Народното събрание прие на второ и последно четене законопроекта за прилагане на действието на бюджета за предходната 2021 г. до края на март.
Ощетените пенсионери, които през януари получиха по-ниски доходи спрямо декември, ще бъдат компенсирани през февруари, решиха народните представители.
Допълнителната добавка към пенсиите ще компенсира над 1 милион възрастни хора.
През месеците януари, февруари и март всички пенсионери, които през януари са получили по-малка обща сума – пенсия плюс Covid добавка, в сравнение с декември 2021 г., ще им бъде изплатена съответната разлика.
Доплащането за януари ще се направи заедно с пенсиите за февруари, като пенсионерите ще получат и Covid добавката от 60 лв.
Добавките от пенсиите от 60 лв. и компенсациите на пенсионерите, които през януари са получили по-ниски доходи от декември, няма да бъдат обект на запор, решиха още народните представители.
Депутатите подкрепиха още и коефициентът за формиране на възнаграждението на личните асистенти да се увеличи от 1,2 на 1,4 от минималната часова работна заплата за съответната година.
Мнозинството подкрепи до 31 март да продължат да се прилагат размерите, базата и средномесечният доход по миналогодишния централен бюджет. Така минималната работна заплата за първите три месеца остава 650 лева, запазват се размерите на минималните и максималните осигурители доходи и размерите на осигурителните вноски.
През първите три месеца на тази година министерства и агенции ще могат да поемат ангажименти за плащания и задължения, но не повече от 25% от определения през 2021 г. годишен размер, подкрепиха на второ четене депутатите.
Министерският съвет може да увеличава максималните размери на плащанията за разходи, свързани с мерки за преодоляване на последиците от Covid-19, за компенсация на високите цени на електрическата енергия и природния газ и в изпълнение на приети от Народното събрание инвестиционни проекти.
Повече от два часа управляващи и опозиция взаимно се обвиниха за липсата на държавен бюджет за 2022 г.
Започна евакуация на жителите на село Плоски, в района на Сандански, заради реалната опасност пожарът да навлезе в селото, потвърди на БНР областният управител на Благоевград Георги Динев. Два часа след като жителите на село Плоски получиха съобщение чрез системата BG-ALERT да бъдат в готовност за евакуация ако се наложи, това вече е факт. В..
Вой на сирена и предупреждение за силно задимяване чрез системата BG ALЕRT извади хората от село Плоски на площада, а вятърът разпали отново пожара в близката гора. Вятърът е разпалил отново гората над село Плоски, като за минути пожарът е станал върхов. Районът около селото е силно задимен, а жителите му, които са около 700, са били..
Продължава гасенето на балите със слама, които пламнаха преди три дни на площадката на ТЕЦ "Бобов дол". Прави се запръстяване на площадката, където се подпалиха вагоните, каза за БНР началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил комисар Светлин Георгиев. Пожар е възникнал отново на площадката на ТЕЦ..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп потвърди във вторник, че новият му краен срок за Русия да постигне споразумение с Украйна е десет дни, считано от днес, съобщават Ройтерс и Блумбърг. "Десет дни от днес... и тогава, знаете ли, ще въведем тарифи и други подобни неща, и не знам дали това ще засегне Русия, защото президентът Владимир..
Парламентарната комисия по образованието обсъди на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забраняват мобилните телефони в училище и се въвежда избираем час по възпитание и ценности. Промени в Закона за училищното образование обсъжда ресорната комисия в НС МОН предлага редица законови промени,..
Върховният съд на Испания потвърди започването на съдебен процес срещу главния прокурор на страната. Алваро Гарсия Ортис е обвинен за изтичане на конфиденциална информация по дело за данъчна измама. Според тримата магистрати от Апелативната камара на Върховния съд има достатъчно доказателства за повдигане на обвинение срещу ръководителя на..
Седемчленно семейство и възрастна жена останаха без дом, след като пожар изпепели къщите им в момчилградското село Седефче този следобед. Пострадалото семейство е настанено в жилище в Крумовград, а жената е при свои близки, съобщи кметът на Седефче Мехмед Хаджиселим. Изгорели са още две необитаеми сгради и няколко помощни постройки. Не се е..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..