Руският опозиционер и основател на „Фонд за борба с корупцията“ Алексей Навални остава в ареста до 15 февруари, реши съдът на град Химки в Московска област.
Задържането на Навални беше сред основните теми на годишната пресконференция на руския министър на външните работи Сергей Лавров.
Заседанието по мярката за неотклонение се състоя не в съдебната зала, а в полицейското управление на Химки, където Алексей Навални беше отведен след задържането му снощи на летище „Шереметиево“.
Опозиционерът беше категоричен, че това е грубо нарушение на наказателно-процесуалния кодекс.
“Това, което става тук, е невъзможно. Това е най-висша степен на беззаконие. Не мога да го нарека по друг начин“, каза той.
На 2 февруари съдът ще заседава по искането на Федералната служба за изпълнение на наказанията условната присъда на Навални от 2014г. да бъде заменена с ефективна.
Очаквано темата „Навални“ беше коментирана от руския министър на външните работи Сергей Лавров по време на годишната му пресконференция. Лавров заяви, че реакциите на западните лидери целят да отклонят вниманието от дълбоката криза на либералния модел на развитие.
Той подчерта, че Германия и Международната организация за забрана на химическото оръжие така и де са предоставили на Русия убедителни доказателства за отравянето на Навални с вещество от типа „Новичок“.
“Слушайте, ако искате да научите истината, то бъдете вежливи и законопослушни и изпълнявайте задълженията си. Не прибягвайте до методите на дипломатическото нахалство, заявявайки „нищо няма да ви дадем, вие сте отровители по определение. Ние няма да разговаряме по този начин“, каза Лавров.
Формалното обвинение срещу Навални е, че е нарушил условията на изпитателния си срок, наложен с присъда от 2014 г.
Арестът на руския опозиционер Алексей Навални, след пристигането му в Русия, нарушава неговите права и застрашава сигурността му.
Това написа във Фейсбук профила си премиерът Бойко Борисов, като отбелязва, че "В днешния демократичен свят е изключително важно да не бъде заглушаван гласът на опозицията“.
Председателят на външната комисия на Европарламента Дейвид Макалистър и докладчикът за Русия Адрюс Кубилюс настояват ЕС да засили и разшири санкциите срещу руски официални лица след вчерашния арест на Алексей Навални при завръщането му в Москва.
Очаква се утре в пленарна зала да се проведе извънреден дебат за задържането на Навални.
От 17 март се отваря приложението за подаване на данъчна деклация в Гърция. Властите припомнят, че е задължително да се попълни декларация от всички собственици на недвижими имоти, сред които има и много българи. Ако имотът се отдава под наем, задължително се вписва приходът за изминалата година. Информация към финансовите власти подават и..
Илон Мъск изрази подкрепа за излизането на САЩ от НАТО, като заяви, че няма смисъл Америка да финансира отбраната на Европа, предаде "Блумбърг". Старши съветникът на американския президент Доналд Тръмп реагира на публикация в X , в която се заявява, че САЩ трябва да "излязат от НАТО сега!“. "Наистина трябва“, написа съоснователят и главен изпълнителен..
"Съединените щати все още са съюзник", увери председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по повод първите 100 дни на втората оглавявана от нея Комисия, които се навършват във вторник. Тя обаче не спомена страната по време на представянето. Като съмишленици фон дер Лайен посочи Великобритания, Норвегия и Канада, но не и..
Сирийският лидер Ахмед аш-Шараа призова за мир и национално единство след продължилите дни наред сблъсъци между силите за сигурност и лоялни на бившия режим на Башар ал-Асад, при които загинаха над 1000 души, повечето от които цивилни алауити. Сирийският център за правата на човека съобщава за над 1000 жертви в Латакия По време на проповедта си..
"Изпълнителното бюро и Националния съвет трябва да бъдат активни и постоянно действащи органи, а техните членове трябва да имат задължението да работят за връщането на авторитета и публичното доверие на БСП по места" - това каза председателят на БСП Атанас Зафиров на първото заседание на пленума на партията след конгреса от средата на февруари...
Риболовните сдружения "Балканка" и сдружение "Искър-София" организираха протест в центъра на Своге заради опасения, че обявена от общината обществена поръчка за почистване на речните корита е схема за добив на суровина. Председателят на Сдружение "Балканка" Иван Пандъков обясни за "Хоризонт": "Много често това, което наблюдаваме, е..
В предаването "Неделя 150" на БНР председателят на Съвета за съвместно управление Костадин Ангелов съобщи, че от ДПС на Доган са представили три кандидатури за управленски постове, сред които и тази на депутата Валентин Тончев за заместник-министър на външните работи. Според Ангелов тази кандидатура е неприемлива заради клип с антиизраелско съдържание,..
Бойко Борисов оправи държавата, сега ще оправи и Федерацията по борба! Това каза в предаването "РадиоТочка" бизнесменът Гриша Ганчев. "Виждам, че..
"Голяма част от обществата по света може би не си дават сметка, че делегират изключително много права, симпатии и ръкопляскания на хора, които искат..
"Тези, които защитават Путин, са коалицията на войната. Коалицията на мира е ЕС". Това заяви пред БНР Владимир Левчев, поет, преводач, публицист и..