Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забавни и странни коледни традиции от света

Коледа може да е започнала само като християнска традиция, но хората по целия свят са приели празника и са добавили свои къде по-странни, къде по-страшни традиции и обичаи. Сцените на Рождество, Дядо Коледа и усмихнатите снежни човеци преобладават, но ако потърсите достатъчно, ще откриете доста различни версии на най-известния декемврийски ден. Следва класация на най-необичайните начини за отбелязване на коледните празници по света.

Забравете за пуйката в Япония, там традиционната празнична вечеря е Кентъки пържено пиле. Благодарение на миниатюрните японски фурни и рекламна кампания, убедила местните, че пърженото пиле е традиционно американско пиршество, в Япония трябва да си направите резервация, за да отпразнувате Коледа в ресторант на известната верига за бързо хранене. Фигурите на полковник Сандърс пред заведенията са облечени с одеждите на дядо Коледа, а пилето се поднася в празнични опаковки.

В Норвегия хората вярват, че Бъдни вечер съвпада с появата на зли духове и вещици, затова в нощта преди Коледа норвежците скриват всички метли преди да си легнат.

„Има различни обяснения за това какво точно ще се случи с метлите. Може вещиците да ги яхнат и да отлетя с тях. Може да влязат в дома, което е лоша поличба или да доведат със себе си злите духове, които да урочасат дома."

В Италия има сходна традиция, според която стара вещица на име Бефана носи подаръците на децата. Според легендата тримата влъхви поканили вещицата с тях, за да види бебето Исус. Тя обаче отвърнала, че е твърде заета и така се родила традицията.

В столицата на Венецуела Каракас се провежда ежедневна ранна литургия в седмицата преди Коледа, а столичаните се придвижват до църквата с ролкови кънки. Традицията е толкова разпространена, че повечето шосета са затворени за автомобили до осем часа сутринта, за да се осигури безопасното придвижване на богомолците.

В Австрия Дядо Коледа или Санта Клаус има свой зъл двойник - Крампус. Подобното на демон създание обикаля улиците и търси непослушни деца, които да накаже.

"Крампусите са с езически произход и символизират злото. Санта Клаус символизира доброто. Но и двамата са наполовина хора. Шествието на Крампусите е атракция за младите, а Санта Клаус радва децата. Санта Клаус е само далечен роднина на Дядо Коледа, защото Дядо Коледа е католически свещеник, докато Санта Клаус произхожда от северните приказки, от норвежката сага."

Мъже, облечени в страшни костюми, които много наподобяват българските кукери, изпълват улиците на австрийските градове.

Децата трябва да са били послушни през годината или по-добре да не излизат, предупреждава Крампус.

Според исландската легенда гигантската котка Юле обикаля страната по Коледа и носи нови дрехи на хората, които са работили усилено през годината. Затова в наши дни исландците си купуват нови одежди за Коледа, за да избегнат посещение от страховития звяр.

В Германия една от традициите е вечерта на 5 декември всяко дете да остави ботушчето или обувката си пред вратата на спалнята. Ако са били послушни, на сутринта ще намерят обувката пълна с лакомства, ако не - в нея ще има само пръчка.

Смята се, че традицията за коледното дърво е тръгнала именно от Германия, затова и друг обичай е свързан с него. В клоните на елхата се скрива кисела краставичка, а всяко дете, което намери краставичката, получава подарък.

Според някои източници тази странна традиция произхожда от Испания, където две момчета били държани затворени в буре с туршия. Свети Николай спасил момчетата и ги съживил.

Но Испания и по-точно провинция Каталуния има друга, доста по-екзотична коледна традиция - на акащото дървено трупче. Това е много стара езическа традиция, която ознаменува края на годината, края на един етап и началото на друг.

Обичаят се разпространява между XVIII и XIX век от селските райони до големите градове и се е смятало, че трупчето представлява природата, заспала през зимата. Затова две седмици преди Коледа, хората хранят дървеното трупче с ядки и сладки, за да има през следващата година изобилие, защото когато го ударят, той ще събуди щедрата природа.

На Коледа много каталунски деца получават подаръци от един дървен труп, който трябва да бъде бит, за да даде подаръците. Този обичай е известен като “да изакаш коледното трупче”. Това е като дънер с одеяло, върху което рисувате лице. Ако му дадете храна, той ще изака подаръци. Това е дълбоко вкоренена традиция в Каталуния, дори в някои райони на Арагон и Франция.

На Бъдни вечер цялото семейство се изрежда да бие дървеното пънче и да пее песни.

А в Украйна коледната традиция не е за хора с арахнофобия, защото освен с традиционните гирлянди, топки и светлини, украсяват елхата с паяжини. Легендата гласи, че бедна жена много страдала, защото нямала пари да украси елхата за децата си. Но когато се събудила на Коледа открила, че паяк е покрил цялото дръвче с блещукаща паяжина. И като цяло украинците смятат паяжините за късметлийски символ. 

И докато по цялото земно кълбо хората украсяват елхи и борчета, в Гърция кичат със светлини и играчки лодките. Традицията се нарича "караваки", в превод "малка лодка" и показва дълбоката връзка на гърците с морето.

"Още от началото на декември започва подготовката за Коледа. Основен елемент е украсата. Улиците,площадите,къщите светят с много светлина от гирлянди. Украсяваме с играчки и светлини традиционната елха. Ако заедно с елхата видите украсена и осветена фигура на кораб, не си мислете,че това е грешка. По традиция в Гърция украсяваме "коледен кораб". Предимно по островите. Елхата навлиза по-късно в Гърция, като влияние от Европа."

Снимки: pexels.com, unsplash.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02