Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арменците в Нагорни Карабах палят къщите си преди идването на азерите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Стълбове дим се издигат към есенното небе над долината. Шаректар гори. Преди пристигането на азербайджанските войски жителите на селото близо до Нагорни Карабах предпочитат да запалят къщите си, пред това да ги оставят на омразните си съседи, пише Ерве Бар в репортаж за "Франс прес".


"Това е последният ден, утре азербайджанските войници ще са тук". С буца, заседнала в гърлото, един мъж връзва стар пуловер, напоен с бензин, на дървен прът, пали го и хвърля пръта на паркета, гледайки как къщата му пламва.

Пламъците вече облизват гредореда на ламаринения покрив, който малко по малко се запалва. За да бъде сигурен, че от къщата му ще остане само пепел, злощастният собственик хвърля главни и запалени дъски вътре през прозорците.

"Това е моята къща, не мога да я оставя на турците", казва той, използвайки дума, с която арменците често наричат азербайджанците.

Къщата е празна, има само една огромна масажна вана в средата на една от стаите, оставена там незнайно защо, и пластмасата й започва да се топи от горещината на пламъците.

"Всички са продажници"

"Днес всички палят къщите си. Дадоха ни срок до полунощ да напуснем", казва той, преди да се качи в джипа си, без да погледне назад, ругаейки: "Всички са продажници, педали".

Мирно споразумение, подписаното миналата седмица от Ереван и Баку с посредничеството на Москва, сложи край на продължилите близо седем седмици ожесточени боеве в Нагорни Карабах - планински анклав, за който двете страни в Кавказ спорят от десетилетия.


Съгласно споразумението, което затвърждава едно унизително поражение за Армения, Азербайджан получава отново обширни територии, които бяха под арменски контрол след първата война в началото на 90-те години на миналия век.

В сърцето на Нагорни Карабах, село Шаректар се намира на входа към Келбаджарски район, тясна долина край лъкатушещата река Тартар, в подножието но високи планини и отвесни скали.

Този район е част от издигнатия от арменските войски около Нагорни Карабах "защитен вал", част от който също ще бъде върнат на Азербайджан според условията на мирното споразумение.

Шаректар е една от главните населени зони в района. Над половината къщи в селото, много от тях - скромни високопланински селски колиби - бяха опожарени от изоставящите ги собственици в последните 24 часа.

Край всеки от тези домове в пламъци се наблюдаваше една и съща картина - мъже в камуфлажни военни дрехи, върнали се от фронтовата линия, товарят всичко, което могат на стари раздрънкани камиони.


"Ако не успея да намеря превоз, ще изгоря всичко", роптае 46-годишният Саргис, седнал пред мръсната си къща. Цените са скочили и е невъзможно да се намери транспорт.

В краката на войника са струпани скромните му притежания - телевизионна антена, полилей от 70-те години, голям пластмасов бидон, дъски, самоделна колибка от ламарина, в която са събрани паникьосаните му пилета. "Вече изгорих кошерите, нямам повече време".

"Опасност от мини!"

Кога и как ще пристигнат азербайджанските сили никой не знае. Властите в Нагорни Карабах увериха, че пътят в Келбаджар - единствената сега пътна връзка на анклава с Армения - ще остане под техен контрол. Наоколо патрулират руски войници.

"Азерите ще пристигнат (в Келбаджар) с хеликоптер", смята Саргис.

По същия този път се извършва голямото преселение. Движението към пограничния арменски град Варденис през Содитския проход, на 2700 м надморска височина, е непрестанно. Всичко, което може да се изнесе от Келбаджар оттук тази вечер, изглежда вече е натоварено.


Камиони зареждат огромните трансформатори на водноелектрическите централи. Рояк дървосекачи са се заели да режат и изнасят дърветата край пътя, за да могат големите трупи веднага да бъдат натоварени и да поемат към Армения, където дървеният материал се продава на добра цена. Пастири прекарват бързо стада от крави и овце, при което задръстват допълнително шосето.

