Той е познат като Председател на БАН в периода 2012 – 2016 г., Министър на образованието и науката (2013 г.), Директор на Института по металознание, съоръжения и технологии с Център по хидро- и аеродинамика към БАН (2007 – 2012 г.), Председател на Общото събрание на БАН (2008 – 2012 г.).
В началото на тази година той оглави инициативата “Единение“, която обединява български учени. В отвореното си писмо към политиците и нацията, от инициативата заявиха, че " Обществото е в дълбока криза, нацията се разпада и е сред най-бързо изчезващите в света". Тогава академик Стефан Воденичаров коментира:
"Мисля си, че политическото противопоставяне ще си съществува, защото всяка партия си има собствени цели, но нещата толкова са назрели, че някои, които са по-мъдри политици, ще разберат, че ако седнат заедно да помислят за българските граждани, ще спечелят много повече тяхното доверие. Защото всичките тези реформи ще бъдат с много неприемливи мерки за голяма част от хората. Те трябва да бъдат извършени от цялото общество“.
Акад. Воденичаров е участвал в редица експертни органи в България и чужбина, през годините е получил голям брой отличия и награди.
Има висше образование за машинен инженер от ТУ в София (1968) със специалност „Технология на металите“. След защита на дисертация е удостоен с научна степен кандидат на техническите науки (днес: доктор) през 1974 г. и доктор на техническите науки през 1998 г. Става доцент през 1989 и професор през 1991 г. Избран е в БАН за член-кореспондент на 4 август 2004 и за академик на 11 октомври 2012 г. От 1969 г. работи в Института по металознание при БАН. Бил е негов заместник-директор 4 мандата; директор на института е от края на 2007 г. Избран е за председател на БАН с 4-годишен мандат на 3 декември 2012 г.
След като на 28 януари 2013 г. Сергей Игнатов подава оставка като министър на образованието, младежта и науката, Стефан Воденичаров е предложен за министър. На 6 февруари 2013 г. полага клетва в Народното събрание като министър на образованието, младежта и науката. Заявява, че няма да напусне БАН като неин председател, въпреки това, а ще бъде в неплатен отпуск.
Поклонението ще се състои на 11 юни - четвъртък, в Големия салон на БАН от 11.00 ч.
"Бог да прости академик Стефан Воденичаров. Изказвам най-искрените си съболезнования към семейството и близките му", написа премиерът Бойко Борисов в профила си в социалните мрежи.
Държавният глава Румен Радев също изказа съболезнования на семейството и близките на академик Стефан Воденичаров
„С дълбока тъга се разделяме с едно от утвърдените и уважавани имена в българската наука - изследовател с безспорен авторитет, носител на множество престижни български и международни отличия“. Това се казва в съболезнователното писмо на президента Румен Радев до семейството и близките на академик Стефан Воденичаров по повод неговата кончина. Държавният глава припомня, че академик Воденичаров отдаде житейския си и професионален път на дългогодишна работа в Института по металознание на БАН, както и на множество експертни и граждански каузи от важно значение за бъдещето на нашата нация. Няма да бъде забравен и изключителният принос на академик Воденичаров като председател на Българската академия на науките.
„Ще запомним академик Воденичаров като далновиден и всеотдаен човек, посветил се с цялото си сърце на развитието на науката и благоденствието на българския народ“, се казва още в съболезнователното писмо на президента.
Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович ще бъде на визита в Съединените щати тази седмица, съобщи говорителката на Комисията Леа Зубер. Точната дата ще бъде съобщена по-късно. Посещението има за цел да бъдат обсъдени възможностите за избягването на обявените от президента Тръмп мита за ЕС. Зубер отхвърли обаче твърденията на държавния глава,..
Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че..
Редица европейски лидери се събират на спешна среща в Париж за изработване на единна позиция за Украйна. В същото време руски и американски дипломати ще търсят в Саудитска Арабия решения на конфликта. Русия изпраща външния министър за преговорите за Украйна в Рияд Стив Уиткоф и Майк Уолц заминават за Саудитска Арабия във връзка с..
От началото на 2026 г. лечението на деца с растежен хормон ще стане част от системата на здравното осигуряване. Това каза пред БНР проф. Виолета Йотова, началник на Педиатрията в УМБАЛ "Св. Марина" - Варна. Тя обясни, че в България това лечение е регистрирано и разрешено, но все още не се реимбурсира от Здравната каса, затова благотворителната..
Делото за изборите за 51-во Народно събрание е на финала. След като с определение от днес Конституционният съд е приел назначената в средата на януари графологична експертиза и поисканите от ЦИК допълнителна информация и документи, конституционните съдии са дали на политическите партии, които ги сезираха с искане за цялостно или частично..
Изминахме доста приятен път, записахме 2 албума, бяхме на всички по-големи сцени и фестивали. Направихме и трети проект, който е успешен и решихме да се върнем към нещата, които сме правили с любов. Това сподели в интервю пред БНР пианистът Васил Спасов от група Funkallero за предстоящи концерт на 21 февруари в София. На концерта ще..
Заледени участъци по транспортната мрежа в Габровска област предизвикаха пътни произшествия. Хлъзгавите настилки в района с хълмист терен създадоха трудности за придвижването. По пътищата в Габровска област тази сутрин са станали 11 произшествия, при едното от тях, в Дряново, леко са пострадали две деца. При другите катастрофи щетите са..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..