Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От утре присъствено обучение за всички ученици от 5 до 12 клас в малките населени места

| обновено на 14.02.21 в 16:52
Снимка: Ани Петрова

От утре, 15 февруари, се разрешава провеждането на присъствени учебни занятия за всички ученици от пети до дванадесети клас в паралелки, които са единствени в съответния клас на училището. Това нарежда в своя заповед днес министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов.

Занятията ще се провеждат при спазване на всички противоепидемични мерки и в съответствие с изготвените от Министерство на образованието и науката и Министерство на здравеопазването Насоки за работа на системата на предучилищното и училищното образование през учебната 2020-2021 година в условията на Covid-19.

Във връзка със заповедта, от Министерството на образованието и науката съобщиха, че отделните училища, в които имат такива паралелки, самостоятелно ще решат кога да възстановят присъствените занятия - от понеделник или от вторник, като уведомят родителите за това. Училищата няма да отразяват отсъствия на учениците, които по обективни причини не са успели да присъстват. При невъзможност, поради влошена метеорологична обстановка и затруднено придвижване на учениците, училищата могат да поискат продължаване на обучението в електронна среда. 
По-рано днес премиерът Бойко Борисов каза, че от утре пускаме учениците от всички паралелки в малките населени места да учат присъствено“ и нареди на министър Ангелов да издаде съответната заповед.

Решението за присъствено обучение на учениците от единствени паралелки предизвиква и недоволство. В отворено писмо до премиера и до министрите на здравеопазването и на образованието, от групите "Родители за безопасно образование"  и "Учители за безопасно образование" остро възразяват срещу връщането в клас на учениците в малките населени места.  
"Решението, оповестено днес от премиера Борисов, не се базира на обективни анализи за развитието на епидемичната обстановка в страната и ще доведе до увеличаване на заразените", пише в писмото. Според авторите му статистиката сочи, че за последните 3 седмици заболелите се удвояват, седмичният ръст на новорегистрираните случаи е с над 20%, а също с 20 на сто са се увеличи починалите през последните 7 дни. Ръст се наблюдава и при заразените медицински лица въпреки големия брой ваксинирани или преболедували сред тях. Ето защо противоепидемичните мерки, не просто не бива да бъдат разхлабвани, а напротив, трябва да бъдат затегнати, пишат родители и учители.  И настояват - бизнесите, които са затворени, да продължават да получават подкрепа от държавата, докато епидемичната обстановка не позволи те да работят безопасно за общественото здраве.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Левски, портрет от 1870 г.

Военен ритуал и общоградско поклонение във В. Търново за годишнината от обесването на Левски

Въпреки студеното време и лошите метеорологични условия във Велико Търново започнаха проявите, посветени на 152-ата годишнина от обесването на Васил Левски. Гибелта на Апостола ще бъде почетена и с военен ритал и общоградско поклонение пред неговия паметник. С възпоменателна церемония Карлово почита 152 г. от гибелта на Васил Левски С..

публикувано на 18.02.25 в 10:15
Преговори на делегациите на САЩ и Русия в Рияд.

Започнаха преговорите между външните министри на САЩ и Русия в Рияд

Започнаха преговорите между външните министри на Съединените щати и Русия в саудитската столица Рияд. Това са първите официални разговори между Вашингтон и Москва след три години на почти пълно замразяване на отношенията заради войната в Украйна. Външните министри Марко Рубио и Сергей Лавров обсъждат двустранните отношения, евентуално примирие..

публикувано на 18.02.25 в 10:10
Славчо Нейков

Славчо Нейков: Мачът за регулаторите вече е свирен и има политическа договорка

Мачът за регулаторите вече е свирен и има политическа договорка, заяви в интервю пред БНР Славчо Нейков, юрист, енергиен експерт и бивш член на КЕВР. "Бих искал да тествам чувството за хумор на управляващите, едва ли експертизата ще е водещ критерии за избор за хората, определени за регулаторите. По-скоро ще става дума за политически..

публикувано на 18.02.25 в 09:58

Затварят за тирове пътен възел "Петолъчката" до 11 часа

Пътен възел "Петолъчката" ще бъде затворен за движение на тирове от 9 до 11 часа съобщават от Областна администрация.  На територията на област Сливен има множество леки пътно-транспортни произшествия. Слушател на "Хоризонт" сигнализира за заледен участък по първокласния път София - Бургас, между Гурково и Сливен. В района има закъсали тирове,..

публикувано на 18.02.25 в 09:56

Повече от денонощие продължава снеговалежът във Великотърновско

В област Велико Търново снеговалежът продължава повече от денонощие. Във високопланинските райони и по старопланинските пътища валежът е интензивен. Няма подадени сигнали за селища без ток и вода, както и за бедстващи хора, съобщиха от областната управа.  68 машини разчистват и опесъчават главните пътища в региона, а при утежняване на..

публикувано на 18.02.25 в 09:37

Близо 1000 снегорина обработват пътищата в страната

986 снегопочистващи машини обработват републиканските пътища. Сняг вали и на проходите "Шипка", "Превала", "Република" и "Пампорово". В област Пазарджик обстановката е нормална при зимни условия. В родопската част на региона снежната покривка е 40 см, но всички пътища са отворени и проходими, с изключение на пътя Юндола-Велинград...

публикувано на 18.02.25 в 09:13
Леона Асланова

Innovation Explorer 2025 – за първи път с много геополитика

"Живеем в свят със сериозни геополитически промени. Нашето поколение е първото, на което се случиха две индустриални революции – цифровизацията и навлизането на изкуствения интелект." Това каза пред БНР Леона Асланова, организатор на форума за иновации Innovation Explorer, който тази година е под надслов "Естремен свят". Събитието,..

публикувано на 18.02.25 в 09:02