Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Парламентарни избори в Мианма - ще остане ли на власт управляващата партия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гражданите на Мианма ще гласуват в неделя на парламентарни избори, опитвайки се да запазят крехката демокрация, за чието установяване помогнаха преди пет години, предава "Асошиейтед прес", цитирана от БТА. В страната има около 37 милиона регистрирани избиратели, но се очаква активността да намалее заради увеличаването напоследък на случаите на заразени с коронавируса.

През 2015 г. въодушевлението беше голямо заради възможността да се сложи край на над петдесетгодишното управление на военните. Партията

Национална лига за демокрация на нобеловата лауреатка Аун Сан Су Чжи

Аун Сан Су Чжи, лидер на партия Националната лига за демокрация и ръководител на Мианма

удържа убедителна победа и тя стана ръководител на страната си, след като дълги и трудни години бе начело на ненасилствената борба срещу военната диктатура и си спечели възхищението на света.

Тази година се очаква нейната партия отново да излезе начело, но някои критици смятат, че нейната администрация не е управлявала демократично.

Шансовете за истински реформи винаги са били несигурни, тъй като конституцията от 2008 г., написана под диктовката на военните, им гарантира достатъчно места в парламента и те могат да блокират промени в основния закон. Под контрола на военните са и ключови министерства.


Критици обвиняват 75-годишната Су Чжи и нейната партия, че са по-загрижени да се укрепят на власт, отколкото да насърчават навсякъде демокрацията. "Този път нито Аун Сан Су Чжи, нито нейната партия носят демокрация за Мианма. Напротив, те се опитват да наложат еднопартийна демократична система", обвинява я Кин Зау Уин, директор на Института "Тампадипа", базирана в Янгон неправителствена организация. поради отслабването на другите партии по време на кампанията имаше малко наистина политически дебати. Мианма се нуждае от по-богата политическа палитра, казва той.

Противоречия възникнаха и за процеса на гласуване -

държавната избирателна комисия

бе обвинена, че действайки в сговор с управляващата партия на Су Чжи, е отменила гласуването в някои райони, където е било сигурно, че ще спечелят партии, критични към правителството. От комисията настояват, че гласуването е било отменено заради въоръжения конфликт с действащите там етнически групировки.

Това решение бе едно от няколкото, критикувани тази седмица от Томас Андрюс, специалния докладчик на ООН за правата на човека в Мианма. Мианма, която е с преобладаващо будистко население, посочва той, няма да може да произведе свободни и честни избори, "докато . . . има отнемане на право на глас въз основа на раса, етнос или религия, както е случая с рохингите".

Заради отдавнашните предубеждения към това


мюсюлманско малцинство (рохингите),

което според мнозина е имигрирало незаконно от Южна Азия, въпреки че цели семейства рохинги от поколения живеят в Мианма, голяма част от тях са лишени от право на гражданство. Западните приятели на Мианма бяха потресени от жестоката антибунтовническа кампания на мианманската армия, принудила около 740 хиляди рохинги да избягат в съседен Бангладеш и предизвикала обвинения в геноцид. Тя срина и репутацията на Су Чжи в очите на западните й почитатели, защото не спря силите за сигурност. Но за мнозина в Мианма рохингите не са тема на тези избори.

Андрюс казва още, че опозиционните политически партии твърдят, че им е отказван достъп до държавните медии и техните послания са цензурирани заради критиките към правителствената политика.

Мерките за контрол

заради коронавируса


силно ограничиха традиционните кампании за всички партии, но Су Чжи е облагодетелствана, защото държавните медии често отразяват изпълнението на служебните ѝ задължения, а тя самата във "Фейсбук" постоянно информира за борбата с разпространението на коронавируса. Нейната администрация бе критикувана и от защитници на свободата на словото. Тя отмени някои закони за цензурата и лицензионния режим на медиите, но усилено използва срещу журналисти и активисти, критични към правителството и военните, законите за клевета и за телекомуникациите.

