Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Путин: “Северен поток 2” може да намали напрежението на европейския газов пазар

Владимир Путин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Поскъпването на газа в Европа е следствие от дефицита на електроенергия", заяви руският президент Владимир Путин пред участниците в международния форум “Руска енергийна седмица”, чийто домакин е Москва.

В същото време Путин увери, че Русия е готова да увеличи доставките на синьо гориво на европейския пазар.

Сред предпоставките за настоящата криза в Европа президентът Путин посочи  увеличението на дела на енергията от възобновяеми източници и отказът от дългосрочните договори за доставка на газ в полза на спот пазара:

"През цялото последно десетилетие, стъпка по стъпка, в европейската енергетиката се залагаха системни дефекти. Именно те доведоха до мащабната криза на европейския пазар. Ще припомня, че когато водеща роля играеха атомната и газовата генерация, нямаше подобни кризи".

Президентът подчерта също, че Русия спазва договорите за доставка на газ в Европа и има готовност да увеличи количествата, ако европейските страни пожелаят.

"Заедно с европейските компании, нашите партньори и приятели, реализираме големи инфраструктурни проекти. Задачата на "Турски поток", "Балкански поток", "Северен поток 1" и "Северен поток 2" е за години напред да осигурят устойчивост и предсказуемост на доставките на такива количества газ, каквито са необходими на европейските страни", допълни още Путин.

Путин прогнозира, че въвеждането в експлоатация на газопровода “Северен поток 2” може да намали напрежението на европейския пазар, но същевременно подчерта, че проектът се сблъсква с административни пречки.

По думите му Русия е готова да съхрани и дори увеличи транзита на газ през Украйна след 2024г., когато изтича настоящият договор между Москва и Киев, в зависимост от нивата на потребление в Европа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Магистърска програма ще подготвя военни кореспонденти

Ще бъде създадена специална магистърска програма, която да подготвя военни кореспонденти - това обяви ректорът на Софийския университет "Свети Климент Охридски“ професор Георги Вълчев на форум, организиран заедно със Съвета за електронни медии на тема "Войни и конфликти, медии и общество“.  Професор Вълчев уточни, че новата програма ще бъде с..

публикувано на 12.03.25 в 15:07

ЦИК работи по разпореденото от КС преизчисляване на изборните резултати

Централната избирателна комисия работи по разпореденото от Конституционния съд преизчисляване на изборните резултати от парламентарния вот през октомври миналата година.  От сутринта ЦИК започна с проверка на данните, предоставени от "Информационно обслужване" от първото и второто въвеждане на протоколите. Процедурата изисква да се отстранят..

публикувано на 12.03.25 в 14:56

Прокурорската колегия на ВСС откри процедура по избор на ръководител на СГП

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет даде началото на процедурата за избор на административен ръководител на Софийската градска прокуратура (СГП), съобщава специализираният сайт lex.bg. Мандатът на сегашния шеф на СГП Илиана Кирилова предстои да изтече. През месец май Кирилова навършва 65 години и няма как да участва в процедурата за..

публикувано на 12.03.25 в 14:35

ЕК: България е сред страните членки, в които ще има фабрика за изкуствен интелект

България е една от шестте страни членки, където ще има завод за изкуствен интелект, съобщиха от Европейската комисия.  Страната ни е била избрана от Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии за място, където ще има допълнителни заводи.  Другите държави са Германия, Австрия, Франция, Полша и Словения...

публикувано на 12.03.25 в 14:34

Община Смолян издава карти за безплатен достъп на децата до ски пистите в Пампорово

От днес община Смолян започва издаването на карти за безплатен достъп на децата до ски пистите в курорта Пампорово. За поредна година стартира инициативата "Спортът - начин на живот", която се осъществява от Община Смолян в партньорство с Пампорово-АД. Според подписаното споразумение от Пампорово предоставят безвъзмездно, ползването на..

публикувано на 12.03.25 в 13:59

Работодателите в туризма в Бургаско отчитат 10% увеличение на заплатите

С 10% са увеличени заплатите в сферата на туризма. Това каза директорът на "Бюрото по труда“ в Бургас Татяна Николова. 30 работодатели участват в специализираната трудова борса за предстоящия летен сезон, която се провежда в морския град.  Събитието преминава при засилен интерес. 800 работни места за предстоящия туристически сезон са..

публикувано на 12.03.25 в 13:59

ЕК иска България да транспонира правилно директивата за достъп до информация в наказателното производство

Комисията изпрати допълнително мотивирано становище до България, в което поиска страната ни да транспонира правилно в националното си законодателство директивата за правото на достъп до информация в наказателното производство. Тя трябва да гарантира, че на заподозрените или обвиняеми лица в рамките на наказателно производство или за които е..

публикувано на 12.03.25 в 13:46