Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иванови влачуги в село Караисен е с уникален автентичен ритуал

Снимка: Община Павликени

Ивановден е един от големите български празници в новогодишния цикъл. С уникален автентичен ритуал, без аналог у нас, в павликенското село Караисен празнуват Ивановден. Празникът се нарича „Иванови влачуги“ и се предава на поколенията от незапомнени времена, а днес се съхранява от самодейците в селото. Той се празнува на най-голямата чешма в Караисен, където именници, младоженци, моми и ергени се окъпват за здраве и плодовитост. Заради своята уникалност, „Иванови влачуги“ е отличен със седем златни медала преди 35 години на събора на народното творчество в Копривщица. 

В ранното утро на Ивановден от незапомнени времена в Караисен цялото село с музика са събира на най-голямата селска чешма. Тази година, заради пандемичните времена, ритуалът по изкъпването на всички млади, които през предходната година са станали семейства, на момите и на ергените, както и на имениците, ще бъде пресъздаден в тесен кръг, но празникът „Иванови влачуги“ ще го има, за да бъде спазена традицията и годината да донесе здраве и много деца в Караисен:  

„Има едно дърпане към водата, едно влачене и от там названието „Иванови влачуги“, защото така да стане по-весело, смях, хора, ръченици“.  

Хората в Караисен вярват, че „Ивановите влачуги“ очистват лошата енергия и гонят злото, носят здраве и берекет на имениците, но и на цялото село. Според поверието къпаницата на Ивановден носи в дома на младоженците плодородие и много деца, а момите ще се омъжат:  

„Вдига се бъклицата и наричат: Айде, младоженци, да ви се роди момченце, като злато кръстченце на кръста му нафарка, в ръка му медна цафарка, да ходи по тъмни зимници, по кални прагища, като баща си на млади години. Амин! И всички казват: Амин! Да бъде!“. 

Традициите са ни спасили, помогнали са да съхраним българщината и затова пазим и пресъздаваме обичая „Иванови влачуги“, за да има бъдеще за селото, разказват кметът на Караисен Стефан Николов и Галя Личева, секретар на читалище „Добра надежда“ в селото: 

„Обичаят е характерен само за нашето село, не знаем от кога датира, много години са назад, щом и нашите баби не си спомнят началото на празника, вероятно е много стар. В миналото, когато е имало повече хора, са се събирали Ивановците, водим ги на чешмата, къпят се, те се дърпат, разбира се, и се прави всичко възможно да стане по-весело и по-интересно“, посочва кметът Стефан Николов.  

„Това е местен, традиционен, народен обичай, който от дълги години се пресъздава на живо, тук на тази срещната чешма. През 1986-а година на „Копривщица – 86“ с пресъздаването на този народен обичай самодейците от нашето читалище са спечелили седем златни медала“, допълва Галя Личева. 

В Караисен живеят около 1000 човека. Някога, когато селото е било многолюдно и в него е имало над 4500 жители, ритуалът по къпане „Иванови влачуги“ се е изпълнявал по чешми и герани по махалите на Ивановден, разказва още Галя Личева: 

„Най-възрастните отиват рано сутринта на чешмата, подготвят чешмата, защото те са станали рано, приготвили са яденията. След тях отиват зълви, етърви, по-така на средна възраст жени и най-накрая водят младоженците, които последни са сключили брак през предходната година. Има моми, има момци. Първо се къпят младоженците, нарича се за здраве, за много деца, за голям берекет в къщата. Започват след това да се дърпат, да се влачат момите и момците с пожелания и те да сключат брак, и те да имат деца, да бъдат тези деца отмяна на по-възрастните в селскостопанската работа“.  

На трапезата за „Иванови влачуги“ се слага от тежкото караисенско червено вино, погачи, мезета, а домакините показват коя е по-добра майсторка в месните ястия. В Караисен, както във всички български села, зимата е времето в обредния календар, когато се празнува и се събират сили за усилен труд през годината, а ритуалите са свързани със здравето. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца без родители и деца, пострадали от домашно насилие, участваха в украсяването на елха в София

Деца без родители и деца, пострадали от домашно насилие от центрове в София, Елин Пелин и Перник се включиха в инициативата "Да украсим заедно Коледната елха".  Събитието е възможност за децата да съпреживеят заедно подготовката за предстоящите Коледни празници и да пуснат писмата си до Дядо Коледа с надеждата, че мечтите им ще се сбъднат...

публикувано на 01.12.24 в 14:00

Кипърският град Пафос e сред стоте най-зелени туристически дестинации в света за 2024-2026 г.

Кипърският град Пафос бе включен в 100-те най-зелени туристически дестинации в света за 2024-2026 г. Известният курортен център на западното крайбрежие на острова бе избран в десетото издание на конкурса на международната инициатива за зелени дестинации /Green Destinations Top 100/, съобщиха от Агенцията за развитие и насърчаване на туризма в града...

публикувано на 01.12.24 в 13:40

Полицейска операция в Кюстендил през целия декември

Полицейска операция започна в Кюстендил. Тя ще продължи през целия месец за Коледните и Новогодишните празници. Мерките се предприемат от страна на Областната дирекция, Районното управление на полицията съвместно с Общината. Акцентира се върху неправилното паркиране на моторни превозни средства в централната градска част, р айона на..

публикувано на 01.12.24 в 13:31

Армията купува ново въоръжение за около общо 40 млн. лева

Ново въоръжение за около общо 40 млн. лева ще купува Българската армия. Обществената поръчка беше обявена в средата на ноември. . Общо 40 млн. лева е стойността на поръчката. Най-много – около 17 милиона лева ще отидат за 1093 карабини. Близо 5000 пистолета калибър 9х19 ще купи армията за около 6 милиона лева. Армията търси и нови картечници,..

публикувано на 01.12.24 в 13:27
Снимката е илюстративна, архив.

Пункт в София за дарения на трайни хранителни продукти за възрастни хора в Монтанско

Дарения за възрастни хора от малките села в област Монтана ще бъдат събирани в Южния парк в София до 16:00 часа. Приемат се храни с дълъг срок на годност. Кампанията е организирана от фондация "Дари храна, дари любов". Пред БНР Вяра Кузманова от фондацията обясни: "Всеки, който иска да подкрепи нашата кампания, може да дари хранителни..

публикувано на 01.12.24 в 13:02
В Никозия, 1 ноември, 2024 г.

100 000 фиданки за залесяване в Кипър в "Седмицата на дървото"

Правителството на Кипър предоставя 100 000 фиданки безплатно на обществеността през започващата днес "Седмица на дървото". Акции за залесяване и други събития като част от борбата с климатичните промени ще се проведат във всички области в страната, обявиха от екоминистерството. "Фестивал на дървото", с който по традиция се открива седмицата, се провежда..

публикувано на 01.12.24 в 12:45