Очаква се БВП на България да нарасне с 2,7 на сто през тази година, а през 2022 г. с 4,9%. Това сочи оповестената от Европейската комисия зимна икономическа прогноза за 2021-ва година.
В есенната си прогноза от миналия ноември ЕК очакваше по-голямо свиване на българската икономика с 5,1% през 2020 г. Тогава Комисията заложи и малко по-слаб икономическия растеж от 2,6% през 2021 г. и от 3,7% през 2020 г.
Пандемията от Covid-19 доведе до сериозна загуба на доходи от чуждестранния туризъм, които са около три четвърти от общите доходи в туризма, подчертават от Комисията и допълват, че БВП за миналата година е спаднал с 4,9 на сто.Оттам очакват вътрешното потребление да остане по-ниско през първата половина на тази година, като се има предвид продължаването на карантината.
Евентуалното отваряне на икономиката се очаква да даде тласък на потреблението и инвестициите през втората половина, посочва още ЕК.
Комисията очаква износът постепенно да се възстанови от второто тримесечие нататък, но чуждестранните туристи ще започнат да се завръщат едва през третото тримесечие на годината.
От Комисията обаче подчертават, че тук има сериозен риск заради сравнително ниския процент на ваксиниране в нашата страна и разпространението на заразата в сравнение с други туристически дестинации.
Има риск и от обществените инвестиции, тъй като не е взето предвид приложението на плана за възстановяване и устойчивост.
ЕК очаква, че инфлацията, която е спаднала до 1,2 на сто миналата година, ще се увеличи до 1,7 на сто през тази и до 1,8% през следващата година.
Британският крал Чарлз Втори организира рядко по характера си посещение с екскурзовод на министър-председателя Киър Стармър и вицепремиера Анджела Рейнър в неговия екологичен, жилищен проект в графство Корнуол, съобщи Би Би Си. Кралят искаше да покаже на премиера и Анджела Рейнър, която също е министър на жилищното настаняване, този проект, който е..
Властите в Кипър разкриха най-мащабния за последните години случай на контрабанден износ на цигари, които са били предназначени за Израел. Петима израелци бяха задържани в ареста за 4 дни с решение на окръжния съд в Ларнака в понеделник. Четирима мъже и една жена, на възраст от 31 до 39 години, са арестувани при проведената координирана операция с..
Регионални институции настояват за мерки за облекчаване на движението между Ямбол и Сливен. Това е най-натовареният участък от републиканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на трафика е той да стане четирилентов, както и да се изгради кръгово кръстовище на входа на Ямбол. Пътят между двата областни центъра..
В Обединеното кралство стотици мигранти са били арестувани от началото на тази година като част от мерките срещу незаконния труд, съобщи правителството. Много мигранти са привлечени от фалшиви обещания за възможност да живеят и работят на Острова, което ги кара да рискуват живота си, пресичайки Ламанша. Екипи на правоприлагащите органи са нахлули в..
Обединеното кралство трябва да уважава „силния и ясен мандат за промяна“ на президента Доналд Тръмп, заяви новият посланик на Обединеното кралство в САЩ пред Би Би Си по време на първия си ден в новата си роля. Лорд Питър Манделсън каза, че не е задължително Обединеното кралство да се съгласи с всеки детайл от дневния ред на Тръмп, но добави: „Трябва..
Стотици трактори блокираха Уестминстър, след като фермери от цяла Великобритания се отправиха към Лондон, за да протестират срещу промените в данъка върху наследството. През октомври правителството обяви, че за първи път ще наложи 20% данък наследството върху селскостопански активи на стойност над 1 милион паунда. Промяната предизвика ожесточена..
Втори депутат на управляващата в Обединеното кралство Лейбъристка партия беше отстранен от парламентарната група в рамките на два дни заради членство в чат-група в WhatsApp, разменяла си обидни и подигравателни съобщения за свои съпартийци и пенсионери. Преди да бъде остранен, депутатът от Бърнли Оливър Райън беше извикан днес на среща с..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..