Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преговорите в Брюксел по плана за възстановяване от Covid пандемията продължават

| обновено на 19.07.20 в 19:11
Снимка: БГНЕС

След два дни безрезултатни преговори в Брюксел  европейските лидери се събираха отново в опит да постигнат съгласие по бюджета на ЕС за следващите 7 години и по плана за възстановяване от пандемията с Covid-19.

Заседанието на европейските лидери в Брюксел бе възобновено в опит за намиране на компромис за бюджета на ЕС през следващите 7 години и плана за възстановяване от пандемията причинена от коронавируса.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел разговаря два пъти с президента на Франция Еманюел Макрон и германския канцлер Ангела Меркел.

Малко преди 19 ч. българско време той се срещна с премиера Бойко Борисов и лидерите на Румъния, Хърватия и Малта. Преговорите могат да продължат и н в сутринта, ако тази вечер има възможност за постигане на пробив по трите основни въпроса, които са обект на разнобой - модела на управление, размера на бюджета и Фонда за възстановяване, обвързването на ползването на европейските средства върховенството на закона. Това е така, защото дори и да има пробив остават доста детайли за доуточняване за точното разпределение на парите. 

Друг дипломат твърди, че разговорите между, ако има сигнали че основните пречки могат да се преодолеят.

Ако не се постигне споразумение по основните въпроси, срещата на върха може да приключи още тази вечер.

Все остават различията по въпроса за съотношението безвъзмездни средства, заеми с плана за възстановяване.

Вчера председателят на ЕС Шарл Мишел предложи 50 милиарда евро от грантовете да бъдат прехвърлени към заемите, страните от "пестеливата четворка" - Австрия, Нидерландия, Швеция и Дания - настояват към това перо да бъдат пренасочени още 25 милиарда. Тези предложения обаче срещат съпротивата на най-засегнатите от пандемията страни - Италия и Испания.

Вторият проблем е управлението на Фонда за възстановяване. Нидерландия настоява за вето по плащанията, а председателят Мишел предложи механизъм, който да позволи опасенията да бъдат повдигнати в ЕС или Съвета на Европейския съюз.

Третият въпрос е обвързването на върховенството на закона с отпускането на европейските средства, на което категорично се противопоставят Унгария и Полша.

И четвъртият въпрос е общият размер на пакета, който включва бюджета на ЕС и възстановителния план.


Премиерът Бойко Борисов заяви на влизане в съвета, че е подкрепил лидерите, които настояват за върховенството на закона:

"Категорично подкрепих снощи колегите, които са за върховенство на закона, разбира се, трябва да се отчитат и страховете на някои държави членки и се надявам да се намери компромиса, за да вървим към годишната финансова рамка. Отделните стълбове са изключително важни. Пандемията върлува със страшна сила. Всички казват, че есента ще бъде тежка. Продължавам да считам, че Европейският съюз трябва да има общ медицински протокол“.

На метри от ЕС 30-ина българи от цяла Белгия протестираха с искане за оставка на премиера и на Кабинета.

Бойко Борисов

Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че участниците са решени да постигнат споразумение на третия ден от преговорите в Брюксел, предаде Ройтерс.

"Ние осъзнаваме, че трябва да постигнем сделка, водим преговори под натиска, че сделката е задължителна", заяви Орбан пред репортери, пристигайки за пленарното заседание на Европейския съвет.

Виктор Орбан

Вторият ден от преговорите завърши без сделка

Основните разногласия след него останаха за съотношението безвъзмездни средства/заеми в плана, както и механизма за върховенството на закона, по който ще се отпускат средствата.

Най-сложен остава въпросът с механизма за върховенството на закона, с който ще бъде обвързано отпускането на средствата. Наблюдатели отбелязват, че този въпрос изобщо не е решен.

Унгарският премиер Виктор Орбан заплаши  да наложи вето и на бюджета, и на плана, ако механизмът бъде приет.

Италия внесе предложение за оценката, която да предшества отпускането на средства от фонда за възстановяване.

Премиерът Джузепе Конте предложи тази оценка да се одобрява в рамките на 4 седмици от Съвета по препоръка на Европейската комисия със засилено квалифицирано мнозинство.

Въпросът, който разделяше сериозно лидерите - за съотношението безвъзмездни средства/заеми в плана, като че ли е на път да намери решение след предложението на Мишел -  50 млрд. евро от перото, предвидено за грантове, да бъде прехвърлено към заемите.

Според анализатори, споразумението вече се очертава, но има още доста детайли за доизясняване. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28