Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Висши фигури в Консервативната партия поискаха оставката на Борис Джонсън

Борис Джонсън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Висши фигури в Консервативната партия на премиера Борис Джонсън го призоваха да подаде оставка след признанието му, че е присъствал на градинското парти на "Даунинг стрийт" през май 2020 година по време на строг локдаун. 

След известно мълчание Борис Джонсън се извини в парламента с думите, че разбира недоволството на хората от случилото се. Той обаче заяви, че тогава е останал с убеждението, че става дума за работна среща и че не са били нарушени правилата на локдауна. 

Опозицията обаче нарече "нелепи и глупави оправданията и му поиска оставката. Членове на кабинета, сред които вицепремиерът и министър на правосъдието Доминик Рааб, застанаха зад премиера. Други тори обаче смятат, че Джонсън трябва да слезе от поста. 

Лидерът на шотландските консерватори Дъглас Рос каза, че е имал труден разговор с премиера след като той се извини. Рос допълни, че ще пише до "Комитет 1922", който организира изборите за лидер на партията, за да заяви недоверието си към премиера.

 "Той е премиерът, негово е правителството, което въвежда правилата и той трябва да носи отговорност за действията си", каза Рос. 

Ако 54 депутати на Консервативната партия изпратят такива писма до "Комитет 1922" трябва да се гласува вот на недоверие в премиера. 

Министрите призоваха първо два се изчака воденото разследване дали за нарушени правилата от висш държавен служител по обвиненията за събирания на "Даунинг стрийт" в условия на локдаун. Но друг депутат консерватор Уилям Раг, председател на парламентарната комисия за обществена администрация и конституционни дела, заяви, че позицията на премиера е "незащитима" и че не е правилно бъдещето на министър-председателя и това кой управлява страната да се решава от разследване на държавен служител.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Великият пост

За православните християни започва Великият пост. От 3 март до 20 април или общо 7 седмици вярващите се въздържат от определени храни, мисли и дела. Великият пост е време на посвещаване на човекa на Бог по примера на Христос, който е прекарал 40 дни в пустинята в пост и подготовка за своята мисия. Постите са създадени не толкова, за да..

публикувано на 03.03.25 в 08:37
Лидерите на социалдемократите, Народната партия и

Австрийските либерали одобриха участието в новата тройна коалиция

Правителствената криза в Австрия - най-продължителната от Втората световна война досега - е на път да бъде решена, предава Ройтерс. Последното препятствие за това бе отстранено в неделя с гласуването на членската маса на либералната партия "Неос", която подкрепи с почти пълно единодушие - 94 процента, програмата на бъдещото коалиционно..

публикувано на 03.03.25 в 08:19
Панорама

На 3 март Панорама "Плевенска епопея 1877" е с вход свободен

На националния празник - 3 март в Панорама "Плевенска епопея 1877"  очакват  всички посетители с вход свободен. Символът на Плевен  е единствен по рода си паметник на Балканския полуостров, в който по художествен начин са пресъздадени събития от Руско-турската война 1877- 1878 година  и Плевенската епопея. С вход свободен са и всички..

публикувано на 03.03.25 в 07:45
Майк Уолц

САЩ "не виждат Украйна като член на НАТО"

Съветникът по националната сигурност Майк Уолц заяви по време на участие по Си Ен Ен, че САЩ "не виждат Украйна като член на НАТО". Според Майк Уолц позицията на Вашингтон е продиктувана от това, че ако Украйна стане член на НАТО, това автоматично ще въвлече американските войски в конфликта с Русия. Пред водещата от Си Ен Ен Дейна Баш..

публикувано на 03.03.25 в 07:44
Среща на европейски лидери и канадския премиер в Лондон, 2 март 2025 г.

Френско-британско предложение за едномесечно примирие в Украйна

Британският премиер Киър Стармър обяви план от четири точки за работа с Украйна за прекратяване на войната и за защита на страната от Русия след срещата на високо равнище в Лондон. По-късно обаче стана ясно, че има и френско-британско предложение за едномесечно примирие в Украйна, обявено от френския президент Еманюел Макрон. Обединеното..

публикувано на 03.03.25 в 07:39

147 г. от Освобождението на България

Днес е националният празник на България. Празнуваме 147 години от освобождението от османско иго след Руско-турската война от 1877-78 г. Историческият връх Шипка е център на тържествата за националния ни празник. Официалната церемония ще започне в 11,30 ч. в подножието на Паметника на свободата. Въпреки лошото време за честването на..

публикувано на 03.03.25 в 07:17

Въвеждат стандарти за безопасно ниво на звука при видео игри

Първият световен стандарт за безопасно слушане по време на видео игри беше обявен във връзка с Деня на сл уха, който отбелязваме днес.  Целта на стандарта е да намали риска от загуба на слуха при геймърите. Той беше обявен съвместно от Световната здравна организация и от Международния съюз по далекосъобщения. Досега нямаше нито препоръки, нито стандарти..

публикувано на 03.03.25 в 05:29