Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Турция: Законодателен пакет срещу Covid-кризата, освобождават 90 хил. затворници

Полицейска проверка в Истанбул, 12 април 20202 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В турския парламент продължават дискусиите и гласуването на пакет от законодателни промени. Той съдържа над 90 проектопоправки в 12 закона. До момента депутатите в Меджлиса одобриха първите 30.

По-рано пакетът мерки беше гласуван от правната комисия в турския парламент, а миналата седмица бяха завършени обсъжданията в пленарна зала.

Една от най-важните сред поправките ще даде възможност около 90 000 затворници да бъдат предсрочно освободени или поставени под домашен арест. Целта е да бъде намален броят на хората в затворите като превантивна мярка срещу евентуално разпространение на коронавируса в пренаселените места за лишаване от свобода.

Предвижда се предсрочно да бъдат освободени тези, които са изтърпели половината, а не както беше досега – 2/3 от определеното им наказание.

Мярката обхваща възрастни и болни затворници, бременни и жени-затворнички с деца, които се намират с тях зад решетките. Всички предсрочни освобождавания ще бъдат одобрявани от съдия.

Извън обхвата на законодателната промяна остават тежки престъпления като убийства, търговия с наркотици и обвиненията в тероризъм, по които са осъдени или подведени под отговорност и множество политически активисти и журналисти. Сред тях има и хора над 60 години като бизнесмена и филантроп Осман Кавала, журналистът Ахмед Алтан и др.

Журналисти започнаха кампанията „Знаеш ли, че?“, в която настояват за освобождаване на журналистите, правозащитниците, юристите, активистите и други, арестувани заради политически престъпления.

Опозицията критикува промените, включени в пакета, заради опасения за нарушаване на демократични права.

Пакетът включва регулации за предоставяне на данни за интернет-потребителите от страна на доставчиците и електронните услуги; социалните медии да бъдат длъжни да отворят свои местни представителства, ако работят в Турция, като могат да им бъдат налагани глоби, дават се възможности дори въоръжените сили да извършват разследвания, ако „при нужда“ това бъде поискано от тях от телекомуникационния регулатор (ВТК).

При внасянето на проектозакона в Меджлиса миналата седмица от обхвата на предложението за амнистия бяха изключени сексуалните посегателства след натиск от страна на женски и правозащитни организации. Първоначалната редакция предвиждаше извършилите сексуални посегателства също да могат да се възползват от предсрочното освобождаване.

Не става дума за амнистия, а за освобождаване под условие, уточни при дискусиите миналата седмица заместник-председателят на правната комисия в Меджлиса от управляващата Партия на справедливостта и развитието Йълмаз Тунч. По думите му не е правилно тероризмът да се определя като политическо престъпление:

„Може да изглежда като статия или изразяване на мнение, но това не е изразяване на мнение, ако има подбуждане към насилие,“ смята той.

Освободените 90 000 души ще бъдат заменени в затворите от други 90 000, които не се подчиняват на властта на Партията на справедливостта и развитието, коментира от парламентарната трибуна депутатката от прокюрдската Демократична партия на народите Мерал Данъш-Бешташ.

Съветът на Европа в свой доклад посочва, че от страните-членки на организацията Турция е на второ място по брой на затворниците след Русия, която обаче има и значително по-многобройно население.

Турция обаче води по пренаселеност на затворите, като на мястото за 100 души се намират 123 затворници, посочва Съветът на Европа.

В момента в турски затвори се намират почти 300 000 души.

Правозащитници са загрижени и заради качеството на храната и липсата на хигиенни условия в местата за лишаване от свобода.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на Сикрет Сървис Кимбърли Чийтъл.

Изслушват директора на Сикрет Сървис пред Надзорната комисия на Конгреса на 22 юли

Надзорната комисия, която е главният разследващ орган на Камарата на представителите в американския Конгрес, извика директора на Сикрет Сървис Кимбърли Чийтъл, за да даде обяснение за действията на агентите при опита за убийство на кандидата за президент Доналд Тръмп по време на предизборен митинг в Бътлър, Пенсилвания.  ФБР: Стрелбата срещу Тръмп е..

публикувано на 14.07.24 в 20:59
Снимката е илюстративна, архив.

Кувейт съобщи за "гигантско петролно откритие" - находище, чиито запаси се оценяват на 3,2 млрд. барела

От петролната компания на Кувейт съобщиха, че са направили "гигантско петролно откритие" източно от Остров Файлака. Петролните му запаси се оценяват на 3,2 милиарда барела. Според главния изпълнителен директор на компанията, цитиран от АФП, залежите в това находище се равняват на производството на страната за три години.  Агенция "Блумбърг"..

публикувано на 14.07.24 в 20:31

Мотористи от Италия загинаха на пътя Монтана - Берковица

Двама мотористи загинаха на пътя Монтана - Берковица. Полицаите изясняват причините за тежката катастрофа, която стана в късния следобед.  50-годишен мъж и 48-годишна жена, жители на Италия, са загинали на място, след като моторът им се е ударил с лека кола, пътуваща от Берковица за Монтана.  Катастрофата е станала малко след железопътния прелез,..

публикувано на 14.07.24 в 20:22
Снимката е илюстративна, архив.

Иракските власти откриха масов гроб, за който се смята, че е на жертви на ИД

Иракските власти откриха масов гроб с тленни останки, за които се смята, че са на жертви на  групировката "Ислямска държава" (RO). Предполага се в него  има поне 140 тела. Те са открити на около 70 километра западно от Мосул в Северен Ирак - град, който де факто беше столица на самопровъзгласилия се халифат на "Ислямска държава". В пика на своята мощ..

публикувано на 14.07.24 в 19:58
Джейн Гудол

Загуба на местообитания, лов и трафик на бебета са сред основните заплахи за шимпанзетата

Днес отбелязваме деня на нашия най-близък генетичен роднина в животинското царство - шимпанзетата. Споделяме над 98 процента от нашето ДНК с шимпанзетата, които всъщност са човекоподобни маймуни и за разлика от същинските маймуни нямат опашка. Те имат обаче сложна система за комуникация, социална структури и точно като хората са способни както..

публикувано на 14.07.24 в 19:35
Пораженията от израелски въздушен удар в района на Ал-Маваси в Хан Юнис, южната част на Ивицата Газа, 13 юли 2024 г.

Училище, администрирано от ООН, е взривено при израелски въздушен удар в Нусейрат, Ивицата Газа

Училище, администрирано от ООН, бе взривено при израелски въздушен удар в Нусейрат, в централната част на Ивицата Газа. Има убити и ранени. Според медии, контролирани от "Хамас", става дума за най-малко 15 убити. Говорител на израелската армия каза, че училището е било използвано от бойци на групировката за атаки срещу израелски войници...

публикувано на 14.07.24 в 19:32
Кирил Петков (вляво) и Николай Денков (на втори план в центъра) от ПП-ДБ при президента Радев (вдясно), архив.

От ПП-ДБ искат среща с президента, за да обсъдят политическата криза

От "Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха среща с президента Румен Радев, за да обсъдят политическата криза и възможностите за решаването ѝ. След изключването на повечето от депутатите от парламентарната група на ДПС, групата на ПП-ДБ стана втора по сила в Народното събрание. Президентът Румен Радев заяви, че ще връчи втория..

публикувано на 14.07.24 в 19:06