По случай 24 май деца от Русия, Великобритания, Германия, Обединени арабски емирства рецитираха стихове за буквите и за България пред паметника на Свети Паисий Хилендарски в Банско.
Близо 70 са първолаците, които ще прекрачат прага на началното училище „Свети Паисий“ в Банско тази есен, а 20 процента от тях са деца на чужденци, избрали да живеят в планинския курорт, споделя с гордост директорът Евгения Тренчева.
„Изключително голямо предизвикателство, нашите учители са магьосници, те умеят до такава степен да привлекат децата, да ги накарат да почувстват българският дух, че те с изключително голям патос рецитират стихотворението „Аз съм българче“ на патриарха Иван Вазов“, каза тя.
Ученици и учители днес рецитираха стихове и пяха химна на българската просвета пред паметника на родоначалника на българското Възраждане. Всяко дете поднесе цвете пред паметника на Паисий и получи книга, любимият подарък за малчуганите:
„Създадохме уникална библиотека, чиято врата не се затваря“.
Героите на фронта на духовността- така директорът на началното училище Евгения Тренчева нарече учителите, които не престанаха да работят на първа линия в Ковид пандемията.
„Мога да ви кажа, че това са героите на днешния ден, защото те направиха невъзможното за децата и показаха, че са едни тихи бойци на този отговорен фронт, наречен образование“.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..