Рекорден брой са новорегистрираните в Турция с коронавирус днес - 42 308. От снощи в страната е наложена 56-часова пълна карантина - до понеделник сутринта.
В тази обстановка се подготвят секциите за гласуване на българските граждани. Днес до 18:00 часа трябва да бъдат запечатани всички изборни секции.
Около 350 000 са изселниците с български паспорти в Турция, сочат данните на местните организации. Най-голям брой декларации за вота в неделя са подадени онлайн тук. За разлика от предишни избори, когато имаше изискване декларацията за гласуване да бъде попълвана пред представителите на СИК, сега избирателите могат да идват с предварително попълнен документ.
В деня на размисъл и утре е в сила комендантски час, забранено е излизането навън, затворени са всички магазини и заведения. А българските гласоподаватели ще могат да се придвижват, показвайки на властите български документ за самоличност.
Командированите от България членове на секционните избирателни комисии пристигнаха в Турция в четвъртък, а днес пред всяка секцията те се събират, за да я подготвят за изборния ден - извършва се дезинфекция на помещението, тестват се компютрите и необходимата техника. Процесът трябва да завърши до 18:00 часа.
Тази година не се очакват така наречените изборни екскурзии заради изискванията за PCR тест. И все пак някои български граждани може да решат да пътуват до България, но то ще е с редовните автобусни линии или личен транспорт.
Същевременно Covid пандемията в Турция e в разгара си и продължават да затварят бизнеси
Във всички 81 турски провинции тази седмица имаше рязък скок в Covid заболеваемостта. Най-тежка е ситуацията в Истанбул.
За Рамазан президентът Реджеп Ердоган обяви затягане на мерките и от 13 април ще затворят ресторанти и кафенета.
До 31 май турските власти намалиха ДДС за сектора на услугите и хотелиерството от 8 на 1 процент. Това обаче не помага на хората.
Мустафа Ачигьоз държи заведение от 30 години:
„Преди пандемията 10 души работеха за мен. Сега вече самичък работя, иначе няма хора, които да искат да работят - просто аз не мога да им плащам заплати“.
Наемът на заведението, което държи Мустафа, е 10 хиляди лири месечно, а помощта на властите:
„За една година три пъти по 1000 турски лири ни дадоха“, казва Ачигьоз.
Исмаил Караджа държи семеен хотел. Персонал вече няма. Работят само членове на семейството му, а помощта, която е получил: „Нула“, лаконичен е Караджа.
На този фон приблизително 20% от населението на Турция вече е ваксинирано срещу коронавирус, а страната се нарежда на 6-то място в света по брой имунизирани.
Имунизацията започна в средата на януари с китайската ваксина на Синофарм, а от вчера вече има и ваксини на „Пфайзер“ и „Бионтек“.
Турция днес отчете рекордно висок брой на нови инфекции, а страната е в капана на бързоразпространяващите се британски и африкански варианти на вируса, предава специалният пратеник на БНР.
Севил Боруджу пристига в Истанбул преди 30 години, лаборантка е в най-голямата болница в Истанбул:
„Имаше доста опашки, свързани с пандемията. За PCR тестове, бяха дошли много болни“, разказа тя.
Имунизацията в Турция досега беше изцяло с китайската ваксина, а вчера пристиганаха и 2,8 милиона дози от „Пфайзер/Бионтех“.
Недим Биринджи е специалист в ръководството на общо 80 държавни болници в Истанбул.
„Гражданите имат право да избират болница, личен лекар, частна болница или университет, датата, часа и даже сега вече има възможност да избират коя ваксина иска“.
Сега в Турция се ваксинират хората над 65 години, а имунизацията е разделена на 4 фази на възрастов принцип:
„Ваксинацията много активно върви. Приблизително 20% от населението на Турция са ваксинирани с първа и втора доза. Вчерашните данни бяха за ваксинирани около 16,5 милиона в Турция, от тези 16 милиона и половина, около 9 милиона и половина само първа ваксина са направили“.
Както и в България и в Турция има много хора, които предпочитат да изчакат за ваксиниране. Същото решение е взела и Севил Боруджу, макар да е медицински работник.
„Все още няма някакво заключение и затова аз не се ваксинирах“.
Очаква се в края на лятото Турция да започне имунизация и с турска ваксина.
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, като през вчерашния ден стана ясно, че двама от тях са се признали за виновни. Очакванията са, че процесът може да продължи до февруари. Ръководителят на "шпионската клетка" Орлин Русев и Бисер Джамбазов се признаха за виновни. В съда..
От 24 декември до 4 януари и двете платна за движение по Дунав мост ще бъдат отворени, а след празничните дни ремонтът ще продължи. По време на посещението си на Дунав мост служебният министър на регионалното развитие Виолета Коритарова обяви, че по време на предстоящите празнични дни движението по мостовото съоръжение ще се осъществява в..
Ако от ИТН бяха уверили, че Силви Кирилов ще откаже да бъде служебен министър-председател, вероятно той вече щеше да е избран за председател на парламента. Това е мнението на проф. Андрей Чорбанов от ИТН. "До момента от всички кандидати за председател на НС единствено Рая Назарян декларира чрез г-н Борисов, че няма да бъде премиер. Това е..
Централният епизоотичен съвет ще обсъжда следобед допълнителни мерки за ограничаване на разпространението на шарката по овцете и козите и чумата по дребните преживни животни. Служебният премиер Димитър Главчев заяви, че се надява да не се стига до мерките от времето, когато у нас се разпространяваше африканската чума по свинете: "Дори и да има..
С игра за семейства и корпоративни клиенти SOS Детски селища ще набира средства в подкрепа на каузата "Пълен с обич дом за всяко дете", а целта на играта е да бъде опозната София, съобщи в интервю пред БНР Соня Живкова, директор Фондонабиране в организацията "Това ни е от най-новите инициативи и искаме да я популяризираме по време на Коледа...
За осми пореден път депутатите гласуваха за председател на НС и отново решението или липсата на такова ще стане ясно на балотаж. Новото е, че на балотаж ще отидат двамата доценти - Силви Кирилов и Наталия Киселова. Борислав Гуцанов от "БСП Обединена левица" се обяви за авторитетен вариант за излизане от кризата: "Ние предлагаме..
Полицията засили присъствието си в столичните търговски центрове след инцидентите в последните месеци. Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център Има задържани за нападението над служител на търговски център в София Проверка на "Хоризонт" установи и по-голям брой охранители, част от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...