Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изпитанията на атомни бомби през 60-те са променили климата

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изпитанията на атомни бомби по време на Студената война може да са довели до увеличаване на валежите за период от най-малко две години, което води до промяна на моделите на валежите на хиляди километри от местата за детонация, сочат нови изследвания, обобщени от БГНЕС.

Преди повече от половин век надпреварата за ядрени оръжия се разраства, след като световните сили се състезават за разработването им вследствие на засиленото напрежение, предизвикано от Втората световна война. По време на студената война от 50-те и 60-те години САЩ и Съветският съюз провеждат ядрени изпитания на различни отдалечени места по света, от Южния Тихи океан до пустинята на американския Югозапад. Много от тези тестови площадки носят белезите и днес, а някои дори остават радиоактивни, но това, което се случва на ядрена площадка, не остава там.

Между 1962 и 1964 г. радиоактивното замърсяване се разпространява в атмосферата, йонизира въздуха и отделя електрически заряди, които променят модела на валежите.

Изследователи от Университета в Рединг във Великобритания определят как електрическите заряди, освободени от радиацията от тестови детонации, влияят на дъждовете по това време, като преглеждат исторически записи между 1962 и 1964 г. от две метеорологични станции в Обединеното кралство. След това метеорологичните записи са били сравнени с дни с високи и ниски радиоактивно генерирани заряди и препратки с данни от тестове на бомби.

В списание Physical Review Letters изследователите пишат, че облаците са видимо по-дебели и има средно с 24% повече дъжд в дни с повече радиоактивност. Електрическите наблюдения показват, че допълнителната атмосферна йонизация, причинена от радиоактивността през времето, е довела до „увеличаване на проводимостта на глобалната верига“ и всъщност „стратосферният радиоактивен материал е бил толкова широко разпространен в северното полукълбо, че се очакват подобни електрически промени. "

"Изучавайки радиоактивността, освободена от тестовете за оръжие от студената война, учените навремето научиха за моделите на атмосферната циркулация. Сега използвахме отново тези данни, за да изследваме ефекта върху валежите", казва проф. Джайлс Харисън, водещ автор и професор по атмосферна физика в Университета в Рединг в изявление.

До голяма степен се смята, че електрическият заряд може да промени начина, по който капчиците вода в облаците се сблъскват и комбинират, което може да повлияе на техния размер и да повлияе на валежите. Дъждът, произведен в облаци, зависи от различни фактори, включително скоростта на кондензация и колко бързо водните капчици са в състояние да получат маса, което ги прави достатъчно тежки, за да паднат на повърхността. Радиоактивността може да повлияе на заряда на тези капчици, използвайки електрическа сила за модифициране и влияние върху облаците и съответните им валежи.

Учените стигат до заключението, че техните открития могат да бъдат полезни за геоинженерните изследвания, свързани с облаците, за да се определи как електрическият заряд може да играе роля при повлияване на дъжда, за да облекчи сушите или евентуално да предотврати наводненията. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските огнеборци с превантивни действия на двата фронта на пожара в планина Славянка

Трети ден екипи на пожарните служби от Петрич и Сандански, както и служители от няколко горски стопанства, са на границата с Гърция в опит да не допуснат  разпространението на пожара в планината Славянка  на българска територия.  Българските огнеборци продължават с превантивните действия и на двата фронта на пожара - източният, където растителността..

публикувано на 22.07.24 в 12:23
Кирил Петков

Кирил Петков: Ще търсим подкрепа и в следващото НС

Ще търсим подкрепа и в 51-ото Народно събрание, заяви съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков след връщането на втория мандат неизпълнен на президента.

публикувано на 22.07.24 в 12:19

Гръцките здравни власти информират туристите за увеличен брой заразени с Covid-19

Гръцките здравни власти информират туристите за покачване на броя на заразените с Covid-19. В последната седмица 570 пациенти с Covid -19 са хоспитализирани в Гърция, което е три пъти повече в сравнение със същия период на миналата година, съобщи председателят на Съюза на лекарите Матина Пагони. Починалите за седмица са 21 души. От клиничната..

публикувано на 22.07.24 в 12:09
Камала Харис

Влиятелни демократи подкрепиха Камала Харис за номинацията на демократите

Все повече влиятелни фигури в Демократическата партия се обявяват за номинацията на Камала Харис за изборите през ноември, след като американският държавен глава Джо Байдън обяви, че се отказва от преизбиране и подкрепи нейната кандидатура. Тя заяви, че ще заслужи и спечели номинацията на демократите и ще победи Доналд Тръмп. След..

публикувано на 22.07.24 в 12:09

Жълт код за дъжд в Югоизточна България

Жълт код за дъжд и гръмотевична дейност издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 9 области предимно в Югоизточна България (виж графиката по-долу). Според прогнозата на НИМХ днес в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Около и след обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. На места..

публикувано на 22.07.24 в 11:54
Димитър Главчев (в средата), служебния министър на енергетиката Владимир Малинов (втори отляво), посланика на САЩ в България Кенет Мертен (втори отдясно) и други официални лица.

Главчев: Сътрудничеството ни с Американската агенция за търговия и развитие е ключово

Електроенергийният системен оператор и Американската агенция за търговия и развитие подписаха на церемония в Министерския съвет договор за безвъзмездно финансиране на предпроектното проучване за изграждането на енергиен коридор Изток-Запад. Стойността на проекта е близо милион и половина долара. Планира се проектът да свързва електропреносните..

публикувано на 22.07.24 в 11:47

ПП-ДБ получиха и върнаха неизпълнен втория мандат на президента

Президентът Румен Радев връчи днес втория проучвателен мандат за кабинет на втората по големина политическа сила в Народното събрание - ПП-ДБ. ПП-ДБ са готови да върнат втория мандат Още миналата седмица обаче от коалицията заявиха, че нямат нужната подкрепа за съставяне на правителство и ще върнат папката празна. "Отговорът след..

публикувано на 22.07.24 в 11:15