„Случват се толкова хубави неща около нас, забравили сме си очилата. Имам чувството, че не можем да ги видим. Разходете се по улицата и се усмихнете на някого, ей така, без причина. Той ще ви се усмихне насреща. Това може да те вдигне, независимо колко лош ден си имал. Трябва да ги правим тези малки неща“, подчерта Диана Димитрова.
Животът в САЩ променя нагласата ѝ към заобикалящата среда. Разбира, че не може да бъде безучастна към обществените проблеми, нито пък равнодушна към неправдата:
„Аз мисля, че безнаказаността ражда чудовища, ако ние не наказваме, дори и с обществено порицание най-малките неща - едно люпене на семки в парка, значи сме съгласни. Това е т.нар. теория на счупените прозорци. В Ню Йорк през 1982 година кметът на града минава покрай една сграда и вижда един счупен прозорец. След няколко седмици те стават повече и повече. И по този начин той казва, че ако не обръщаме внимание на малките престъпления, с течение на времето те ще стават по-големи и по-големи. Това се е получило при нас. Тук сме малко, въртим глава и казваме - мен това не ме засяга. Да, но реално погледнато ни засяга, защото ние сме лицето на това общество и ние сме това общество. Мълчанието не е решение“, каза Диана Димитрова.
Диана Димитрова е инициатор на различни каузи, а нейната отдаденост не остава незабелязана. Получава покана за работа от Община Елин Пелин. Симбиозата между местната администрация и жената, носеща в себе си необикновен заряд и нестихващ ентусиазъм създава вдъхновяващи резултати. Последният проект - ръчно изрисувана кръстче по кръстче българска шевица по фасадата на учебни заведения в околността:
„Успях да изрисувам няколко училища, няколко детски градини. В момента подготвяме нов проект за читалището в с. Нови хан“, допълни Диана Димитрова.
Диана Димитрова е автор и на една необичайна екоинициатива - създаването на красиви пана, изобразяващи кукерски маски и български шевици, изработени от пластмасови капачки. Пъстрите творби красят градския стадион и новопостроена детска площадка.
Младата жена участва и в реставрацията на паметните плочи на загиналите за свободата на България войници от Елин Пелин. С това не се изчерпват нейните благотворителни каузи - тя започва и кръводарителски акции.
Диана е майка на три деца. Родени са в САЩ, но растат в България:
„Когато ги видиш колко са щастливи, когато ги видиш, че са край баба и дядо, когато ги видиш, че могат да рецитират Левски и Ботев, когато видиш всичките тези неща, знаеш, че си взел правилното решение. Ти си им дал възможността за избор. Защото те са американци, те могат да си отидат по всяко едно време. Но това, което го има вкъщи го няма никъде другаде. Тук мирише на вкъщи. Това е собственият ни дом и само наша е задачата да им покажем колко е красив той, колко може да бъде красив той. Детството, което го имат тук няма къде да го имат другаде“, подчерта Диана Димитрова.
Според Диана родителите трябва да възпитават себе си, а не децата - защото подрастващите копират поведението на възрастните. Спасена от лошите мисли и морето от негативизъм, в което ежедневно потъваме, жената, която бродира българската шевица по сградите, намира упование в смислените дела - да украсиш нечие лице с усмивка.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..