Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов за електронните обществени поръчки: Това е 100% борба с корупцията

Снимка: Правителствена пресслужба

Премиерът Бойко Борисов инспектира рехабилитацията на южната дъга на стария околовръстен път на Пловдив с дължина 14 километра. Заместник-министърът на регионалното развитие Николай Нанков отбеляза, че търгът за следващата отсечка - Източната дъга е прекратен и ще бъде обявен наново. Нито една от кандидатствалите фирми не е успяла да подаде коректно офертата си през електронната система за обществени поръчки. По този повод Борисов коментира:

"Това е 100% борба с корупцията, прозрачно! Даваш си офертата, и не само в строителството, и в Булгартрансгаз, на газопроводите вече е така! Така че фирмите да се научат да пишат и документите такива, каквито после ще се изпълняват".

Премиерът Борисов акцентира, че подобряването на инфраструктурата в региона е от значение за развитието на дейността на индустриалната зона в Марково.

С изграждането на локалните платна на път II-86 Пловдив - Асеновград ще се осигури безопасен и безконфликтен достъп до имотите в близост до директното трасе, край което се разрастват търговски и индустриални обекти. В локалното платно за Пловдив в участък от около 5 км е положен първият асфалтов пласт от битумизирана баластра, а в другите участъци се уплътнява и профилира трошено-каменната настилка. На място работят десет 30-тонни верижни багера, десет колесни и комбинирани багера и друга тежка техника. В платното за Асеновград се извършват изкопни, земни и насипни работи, както и строително-монтажни дейности за изместване и ново изграждане на комуникациите.

Министър-председателят изтъкна, че на много места в страната се извършват ремонтни дейности във връзка с възникнали свлачищни, срутищни процеси и наводнения. Премиерът Борисов уточни, че с много техника се укрепва рухналата подпорна стена на пътя Девин-Кричим, почиства и отводнява се дерето под колоните на АМ „Струма“ в участъка на Мало Бучино. 

В рамките на 4 месеца вече ще има асфлатова настилка на пътя Първенец- Лилково, обяви министър-председателят, който отиде на един от тежките участъци на трасето, на което асфлат никога не е имало. „Компрометираните места ще ги направим. Машините работят, разширяват габаритете, асфалтират, Укрепваме пътя! В момента се прави и ще бъде асфалтиран до Лилково в рамките на 4 месеца“.

 Ще бъдат укрепени и две свлачища.

 „Навсякъде, където има компреметирани пътища, работят машини и строители“, каза още министър-председателят като посочи, че температурните амплитуди и бързата смяна на времето се отразяват изключително негативно на старите пътища.

Борисов коментира и миграционната вълна, която не се усеща от гражданите, но работата на българските граничари  не е спирала. 

„Няма нощ, в която между 80 и 200 нелагални мигранти да не бъдат възпирани да влязат в България по нелегален път“, изтъкна Борисов. 

„Има КПП-та, където всеки, който бяга от война, може да влезе в България. Но нелегално не е възможно“, добави Борисов и посочи, че българските граничари се справят прекрасно с миграционната вълна, която продължава. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Топлият вятър стопи снега... Закриха ски сезона на Рилските езера

Въпреки навалелия около 10 см нов сняг на Седемте рилски езера ски сезонът е закрит - планинските спасители слязоха и ще дават дежурства само през почивните дни. Постоянни дежурства ще дават през лятото.  Топлото време миналата седмица стопи снежната покривка по циркуса, условията за ски не са добри, привържениците на екстремните карания..

публикувано на 18.03.25 в 10:31

Полша и балтийските републики напускат Конвенцията за забрана на противопехотните мини

Полша и балтийските републики Литва, Латвия и Естония се оттеглят от Отавската конвенция, забраняваща противопехотните мини. Четирите държави, които имат обща граница с Русия обявиха това в съвместно становище днес, предаде Ройтерс. Напускайки договора от 1997 г., ратифициран или приет от над 160 държави, страните ще могат отново да започнат..

публикувано на 18.03.25 в 10:26
Нощният клуб в Кочани, където загинаха десетки при пожар на по време на концерт.

В Гърция проверяват противопожарните мерки в нощните заведения

Лекарите в Гърция се борят за живота на пациентите от Кочани, РСМ, където при пожар в дискотека през уикенда загинаха поне 59 души, а над 140 други пострадаха. Много от ранените бяха изпратени в болници в други балкански страни, сред които Гърция и България. Гръцките власти също започнаха проверки за противопожарните мерки в нощните заведения...

публикувано на 18.03.25 в 10:12

Шестима жители на Кочани готови да тръгнат към "Пирогов", за да дарят кръв

Шестима жители на град Кочани, РСМ, са в готовност да тръгнат към университетската  болница "Пирогов", за да дадат кръв. Всички те са с рядката кръвна група А, отрицателен резус - фактор, която е спешно необходима за един от пациентите в тежко състояние, приет в спешната болница в столицата ни. Групата тръгва в 10:30 часа българско време и се..

публикувано на 18.03.25 в 10:10

Интензивен е снеговалежът в област Велико Търново

Интензивен е снеговалежът в област Велико Търново. Няма населени места без електричество. Пътищата от републиканската пътна мрежа в региона са почистени и обработени, съобщи за БНР Венцислав Ангелов, директор на Областната пътно управление: "Всички пътища по републиканската пътна мрежа в област Велико Търново са обработени против заледяване и..

публикувано на 18.03.25 в 10:06
Теодора Бакърджиева

Теодора Бакърджиева: Дарителските кутии са на челно място като начин на подкрепа на каузи

Челно място в начините на даряване на пари за различни каузи са дарителските кутии, следвани от "дарителски смс-и". Забелязва се и тенденция към повишаване чрез онлайн дарения, каза Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, в интервю пред БНР. Данните са от социологическо проучване за дарителството и..

публикувано на 18.03.25 в 09:53

Близки и приятели на пострадали в Кочани даряват кръв в София

Близки и приятели на пострадали при трагедията в Кочани пътуват организирано през ГКПП-Гюешево, за да дарят кръв в столицата за настанените в "Пирогов" 8 души, които са със силни обгаряния, казаха служители на пункта. Снощи са минали 5 коли с предимно млади хора. Младежи от РСМ се наложи да пренощуват в София, за да дарят кръв в "Пирогов"..

публикувано на 18.03.25 в 09:36