Провалът на широко афиширания план за

помирение с етническите малцинства

също е удар по репутацията на Су Чжи. Етническите малцинствени групи, главно в граничните райони, от десетилетия водят с прекъсвания въоръжена борба за автономия. През 2015 г. етническите политически партии постигнаха тактически споразумения с Националната лига за демокрация, за да осигурят победата й срещу подкрепяния от армията Съюз за солидарност и развитие, главния опонент на партията на Су Чжи. Тази година, разочаровани от отказа на Су Чжи да сключи споразумение за разширяването на политическите им права, те не подкрепят нейни кандидати, а издигнаха свои.

Въпреки това Су Чжи продължава да е най-популярният политик. "Мисля, че това е всъщност израз на лична подкрепа, даже обич, която много хора изпитват към самата Аун Сан Су Чжи, независимо от това как се представя правителствената администрация, как върви икономиката и така нататък", казва базираният в Янгон политически анализатор Ричард Хорси за популярността й.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Италианец е най-бързият пилот в света с автомобил, управляван на самолетоносач

Италианецът Фабио Бароне е най-бързият пилот в света с автомобил управляван на военноморски кораб. С автомобил "Ферари" и със съдействието на военноморските сили, римският автомобилен пилот Фабио Бароне постигна  максимална скорост на кораб от  152 км/ч на палубата на самолетоносача "Джузепе Гарибалди" на котва в пристанището на Таранто...

публикувано на 14.07.24 в 12:38

Тошко Йорданов: Ако третият мандат отиде при ИТН, шансовете за неговата реализация са най-големи

ИТН ще отидат на разговори с ПП-ДБ, ако решат да реализират мандата . Това декларира пред БНР председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов. Според него това би било "по-правилното решение" на втората парламентарна сила . Той определи ДБ като разумна група, а ПП – като самовлюбена . По думите му ДБ е склонна да..

публикувано на 14.07.24 в 12:16

Трима задържани с наркотици в Свети Влас

Специализираната операция на територията на Свети Влас е реализирана от служители на ГД "Борба с организираната престъпност" на 12 юли. В хода на действията под наблюдението на Окръжна прокуратура - Бургас са задържани трима души, организирани в престъпно сдружение за разпространение на наркотици, съобщиха от МВР. При проведените действия..

публикувано на 14.07.24 в 12:14
Лондон

Имало ли е кампания за сплашване на кандидати преди вота на Острова?

Във Великобритания правителственият съветник по въпросите на политическото насилие е писал до министъра на вътрешните работи с молба да разследва водената кампания за сплашване на кандидати по време на общите избори, съобщи Би Би Си. Лорд Уолни смята, че е имало "съгласувана кампания, организирана от екстремисти". Той призовава вътрешния..

публикувано на 14.07.24 в 11:46

Тежка техника гаси пожара край граничното с. Преколница

Тежка техника качват днес при пожара край граничното кюстендилско село Преколница, където три екипа на пожарната и над 10 горски работници продължават гасенето четвърти ден, каза за БНР тази сутрин началникът на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защига на населението" комисар Светлин Георгиев. Ще се правят пътища за достъп до..

публикувано на 14.07.24 в 11:31

Джейхан Ибрямов: Очаквам групата на Пеевски да намалява още

Очаквам групата на Пеевски да намалява още. Това ще бъде личен, морален акт на моите колеги от ДПС. Това заяви пред БНР Джейхан Ибрямов – доскорошен депутат от ДПС, понастоящем нечленуващ в парламентарна група.   " Процесите в ДПС са динамични, но еднопосочно динамични и то в полза на ДПС ", категоричен бе той. Делян Пеевски:..

публикувано на 14.07.24 в 11:15
Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Политиката ни заприлича на пътищата ни - дупки и кръпки

Нашата политика заприлича на нашите пътища – много дупки и много кръпки . Това каза пред БНР бившият служебен регионален министър арх. Иван Шишков. Според него политиката трябва да излезе от пътищата, а отношението към този процес трябва да е еднозначно и в една посока : "Всички ние трябва да направим така, че в рамките на следващите 4-5..

публикувано на 14.07.24 в 10:14