Канцлерът Ангела Меркел заяви днес, че Германия е готова да направи „значително по-висок“ принос в бюджета на ЕС, за да помогне на Съюза да се справи с последиците от пандемията с Covid-19. Според финансовия ѝ министър Олаф Шолц лидерите трябва първо да се разберат за обема на фонда за възстановяване, а на следващ етап - за начина, по който ще се акумулират средствата в него.
По традиция преди среща на върха на ЕС канцлерът представя позицията на правителството. По-късно днес се очакват тежки преговори на лидерите на ЕС за гигантския спасителен пакет за ЕС, който поднови силното разделение между северните и южните страни членки.
Пред Бундестага Ангела Меркел зададе дневния ред на виртуалната лидерска среща.
„В дух на солидарност ние трябва да сме готови да направим коренно различен, бих казала значително по-висок принос в европейския бюджет за определен период“, каза Меркел в речта си.
„Защото искаме всички членки на ЕС да имат възможността икономически да се възстановят“, мотивира се тя.
В същото време Меркел посочи, че европейският бюджет трябва да бъде крайъгълният камък „за такава програма от стимули“ за 27-те членки.
„Вече десетилетия европейският бюджет е изпитван и тестван инструмент за общи задачи в ЕС“, каза тя.
„Европа трябва да действа бързо. Затова смятам, че Европейската комисия трябва първо да анализира, кои икономически отрасли са най-силно засегнати от кризата и къде трябва да насочим усилията си“, каза Меркел.
Очаква се по-късно днес лидерите на ЕС да потвърдят спешния пакет от 540 милиарда евро и да обсъдят планове за Европейски фонд за възстановяване за икономиките на страните в съюза след кризата.
Германия смята, че предложеният фонд може да бъде финансиран от новия седемгодишен бюджет на ЕС, който сега се договаря.
Вграждането на фонда за възстановяване в бюджета за 2021-2027 се предпочита от северните страни, тъй като го поставя във вече установени рамки. Но това създава допълнителни усложнения за вече трудните преговори за приоритетите на ЕС в изразходването на средствата в идните години, посочва АФП.
Това създава и възможността източноевропейските членки на ЕС да бъдат помолени да се откажат от пари за развитие, за да може с тях да бъде платено икономическото възстановяване на южни страни като Испания и Италия, които бяха тежко засегнати от пандемията.
Вицеканцлерът и финансов министър Олаф Шолц поясни, че помощта за засегнатите от пандемията икономики ще дойде от фонда за възстановяване, който ще бъде солидарно финансиран от всички страни в ЕС.
Германия продължава да е против т.нар. „коронаоблигации“, а Шолц посочи по-добрия инструмент:
„За нас е ясно, че тази помощ ще трябва дойде през многогодишната финансова рамка на ЕС. Така ще успеем в началото да раздадем повече пари. Рефинансирането ще бъде осигурено от бюджетите за следващите години“, смята Шолц.
Той вижда данъка върху финансовите операции и печалбата от търговията с емисии във въздушния или круизния транспорт като бъдещ приход в бюджета на ЕС.
„Ако сега се споразумеем, ще укрепим политическия проект ЕС. Но това означава, че в бъдеще не може да има данъчен дъмпинг“, категоричен е германският финансов министър.
Меркел също отхвърли призивите на Италия за т.нар. коронаиблигации – противоречив общ дългов инструмент на ЕС, който би позволил на по-задлъжнелите страни да получат кредити с по-ниски лихви.
Страни като Германия и Холандия се опасяват, че те ще трябва да плащат сметките на други, които не са стриктни към харченето на парите и бюджетите си.
Меркел посочи, че създаването на споделен дългов инструмент на ЕС би изисквал промени в договорите на съюза и одобрение от националните парламенти.
Тръгването по този път би „отнело време и е трудно“, каза тя. И добави: „Сега е важно да се действа бързо“.
Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..
Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..
Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..
За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..
Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..
Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че екипът му вече е в контакт на специалния пратеник на Вашингтон за Украйна Кийт Келог и съветника по националната сигурност Майкъл Уолц и че има "работни дати" за посещение на американска делегация, предаде Ройтерс. Коментирайки интереса на американския президент Доналд Тръмп към украинските редки..
Министерството на външните работи призова българските граждани на Цикладските острови, които са взели решение да не напускат земетръсната зона, да се свържат с посолството ни в Атина и да предоставят свои данни за контакт в случай на необходимост. Хиляди жители на Санторини и близките острови се евакуираха през последните дни с кораби и самолети,..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..