Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шарл Мишел с компромисно предложение към евролидерите

Европейските лидери възобновиха заседанието си в Брюксел

| обновено на 18.07.20 в 19:01
Шарл Мишел
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лидерите на страните от ЕС продължават опитите да постигнат съгласие по следващия седемгодишен бюджет и финансовото подпомагане заради коронакризата. Компромисно предложение е направил председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Той предлага сумата, предвидена за безвъзмездни субсидии във фонда за възстановяване, да бъде намалена с 50 милиарда евро и тези пари да бъдат прехвърлени към сумата, предвидена за заеми. Мишел предлага и сериозно орязване на парите по Общата селскостопанска политика в следващия седемгодишен бюджет. 

При промяната, която Мишел предлага във възстановителния фонд, съотношението безвъзмездни средства/заеми, което сега е 500 млрд евро към 250 млрд. ще се промени съответно на 450 млрд към 300 млрд. Председателят на Европейския съвет предлага и сериозно орязване на фондовете по програмата за изследвания и иновации InvestEU - от 30.3 млрд. евро на 11.5 млрд. , както и на "Хоризонт Европа" с 2 млрд. евро, което предизвика силно негодувание в научните среди. Някои техни представители дори определиха страните-членки като "гробокопачи на европейската политика за изследванията, иновациите и образованието". 

Доброто предложение за България и приятелите на кохезията е, че средствата по това перо се увеличават с близо 4 млрд. евро. Има сериозни разногласия за обвързването на върховенството на закона с отпускането на средства от бюджета и фонда. Едно от новите предложения е за механизъм, чрез който една или няколко страни членки могат да спрат на достъпа до евросредствата на друга държава, ако преценят, че те не отиват по предназначение. На идеята за всякакво подобно обвързване се противопоставя Унгария. Тя предлага текст, в който най-общо се говори за справяне с нередностите, като, според нея, решенията за санкции трябва да се вземат с единодушие. По отношение на собствените ресурси няма промяна - става дума за въвеждането на данък за въглеродна граница и дигитален данък, ревизиране на системата за търговия с емисии, за да обхване авиацията и корабоплаването и евентуално данък финансови транзакции. 

Първият кръг от консултации се провежда между лидерите на Дания, Австрия, Нидерландия, Финландия и Швеция от една страна и Франция, Германия, Италия, Испания и Португалия от друга - така да се каже, между двата основни лагера. На тях присъства председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен.

Преди началото на заседанието Шарл Мишел организира закуска с петима от най-близките си приятели, германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Еманюел Макрон, италианският премиер Джузепе Конте, испанският министър-председател Педро Санчес и колегата му от Нидерландия Марк Рюте, един от най-големите противници на плана за възстановяването в настоящия му вид. 

Както късно снощи стана ясно, остават разделенията между така наречената "пестелива четворка" - Нидерландия,  Австрия, Швеция и Дания и страните от Източна и Южна Европа, предимно за съотношението безвъзмездни средства заеми във фонда за възстановяване. 

По последна информация четворката настоява предвидените 500 милиарда евро за безвъзмездни заеми да бъдат орязани с 200 милиарда и дори повече. 

Полският премиер Матаеус Моравецки написа в Туитър тази сутрин "има една група от държави, която ние наричаме скъперници, а те се обявяват като пестеливи".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първан Дангов

Разширяват обхвата на "синя зона" в Дупница

Предложение да се разшири обхватът на "синя зона" в центъра на града, който сега е за около 150 автомобила, да стане над 200, ще разгледат на предстоящото си заседание съветниците в Дупница.  Предложението съдържа и вариант да се плаща и в събота - до 14 ч. "Над 200 автомобила без да вдигаме таксата за престой за платеното паркиране. Има..

публикувано на 05.02.25 в 09:50

Пленарни драми: Скандал и спречкване между депутати от "Възраждане" и ПП-ДБ

Скандал в пленарната зала прекъсна заседанието на Народното събрание. Заради физическо стълкновение между депутатите от "Възраждане" и ПП-ДБ – председателят на НС Наталия Киселова даде почивка, още преди да започне работата по точките от дневния ред. Повод стана декларация, прочетена от парламентарната трибуна от депутата Стела Николова..

публикувано на 05.02.25 в 09:48

3-4 пъти повече търговци приемат дигиталните ваучери за храна

Над 800 000 души в момента получават месечно ваучери за храна. Повечето работодатели предоставят ежемесечно до 200 лева ваучери за храна на служител. Сумата последно беше увеличена през 2022 г. Тази стойност в момента не е същата – не можем да купим същите продукти, които сме купували през 2022-ра. Минималната заплата в тези три години е..

публикувано на 05.02.25 в 09:36
Криминалисти на мястото на стрелбата.

Шведската полиция разследва стрелбата, отнела живота на поне 11 души

Шведската полиция съобщи, че в социалните медии се разпространяват "погрешни твърдения" за вчерашната масова стрелба в учебен център за възрастни - най-смъртоносната атака с огнестрелно оръжие в скандинавската страна. "Искаме да уточним, че въз основа на информацията от разследването и разузнаването към момента няма информация, която да сочи,..

публикувано на 05.02.25 в 09:34
Юлий Йорданов

"Жарава от огнището на мисълта" е най-новата книга на Юлий Йорданов

Човекът винаги е търсил смисъла на своето съществуване. В безкрайната нишка на времето, в която се преплитат история, памет и култура, продължаваме да търсим отговори – кои сме, какво оставяме след себе си и каква е нашата роля в градежа на духовния свят . Отговорите рядко са еднозначни, но едно е сигурно – съществуването ни намира смисъл..

публикувано на 05.02.25 в 09:13
Пресконференция на Бенямин Нетаняху и Доналд Тръмп в Белия дом.

Тръмп заяви, че САЩ може да установят контрол над Ивицата Газа

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще подкрепи усилията за постоянно преселване на палестинците от Ивицата Газа на места, където те могат да живеят без да се страхуват от насилие, предаде Ройтерс. Посрещайки в Белия дом израелския премиер Бенямин Нетаняху, първият чуждестранен лидер, който идва на посещение при Тръмп след..

публикувано на 05.02.25 в 08:54

"Възраждане" искат разглеждане на законопроекта за регистрация на чуждестранни агенти

От партия "Възраждане" предлагат първа точка в следващата програма на НС да бъде първото четене на законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти. Вносителите подчертават, че е важно за българското общество да бъде отчетен факта, че чрез пряко външно финансиране на средства за масово осведомяване на отделни разпознаваеми и обществени..

публикувано на 05.02.25 в 08:43