Заседанието на Народното събрание днес завърши със скандал и неяснота дали промените в Закона за Националната служба за охрана са приети в нарушение на парламентарния правилник.
Наложи се председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов да направи забележка на парламентарния шеф Ива Митева.
"Ако Ви се прибира - прибирайте се".
Според Ива Митева, като вносител на един от законопроектите, функциите на НСО трябва да бъдат ограничени до охрана.
"Смятам, че това е служба за охрана, а не е служба за транспортни услуги".
Вносителят на другия проект Николай Хаджигенов от "Изправи се, БГ! Ние идваме!" влезе в спор с Десислава Атанасова от ГЕРБ трябва ли главният прокурор да остане извън кръга на охраняваните лица.
"Изземаме този изкуствен ореол, създаден да замести реалната нужда".
"Не знам да има държава в света, която да не полага усилие по отношение сигурността на главния си прокурор. Няма значение дали той се казва Гешев или Пешев, или някакъв друг".
Двете заместник-председателки на НС Росица Кирова и Виктория Василева влязоха в спор дали текстовете са приети, тъй като в залата имаше кворум, но гласуваха под 121 депутати. Сред шума и дрязгите остана един самотен въпрос - "Решението прието ли е или не е прието?". Депутати от различни парламентарни групи се обвиниха взаимно в непознаване на Правилника на Народното събрание.
Валидно ли е гласуването
Според ИТН, ДБ и "Изправи се, БГ! Ние идваме!" са били необходими половината плюс един от регистрираните присъстващи след поименната проверка, за да бъдат прокарани промените в Закона за националната служба "Охрана".
"По новия правилник на това НС, след като има регистрирани над 121 човека поименно и след като повече от половината са гласували за предложенията, трябва да бъдат приети", каза Станислав Балабанов.
"Променихме новия правилник точно заради подобни случаи и тези закони бяха приети", уточни Ивайло Мирчев.
"Сега е различно обаче, но много по-различно от предишния парламент. Тогава хипотезата беше друга", допълни Николай Хаджигенов.
Според ГЕРБ обаче текстът в новия правилник е напълно ясен. Александър Ненков подчерта:
"Двата законопроекта не бяха приети, тъй като спомняте си , че още преди предишния парламент г-жа Ива Митева беше човека, който включи в новия правилник именно ясната формулировка в правилника, че трябва да имаш необходимите 121 народни представители при гласуване, за да може един законопроект да бъде приет".
Партиите на промяната разчитат председателят Ива Митева отново утре да подложи на гласуване законопроектите.
"Всички сме спокойни, чакаме утре да стане 9 часа и да започнем отново. Има стенограма".
ГЕРБ обаче припомни, че това е недопустимо и се позоваха на член 81 от Конституцията, съгласно който НС приема законите и други актове с мнозинство, повече от половината от присъстващите народни представители, освен когато Конституцията изисква друго мнозинство, което, по думите им, автоматично означава, че за гласуване на законопроекти са необходими минимум 121 гласа "за" и тълкуването на правилника трябва да се съобразява с тази конституционна норма.
По принцип, мразя да повтарям, обаче ситуацията налага да кажа още веднъж, че преди последните избори, аз ясно казах, че ще направя всичко възможно, ако зависи от мен, да има правителство. Също така казах, че няма да правя никакви договорки и дори няма да разговарям с Делян Пеевски и неговата партия. За разлика от голяма част от българските..
"Това правителство се роди най-вече от необходимостта да се сложи край на политическата криза и на този безкраен цикъл от избори. Хоризонтът му зависи от това какви цели си поставя и най-вече с какви средства и методи ще постига тези цели. Най-важното е да води политика и да работи в интерес на българския народ". Това заяви президентът Румен Радев..
Представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев обяви, че съветът ще търси възможоност да атакува пред Конституционния съд наложената от депутатите забрана съдебни кадровици с изтекъл мандат да избират т.нар. трима големи в съдебната система. Магдалинчев каза това минути след като ВСС отложи изслушването на Борислав Сарафов, който е единствен..
Народното събрание одобри предложения от ГЕРБ-СДС кабинет с премиер Росен Желязков. "За" правителството на ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и "Има такъв народ" гласуваха 125 депутати - от ГЕРБ-СДС, "Демокрация, права и свободи - ДПС", БСП-ОЛ и "Има такъв народ". "Против" бяха 114 депутати - от ПП-ДБ, "Възраждане", "ДПС - Ново начало" и МЕЧ. Нито..
20-годишна жена е с черепно-мозъчна травма и опасност за живот, след като е катастрофирала около 23:50 часа снощи на АМ "Струма" - на изхода от тунел "Блатино", съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Лекият автомобил се е движел с несъобразена с пътните условия скорост в посока Благоевград. Жената е загубила контрол и се е..
Да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа. Предложението ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на образованието идната седмица. Това заяви директорът на Земеделската гимназия в Сандански Емил Терзийски, който би тревога в..
Гласуването на кандидатурата на Росен Желязков за премиер, както и структурата и съставът на Министерския съвет, са първа точка в дневния ред на парламента. Предложеното правителство с премиер Росен Желязков е резултат от двумесечни преговори, завършили със споразумение между ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и "Има такъв народ". От..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..