Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската федерация по хокей на трева чества 30-годишен юбилей

Българската федерация по хокей на трева отбелязва 30 години от основаването си. По случай юбилея е издадена монография "История на хокея" с автор доц. Антонио Антонов. Основната цел на ръководството на централата с президент Йорг Шенк е да направи този олимпийски спорт по-популярен в България.

"Вече съществуваме 30 години. Гордеем се, че сме признати от Европейската и от Международната федерация по хокей на трева. Всички ние се надяваме да продължим да популяризираме този доста неизвестен в България спорт, който обаче се развива много в някои райони", каза германецът Йорг Шенк, който е начело на федерацията от 2019 година.

Българската федерация по хокей на трева е основана на 6 юни 1991 година. В края на 80-е години на миналия век Хеброс (Харманли) и Дружба (Нови Искър) създават първите хокейни секции. С учредяването на Академик (София) в началото на 1991 година се създават предпоставки за учредяването на федерацията.

"Първата среща в България по хокей на трева се провежда през октомври 1990 година. Федерацията е провела 30 държавни първенства за мъже на открито и в зала. През 1996 година стартира развитието на женския хокей. Провели сме над 353 държавни първенства за всички възрасти, участвали сме в над 500 клубни турнира, над 50 Балканиади, над 40 Европейски първенства на клубно и национално ниво. От 2014 година насам не участваме с отбори при мъжете, а само при юношите до 16 години поради липса на достатъчно финансиране. Но аз съм оптимист и вярвам, че хокеят като олимпийски спорт има своето бъдеще у нас", каза доц. Антонов, изпълнителен директор на федерацията.


В историята на този спорт у нас е имало над 60 клуба, а в момента те са 19. Утре предстои годишно Общо-отчетно събрание на федерацията.

"Годишният ни бюджет е 60 хиляди лева, което е недостатъчно. Условията не са сравними с останалите държави в Европа, а това е скъп спорт. Само един екип за вратар струва около 1000 евро. Но ние се радваме на ентусиазма на отделни хора, които ни подкрепят в тези мизерни условия. Във федерацията се стремим към едно по-светло бъдеще", каза още президентът Йорг Шенк, който разкри, че от "чист идеализъм" е поел поста.

От федерацията се похвалиха с три терена с изкуствена трева с олимпийски размери - в курорта Албена, Бяла (Русе) и община Рудозем.

Болката на централата е, че няма нито един голям терен в София.

"Проведохме специални курсове за учители, те са двигателите за развитието на детски-юношеските школи. За жалост в момента има спад в развитието на женския хокей, в момента няма и национален отбор за жени", коментира гл.ас.д-р Емилия Витанова, член на Управителния съвет.

"Преди държавата контролираше спорта, но ръка за ръка. След 2010 година това не е така. Последните десет години държавата изостави някои спортове. До 2015 година българският хокей беше в световната ранглиста, но сега не, защото от 2014-а година не участваме никъде с мъжкия отбор, а само с юноши. Мъдростта ни съхрани като спорт", добави Антонов.

В момента над 1000 души тренират хокей на трева в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елфин Еванс спечели в Швеция

Елфин Еванс спечели Рали Швеция

Пилотът на Тойота Елфин Еванс спечели Рали Швеция и поведе в генералното класиране на Световния рали шампионат. Състезателите на GR Yaris Rally1 все пак стигнаха до двойна победа, тъй като Такамото Кацута (Япония, Тойота) завърши на второто място с 3.8 секунди пасив от уелсеца. Последният ден бе кратък и покри три заснежени отсечки край..

публикувано на 16.02.25 в 17:59
Лудогорец победи Берое с 2:1

Кайо Видал донесе победата на Лудогорец над Берое

Отборът на Лудогорец записа първа победа за пролетния дял от футболното ни първенството, след като в 21-ия кръг се наложи с 2:1 над Берое. Шампионите владееха топката преди почивката, но повечето удари не бяха особено опасни в началните минути. В 21-ата минута Ерик Маркуш комбинира с Кайо Видал, като атаката завърши с изстрел с левия крак на..

публикувано на 16.02.25 в 17:57
Алберт Попов

Алберт Попов остана 18-ти в Заалбах

Алберт Попов завърши на 18-то място в слалома от световното първенство по ски алпийски дисциплини в Заалбах (Австрия), а Лоик Меяр прекрати 75-годишната "суша" за Швейцария в дисциплината и грабна титлата след голяма грешка на олимпийския шампион Клеман Ноел в последното спускане на фаворитите. Попов даде два пъти 18-то време с 1:01.45 минути и..

публикувано на 16.02.25 в 15:50
Рахим Рашайда (вляво) спечели златото в Сърбия

Рахим Рашайда стана шампион на шпага в Сърбия

Рахим Рашайда записа исторически успех за българската шпага. Възпитаникът на спортен клуб по фехтовка НСА, с треньор Димитър Николов, спечели първо място за Световната купа по фехтовка за младежи във Вършац (Сърбия) в конкуренцията на 180 състезатели от 36 държави. През последните няколко седмици Рашайда показа изключителна игра и надделя..

публикувано на 16.02.25 в 15:05
Септември победи Локомотив (Пд)

Септември победи Локомотив в Пловдив

Борислав Рупанов се разписа от дузпа, а Септември спечели с 1:0 като гост на Локомотив Пловдив в среща от 21-ия кръг на футболното ни първенство. Ангел Лясков от състава на пловдивчани получи директен червен в 57-ата минута. Последните минути на срещата бяха белязани от грозни сцени, след като фенове на Локомотив удариха в лицето делегата на..

публикувано на 16.02.25 в 15:02
Мак МакКлънг е първи по забивки

Мак МакКлънг е първи по забивки за трета поредна година

26-годишният Мак МакКлънг от Орландо Меджик спечели конкурса по забивки за трета поредна година преди Мача на звездите в НБА. Той направи четири перфектни опита, като още в първия прескочи автомобил КИА и заби в коша, за да вземе преднина. Новобранецът на Сан Антонио Спърс Стефон Касъл стигна до финалния кръг, но МакКлънг го победи, след..

публикувано на 16.02.25 в 11:08
Рьою Кобаяши

Японецът Рьою Кобаяши отново е първи в Сапоро

Фаворитът на домакините Рьою Кобаяши спечели и втория старт от Световната купа по ски скок на голямата шанца в японския зимен център Сапоро. 28-годишният японец, който триумфира и вчера, събра 278.4 точки, след като записа опити от 132.0 и 137 метра. За Кобаяши това е 34-а индивидуална победа в кариерата. Норвежецът Мариус Линдвик се..

публикувано на 16.02.25 в 10:28