С 9 гласа "за", 7 "въздържал се" и един "против" здравната парламентарна комисията прие на първо четене и промените в Закона за здравето. Те обхващат противоепидемичните мерки при влошаване на ситуацията след отмяната на извънредната епидемична обстановка. Председателят на комисията Антон Тонев заяви:
„Със законопроекта се предлага да се създаде правна възможност след отмяната на обявената извънредна епидемична обстановка, когато това е необходимо с цел да се предотврати последващо епидемично разпространение на заразна болест и с цел контрол на епидемичния риск, министърът на здравеопазването, по предложение на главния държавен здравен инспектор, да може със заповед да въвежда противоепидемични мерки за територията на цялата страна или за отделна област за определен период от време. Такава възможност се предлага да се противопостави на директорите на регионални здравни инспекции за територията на съответната област, на отделна община или населено място.“
Преди заседанието на комисията Антон Тонев заяви, че от 1 април носенето на маски ще бъде препоръчително. Тонев посочи още, че със законопроекта се урежда законовото основание за изплащане на парите на медиците още 3 месеца.
Антон Тонев коментира изявление на проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ - СДС пред медиите, който каза, че промените будят много повече въпроси. "Категорично не дават отговори какво се случва с парите на първа линия на медиците и осигурените от допълнителни средства от нашето правителство на лекарите, сестрите и санитарите".
По думите му предложените промени връзват ръцете на министъра на здравеопазването.
Той коментира и отпадането на маските. "Бих се доверил по-скоро на експертите, които казват, че маските трябва да останат. Нивото на ваксинация в България е много ниско и това е поредният провал", заяви Ангелов.
Според него управляващите нямат план и всичко върви на самотек.
Здравна комисия обсъди на първо четене и промени в Закона за здравното осигуряване.
Със Закона за здравното осигуряване се предлага изрично да се уреди здравното осигуряване и медицинското обслужване на чужденците с предоставена временна закрила. Законопроектът е внесен от Антон Тонев и група народни представители.
Окончателното решение ще бъде взето от пленарна зала.
Елена Гунчева от "Възраждане" каза, че е впечатлена от вносителите колко бързо са внесли законопроекта. "Здравната система се издържа от здравните осигуровки на всички нас. Всяка една промяна, която ще бъде значителна, трябва да бъде широко обществено обсъждане", каза Гунчева. По думите й за съжаление става дума за десетки хиляди бежанци. По думите й този законопроект е дискриминационен, тъй като има други бежанци освен украинците, които също са с временен статут. Тя подчерта, че има няколко стотин хиляди български граждани, които не са осигурени и този проблем също трябва да бъде решен.
"Правата на българските граждани-първи и на първо място", подчерта депутатът от "Възраждане".
Председателят на Здравна комисия и депутат от "Продължаваме промяната" Антон Тонев направи реплика и каза, че основният акцент в законопроекта визира временната закрила. Той обясни, че никъде не е споменато от коя държава бягат. По думите му натоварването на осигурителната ни система ще бъде в краткосрочен план.
Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ -СДС каза, че днес е нещо много по-важно, което рискува фискалната сигурност на страната.
По думите му е добре да помислим за украинските бежанци, но днешния законопроект е закъснял. Той напомни, че ПГ на ГЕРБ са внесли вече подобни предложения.
Стана ясно, че ГЕРБ -СДС ще се въздържи от подкрепа по законопроекта.
Ивайло Христов от "Има такъв народ" каза, че не са се събрали да обсъждат фискалния резерв, а проблем, който е закъснял. Той посочи, че чест прави, че стотици хиляди български лекари обслужват безплатно украинските бежанци.
Проф. Георги Михайлов от "БСП за България" каза, че законопроектът е важен.
Д-р Хасан Адемов от ДПС също се изказа по законопроекта. Според нето статута на временна закрила е за срок от една година. Той посочи, че да се говори, че законопроектът е навременен, е несериозно.
Д-р Адемов отбеляза, че не е ясно кога им почват осигурителните права и кой ще плаща. "Всички тези неща трябва да бъдат уточнени", каза д-р Адемов и уточни, че ДПС ще се въздържи от подкрепа по законопроекта на този етап.Държавата има проблем с прозрачността, вече сме XXI век и ние сме във втората четвърт на XXI, и в администрация, като МФ нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, ч е сме единствената държава в Европа, коментира бившият финансов министър Валери Белчев в интервю пред БНР. "Това отваря полета и всички..
Швеция е освободила българския кораб "Вежен" и изключва възможността екипажът му умишлено да е прекъснал телекомуникационен кабел между нея и Латвия, предаде Ройтерс. "Разследването ясно показа, че не става дума за саботаж", гласи изявление на шведските прокурори, цитирано от Ройтерс. "Установено беше, че комбинация от метеорологични..
Ръководството на ПП свали политическото си доверие от кмета на пловдивския район "Северен" Венцислава Любенова. Решението е взето на заседание на Изпълнителния съвет на партията, на който е обсъдена работата на кметовете и общинските съветници, избрани с нейната листа. "Като изрази общо задоволство от работата на избраниците си по места,..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..
Швейцарското правило да се прилага и за повишение на максималната пенсия, която сега е 3400 лева - това е едно от исканията на КНСБ към правителството на Росен Желязков преди обсъждането на проектобюджета за 2025 година. Засега се предвижда увеличение на пенсиите от 1-и юли с между 8 и 9 процента, което обаче не засяга тавана на пенсиите. От..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави Василев, завършил Международни отношения в Бостънския университет, работил в Конгреса на САЩ, а по-късно и като главен експерт в кабинета на президента Румен Радев. " Не са намерили начин да..
Продължава сеизмичната активност на гръцкия остров Санторини. Туристите напускат. Местните жители стоят на открито, защото се страхуват от срутване на сгради. Много от туристите си промениха програмата за почивка - заминават от Санторини за други острови или се връщат в Атина, съобщават собствениците на хотели. Повечето от местните жители..