Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС подкрепи ветото на президента за нерегламентираните пътувания

| обновено на 19.11.20 в 12:28
Снимка: БГНЕС

Депутатите подкрепиха ветото на президента върху текстове от Кодекса на търговското корабоплаване. Поправките допълват Наказателния кодекс и Закона за автомобилните превози и така инкриминират нерегламентирания превоз. Румен Радев оспори текстовете с мотива, че не са уточнени критериите, по които незаконният превоз се разграничава от т.нар. споделено пътуване.

В мотивите на президента се посочва още, че незаконният превоз се определя едновременно и като престъпление и като административно нарушение, като се дублират отговорности с различна тежест.

Според социалистите поправките са върнати напълно основателно от държавния глава, защото са несъстоятелни. Георги Свиленски настоя ветото да бъде подкрепено и да се направят адекватни промени:

„Заедно, всички да намерим правилния подход, да направим така, че наистина заловените нарушители да бъдат наказани. Наистина да не накажем хората, които извършват т.нар. споделено пътуване“.

„Обединени патриоти“ също настояха за прецизиране на текстовете и се съгласиха с държавния глава. Искрен Веселинов заяви:

„Ние ще се въздържим да подкрепим закона при това гласуване с надеждата, че влизайки на практика едно ново второ четене, текстовете ще се усъвършенстват, ще се даде гаранция за това, че споделеното пътуване няма да бъде преследвано от закона“.

От ГЕРБ заявиха, че промените решават сериозните проблеми с нерегламентирания превоз. Въпреки това, при гласуването, депутатите подкрепиха ветото и така оспорените текстове бяха върнати. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Президентът Румен Радев

Президентът наложи вето на законови текстове за нерегламентирания превоз

Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в парламента разпоредби от промените в Кодекса на търговското корабоплаване, с които са допълнени Наказателният кодекс и Законът за автомобилните превози. Това съобщиха от прессекретариата на държавния..

публикувано на 05.11.20 в 17:26
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бранислав Сланчев: Съмнявам се, че ще има примирие в Украйна

Съмнявам се, че ще има примирие в Украйна. Това заяви пред БНР Бранислав Сланчев, преподавател в Калифорнийския университет Президентите на САЩ и Русия, Доналд Тръмп и Владимир Путин, разговарят по телефона, съобщи Белият дом, цитиран от..

публикувано на 18.03.25 в 18:35
Република Северна Македония е в 7-дневен траур заради трагедията в град Кочани.

В хода на разследването на пожара в Кочани са задържани 18 души, 16 от тях са в ареста

Всички жертви на пожара в дискотеката в Кочани вече са идентифицирани, съобщи вътрешният министър на РС Македония Панче Тошковски. Днес са завършили аутопсиите на телата на загиналите.  Ранените са 196, от които 20 деца. 93 от тях се лекуват в болници..

публикувано на 18.03.25 в 18:05
Виктор Канзуров

Виктор Канзуров: РСМ се отдалечава от ЕС, а неговите стандарти ще ѝ помогнат

Северна Македония се отдалечава от ЕС, а неговите стандартите ще ѝ помогнат! Това каза пред БНР журналистът от македонски произход Виктор Канзуров, който от години живее в България. "Точно заради договорите за добросъседство, подписани със..

публикувано на 18.03.25 в 17:28
Отляво надясно - министърът на външните работи на РСМ Тимчо Муцунски, директорът на

Министър Кирилов: Готови сме да направим евакуация на още 10 пациенти от Кочани

В неделя бяхме известени, че е необходимо да окажем помощ на РСМ. Направихме организация, вчера разписах благодарствени адреси, не смятам, че това е най-важното, но за мен е важно, защото сме забелязали приноса на лекарите в този процес. Направихме..

публикувано на 18.03.25 в 17:26
Дискотеката в Кочани.

Жертвите на пожара в Кочани ще бъдат погребани на 20 март

В четвъртък , 20 март, ще бъде общото погребение на жертвите на пожарът в дискотека "Пулс" в гр. Кочани. Това обяви директорът на Центъра за управление на кризи в  Република Северна Македония  Стоянче Ангелов.  Решението е съгласувано с Македонската..

публикувано на 18.03.25 в 17:16
Манол Пейков

Фондацията на Манол Пейков е събрала 54 хил. лв. в помощ на пострадалите в Кочани, продължава да приема дарения

"За по-малко от 48 часа събрахме около 54 хиляди лева. Вдъхновяващо е!" Министрите на здравеопазването и на външните работи на РСМ на посещение в "Пирогов" Това съобщи пред БНР Манол Пейков, депутат от ПП-ДБ, който  организира дарителска..

публикувано на 18.03.25 в 17:15
Урсула фон дер Лайен

ЕС ще създаде механизъм за продажби на военно оборудване

ЕС ще създаде Европейски механизъм за продажби на военно оборудване, обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в реч пред кадети в Кралската датска военна академия в Копенхаген. Той цели да засили европейската отбранителна..

публикувано на 18.03.25 в 17:01