Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма масово заразяване с Covid-19 в бежанските лагери в Гърция

Бежански лагер на о-в Лесбос
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гръцкото правителство прилага успешна програма по ограничаване на епидемията  в бежанските лагери. В тях не е регистрирано масово заразяване от епидемията.

Вземат се превантивни мерки.

Само два бежански лагера са под карантина, като случаите на заразени с коронавирус са единични. 

Тестването на мигранти и бежанци досега не показва, че лагерите са потенциален център за разпространение на коронавируса, констатираха здравните власти. По гръцките острови в Егейско море, където са съсредоточени хиляди мигранти, започна прехвърлянето на част от тях в хотели. В готовност са и кораби, които при нужда биха поели мигранти от уязвими групи. Лагерите се охраняват от полиция и движението е под контрола на властите. Увеличени са санитарните и лекарски екипи, съобщават от Министреството на миграцията.

"Европейска солидарност по време на криза е приемането на деца без родители от миграционните лагери" ",съобщават от правителството. Над 10 европейски страни изразиха доброволно готовност да помогнат на децата като им осигуряват пребиваване и грижа.

Европейските страни не поставят условия за селекция на децата, съобщиха гръцките власти. Това е само първият етап в помощ на малолетните бежанци и мигранти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Датската министър-председателка Мете Фредриксен - Брюксел, 3 февруари 2025

Европейските лидери подкрепиха Дания за Гренландия

Европейските лидери изразиха пълна подкрепа и солидарност с Дания, като припомниха съответните принципи на международното право, съобщи дипломатически източник от Брюксел. Дания търси европейска подкрепа заради Гренландия "Всеки трябва да зачита суверенитетът на всички национални държави по цял свят. Гренландия е част от кралство Дания..

публикувано на 03.02.25 в 17:18

Заради катастрофа времено е затворен пътят Велико Търново - Русе

Временно е затворен за движение пътят Велико Търново - Русе. В района на разклона за село Масларево е катастрофирал тир. Пострадали няма, съобщиха от полицията във Велико Търново.  Леките автомобили се отклоняват през село. Масларево, товарните изчакват на място. Образуват се колони.

публикувано на 03.02.25 в 17:03

Гражданската гвардия в Испания арестува 4 души за незаконен внос на ботокс от Южна Корея

Гражданската гвардия в Испания арестува четирима души за незаконен внос на ботулинов токсин (ботокс) от Южна Корея. 700 флакона с веществото са иззети от 24 клиники за естетични процедури в цялата страна.  19 клиники са работили нелегално, посочват разследващите. Това е ставало в задните стаи на фризьорски салони и такива за маникюр, но също и в..

публикувано на 03.02.25 в 17:03

В Испания издирват изчезнало българско момиче

Властите в Испания издирват изчезнало дете от България. 13-годишната Габриела Кътева е в неизвестност от 31 януари в град Паленсия. Сигнал за изчезналото момиче е подаден до сдружението "SOS Изчезнали“, което от своя страна е активирало призив за съдействие в издирването на момичето.  Габриела е висока между 1,60 и 1,65 метра, има слабо..

публикувано на 03.02.25 в 17:01
Д-р Регина Хатър

Д-р Регина Хатър: Проверявайте информацията и за специалистите, и за ботокс продуктите

Добре проверявайте информацията и за   специалистите, и за продуктите! Това призова пред БНР д-р Регина Хатър, специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия с призната специалност от Европейския борд по пластична, реконструктивна и естетична хирургия EBOPRAS, в неговия списък с доверени европейски специалисти. От ноември 2022..

публикувано на 03.02.25 в 16:46

Мисия на ООН съобщава за увеличен брой екзекутирани от Русия украински войници

През последните месеци се увеличава броят на пленени украински войници, които руските сили екзекутират.  Това съобщиха от мисията на ООН в Украйна, цитирани от АФП. От края на август международната организация има информация за 79 убити при 24 отделни случая. От ООН изтъкват, че това се случва при открити призиви за такива екзекуции, идващи от руски..

публикувано на 03.02.25 в 16:45
Десислава Иванчева

Делото за освобождаване на Десислава Иванчева беше отложено

Окръжният съд в Ловеч отложи за 10 февруари делото, на което трябваше да се разглежда молбата за условно предсрочно освобождаване от затвора на бившия кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева. Съдът в Ловеч разглежда молбата за предсрочно освобождаване на Десислава Иванчева Тя излежава шестгодишна ефективна присъда за..

публикувано на 03.02.25 в 16:12