Отхлабването на ограничителните мерки е политическо решение, а не на Щаба. Така ген. Венцислав Мутафчийски отговори на въпрос по повод вчерашното изказване премиера Бойко Борисов, който обяви възможността за по-либерални мерки преди края на извънредното положение на 13 май.
„Всяко разхлабване на мерките би довело до усложняване на епидемиологичната обстановка. И заради това всички държави в света вървят към увеличаване на ресурсите в здравеопазването“, каза той на редовния брифинг на Националния оперативен щаб днес.
„Виждате, заговори се за разхлабване на мерките в Германия, и вчера например гледах съобщение в немската преса – в Берлин се изграждат огромни зали, по примера на „Арена Армеец“, за подготовка за приемане на болни. Включително и в Букурещ се случва това нещо. Има ясното съзнание, че такова охлабване на мерките ще доведе до усложняване на епидемиологичната обстановка“, добави Мутафчийски.
„Трябва да има единност в разбирането в обществото дали може да бъде платена такава цена. Това вече в голяма степен е политически въпрос и заради това решаващото е консенсусът и отношението на политиците за това по-нататък какво ще се направи. Експертното мнение от здравните специалисти е едно и също“, каза шефът на Щаба.
Относно отваряне на паркове, ген. Мутафчийски каза, че Щабът има задача да поднася обективна информация за заразените, като няма правомощия да препоръча отварянето на парковете.
На въпрос за евентуално отваряне на малките къщи за гости Мутафчийски каза:
„Не мога да дам мнение, че това би се отразило съществено на психическото здраве на нацията, но със сигурност ще усложни епидемиологичната обстановка“.
За училищата
В света няма еднозначно мнение кое е по-добрият вариант за училищата – има две стратегии: едната е за пускане на по-малките ученици и детските градини, като целта е родителите да се върнат на работа. Всяка такава мярка може да доведе до усложняване на епидемиологичната обстановка, обясни Мутафчийски.
Вторият модел е пускане на по-големите ученици, защото им предстоят по-важни изпити, но и при тях може да се разчита на по-осъзнато поведение по време на епидемия – да носят маски, да спазват дистанция и да ползват дезинфектанти.
И за двете категории се препоръчва снижаване на броя на децата в класните стаи и двусменен режим, каза Мутафчийски, като предупреди:
„Всичко това би могло да доведе до усложняване на епидемиологичната обстановка“.
Разследващият журналист Христо Грозев ще говори за руските хибридни атаки и заплахи в Европейския парламент в Брюксел на 22 април. Грозев ще участва дискусия в Специалната комисия за европейския щит за демокрацията съвместно с комисиите по външни работи и по сигурност и отбрана. Двама български евродепутати са заместващи членове на..
Министерският съвет увеличи със 190 милиона лева бюджета на програмата за компенсиране разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия, която действа от 1 юли миналата година до 31 март на тази. Така - вместо предвидените до момента 989 милиона лева, за компенсации ще бъдат изплатени 1, 179 милиарда лева. Измененията се..
Жителите на столичния квартал "Захарна фабрика" от ромски произход настояха за намесата на премиера Росен Желязков по случая със съборените от администрацията на район "Илинден" незаконни постройки, в които те живеят. "Искаме съдействие от господин Желязков, да излезе и да каже, защото ние сме български граждани. Не може в европейска държава..
Не виждам причини БСП да остане в това управление ! Стабилността не е лява политика, но очевидно има други причини, които не предполагат излизането на социалистическата партия от властта. Това каза пред БНР Михаил Миков, бивш председател на Народното събрание и бивш лидер на БСП. Няма полза от това участие в управлението, освен за тези, които..
Столичният кмет назначи Богдана Панайотова за нов главен архитект на София. Главният архитект вече ще е само администратор, няма да отговаря за развитието на София Тя беше избрана, след като спечели конкурс за заемане на поста. В съобщението от Общината се посочва, че кметът възлага на главния архитект да приоритизира няколко ключови за развитието..
"Крайно време е за смяна на поколенията в ДПС. Всичко да се рестратира и да се изгради от основи - както някога. Нито един, който е имал финансово-икономически допирни точки, няма какво ново да предложи". Това заяви пред БНР политологът Мехмед Мехмед, след като фракцията на Ахмед Доган напусна управляващото мнозинство и оттегля подкрепата си..
В условията на намален брой донорски ситуации и направени трансплантации на органи у нас, отговарящата за този процес дирекция в Изпълнителната агенция "Медицински надзор" е раздала бонуси на служителите си за 46 хиляди лева в рамките на година. Изпълнителният директор на агенцията Иванка Динева е получила над 30 хиляди лева допълнително..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..