебно производство с оглед моите правомощия да сезирам Конституционния съд за задължително тълкуване на Конституцията и конкретни конституционни разпоредби“, каза Гешев.

„Това, което съм направил, след като съм се запознал, съм констатирал, че наистина има такива основания и писмено съм ги изложил в искането си до Конституционния съд“, продължи главният прокурор.

Гешев отказа да отговори дали въпросното разследването е свързано с работата на Румен Радев като шеф на ВВС.

 На въпрос вярно ли е, че е отказал среща с президента, както твърди онлайн изданието 24 часа, Гешев каза само:

Не съм се срещал с президента вчера, ако това питате“.

Обвинител номер едно коментира и конфликта между протестиращи заради водната криза в Перник и органите на реда вчера пред регионалното министерство.

„Няма да се толерира това да се бият полицаи. Това от една страна, примерно в някаква степен  в национален спорт, който трябва да спре и трябва да спре, за да може тези хора да охраняват правата на българските граждани пълноценно“, предупреди Иван Гешев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По 9 души се борят за едно работно място у нас

Средно по девет безработни се конкурират за едно свободно работно място в цялата срана, сочат най-новите данни на Агенцията по заетостта. Най-голяма е конкуренцията на пазара на труда в област Разград, където по 22-ма души без препитание се състезават за една вакантна позиция, а най-малко в София-град - по четирима. Сред областите с..

публикувано на 22.03.25 в 08:12
Доналд Тръмп

Администрацията на Тръмп екстрадира стотици хиляди мигранти от 4 държави

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп ще екстрадира стотици хиляди мигранти от Куба, Хаити, Никарагуа и Венецуела, които са влезли на  територията на САЩ по програма на предшественика му Джо Байдън. Американските власти прекратиха програмата на предходната администрация на Демократите, която позволи на над 500 000 мигранти от..

публикувано на 22.03.25 в 08:02

Нова среднощна размяна на удари между Украйна и Русия

Украйна не разглежда мисия на ООН като алтернатива на разполагането на контингент чуждестранни войски или на гаранции за сигурност, заяви украинският президент Володимир Зеленски.  Тази нощ Русия и Украйна отново си размениха удари. "Би било хубаво срещата в Джеда да завърши с определен резултат. Резултат, който би могъл да ни доведе до..

публикувано на 22.03.25 в 07:53

Кърджали на протест срещу насилието над животни

Жители на Кърджали излизат на протест пред Съдебната палата срещу насилието над животни.  Недоволството е провокирано от действията на Габриела Сашова от Перник и Красимир Георгиев от София, на които е повдигнато обвинение за това, че са изтезавали и убивали животни за пари.  Протестиращите настояват за двамата да получат най-строга..

публикувано на 22.03.25 в 07:45
Наталия Киселова

Киселова: Не мога да преглътна уронването на престижа на НС

Като уронване на престижа на Народното събрание неговият председател Наталия Киселова възприема недоволството на партия МЕЧ и нейния лидер Радостин Василев от разпада на парламентарната ѝ група. "Темата бе обсъдена и на две заседания на Председателски съвет.  Учудващо за мен е в свои изказвания колеги, които претендират да са юристи, да не..

публикувано на 22.03.25 в 07:15
Сдружение

Благотворителна великденска кампания - "Кауза Северозапад"

Благотворителна великденска кампания започна сдружение "Кауза Северозапад" . Тя е наречена "Стари традиции за новото поколение" и ще се реализира на територията на трите области - Монтана, Видин и Враца.  Целта е да бъдат подпомогнати с дълготрайни хранителни пакети самотни възрастни хора и деца в крайна бедност от Северозапада ...

публикувано на 22.03.25 в 06:25
Велико Търново

Денят на Велико Търново сплотява, 22 март е общобългарски празник

С популярни изпълнители и разнообразни прояви във Велико Търново днес отбелязват празника на града . Градът е първият след Освобождението, който избира историческа дата за свой празник.  Денят е посветен на победата на цар Иван Асен Втори в битката при Клокотница през 1230 година . "Това не е просто град, Велико Търново е сърцето..

публикувано на 22.03.25 в 06:00