Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите от 44-ото Народно събрание проведоха последното си заседание

В декларацията си от ГЕРБ призоваха за повече консенсус и заявиха готовност да подадат ръка за национално единение след изборите, изтъквайки че никоя партия не е в състояние да управлява сама

| обновено на 25.03.21 в 12:37
Последно заседание 44-ото НС, 25 март 2021 г.
Снимка: БГНЕС

44-ото Народно събрание завърши своята работа. То бе закрито с декларации на парламентарните групи и с пряко предаване по БНР и БНТ.

Девет дни преди парламентарните избори и на Благовещение депутатите от 44-ото НС се събраха за последно заседание - за финал на четиригодишната си работа. 194 от тях се регистрираха в залата.

Декларации бяха прочетени от парламентарните групи на ГЕРБ, БСП, „Обединени патриоти“, партия "Воля"- Българските родолюбци и от независимите народни представители. От ДПС не направиха декларация.

ГЕРБ призоваха за повече консенсус и заявиха готовност да подадат ръка за национално единение след изборите с мотива, че никоя партия не е в състояние да управлява сама.

От БСП определиха 44-ия парламент като изпълнител на волята на премиера, многократно променяйки Закона за лечебните заведения и Кодекса за социалното осигуряване и определиха законодателството като лобистко.

„Обединени патриоти“ изтъкнаха ролята си на балансьор, но не пропуснаха да отбележат, че четиригодишната работа на парламента е белязана от перманентна криза и усещане за свободно падане.

Партия „Воля“ заяви, че си тръгват от парламента без нито един лобистки закон, нито назначения на държавни постове.

Заедно с тях всички депутати в залата ръкопляскаха на всички лекари, полицаи и учители заради тяхната самоотверженост в коронакризата.

Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева закри заседанието като благодари и за работата на хилядите доброволци, ангажирани в изборният процес. Напомнено бе, че след четвърти април всички ще продължим да живеем  заедно и нито проблемите или мечтите ще са по различни.

"Уважаеми колеги, благодаря за съвместната работа. Закривам 44-ото Народно събрание!"

От 8 март Народното събрание преустанови редовните си заседания заради началото на предизборната кампания за парламентарния вот на 4 април.

44-ото Народно събрание беше сформирано според резултатите от извънредните парламентарни избори, проведени на 26-и март 2017 година. Първото му заседание се провежда на 19-и април 2017 година. 

Този парламент влиза в историята с няколко неща - първо, с преместването си в нова сграда, нещо което се подготвяше от години. 44-ият парламент е първият от 2009 година насам, който изкара пълния си четиригодишен мандат. 

Народното събрание е провело за изминалите четири години общо 487 заседания, на които са били приети 497 закона и са внесени 829 законопроекта. Депутатите не са били изрядни. Натрупаните "неизвинени отсъствия" от заседания са 5163, а при разгорещяване на дебатите са били налагани и наказания -  общо 28. Това са порицания, забележки и отстраняване от заседания. 

Към премиера са били зададени 43 въпроса, той е отговорил само на 14 от тях – 9 писмено и 5 устно в зала.

Последното пленарно заседание завърши по традиция с обща снимка на всички депутати.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34