На път да бъде изоставена, военната база в Келбаджар е широко отворена. Подобно на мравки, малкото останали войници свалят ламарините от покривите на хангарите, опаковат сандъци с боеприпаси, повредени високопроходими автомобили и всичко, което още може да се прибере.

В двора на генералния щаб се горят документи. "Опасност, мини!" гласи предупреждение на арменски език, залепено на входа на една от бараките.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на Сикрет Сървис Кимбърли Чийтъл.

Изслушват директора на Сикрет Сървис пред Надзорната комисия на Конгреса на 22 юли

Надзорната комисия, която е главният разследващ орган на Камарата на представителите в американския Конгрес, извика директора на Сикрет Сървис Кимбърли Чийтъл, за да даде обяснение за действията на агентите при опита за убийство на кандидата за президент Доналд Тръмп по време на предизборен митинг в Бътлър, Пенсилвания.  ФБР: Стрелбата срещу Тръмп е..

публикувано на 14.07.24 в 20:59
Снимката е илюстративна, архив.

Кувейт съобщи за "гигантско петролно откритие" - находище, чиито запаси се оценяват на 3,2 млрд. барела

От петролната компания на Кувейт съобщиха, че са направили "гигантско петролно откритие" източно от Остров Файлака. Петролните му запаси се оценяват на 3,2 милиарда барела. Според главния изпълнителен директор на компанията, цитиран от АФП, залежите в това находище се равняват на производството на страната за три години.  Агенция "Блумбърг"..

публикувано на 14.07.24 в 20:31

Мотористи от Италия загинаха на пътя Монтана - Берковица

Двама мотористи загинаха на пътя Монтана - Берковица. Полицаите изясняват причините за тежката катастрофа, която стана в късния следобед.  50-годишен мъж и 48-годишна жена, жители на Италия, са загинали на място, след като моторът им се е ударил с лека кола, пътуваща от Берковица за Монтана.  Катастрофата е станала малко след железопътния прелез,..

публикувано на 14.07.24 в 20:22
Снимката е илюстративна, архив.

Иракските власти откриха масов гроб, за който се смята, че е на жертви на ИД

Иракските власти откриха масов гроб с тленни останки, за които се смята, че са на жертви на  групировката "Ислямска държава" (RO). Предполага се в него  има поне 140 тела. Те са открити на около 70 километра западно от Мосул в Северен Ирак - град, който де факто беше столица на самопровъзгласилия се халифат на "Ислямска държава". В пика на своята мощ..

публикувано на 14.07.24 в 19:58
Пораженията от израелски въздушен удар в района на Ал-Маваси в Хан Юнис, южната част на Ивицата Газа, 13 юли 2024 г.

Училище, администрирано от ООН, е взривено при израелски въздушен удар в Нусейрат, Ивицата Газа

Училище, администрирано от ООН, бе взривено при израелски въздушен удар в Нусейрат, в централната част на Ивицата Газа. Има убити и ранени. Според медии, контролирани от "Хамас", става дума за най-малко 15 убити. Говорител на израелската армия каза, че училището е било използвано от бойци на групировката за атаки срещу израелски войници...

публикувано на 14.07.24 в 19:32
Кирил Петков (вляво) и Николай Денков (на втори план в центъра) от ПП-ДБ при президента Радев (вдясно), архив.

От ПП-ДБ искат среща с президента, за да обсъдят политическата криза

От "Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха среща с президента Румен Радев, за да обсъдят политическата криза и възможностите за решаването ѝ. След изключването на повечето от депутатите от парламентарната група на ДПС, групата на ПП-ДБ стана втора по сила в Народното събрание. Президентът Румен Радев заяви, че ще връчи втория..

публикувано на 14.07.24 в 19:06

Продължава борбата с пламъците на много места в страната, рискът от пожари расте

На много места в страната продължава борбата с пожарите, пламнали в гори или сухи треви. Работещите екипи на терен се надяват вятърът да намали силата си, за да може по-бързо да се ограничат всички пожари.  За БНР главен комисар Александър Джартов от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" обясни: "В  момента в..

публикувано на 14.07.24 в 19:03