Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Синдикатите: Работното време, заплатите и енергийната криза са големите предизвикателства

Снимка: БГНЕС (архив)

Днес отбелязваме Деня на труда и международната работническа солидарност. 1 май е и официален празник на КНСБ. За БНР президентът на КНСБ Пламен Димитров каза, че 136 години след стачката в Съединените щати с искане за 8-часов работен ден, продължителността на работното време и заплатите остават основен проблем.

Пламен Димитров

"Сумираното изчисляване на работното време в много сектори и браншове всъщност заличава 8-часовия работен ден. Това е една от нашите битки. Изключително важна битка. Да могат хората да знаят, какъв е техният работен ден и след това, безспорно, с какви заплати и доходи ще се върнат вкъщи. Основното ни послание винаги е било справедливи доходи. За нас справедливи значи минимална заплата, която поне да покрива издръжката на живота, което значи близо 1200 лв. нетно, чисто, да внесе всеки работещ в семейния бюджет", каза президентът на КНСБ, които настояват и за ежегоден ръст от 12-13 процента на средната заплата, каза президентът на КНСБ, които настояват и за ежегоден ръст от 12-13 процента на средната заплата. 

Президентът на Конфедерация на труда „Подкрепа“ Димитър Манолов очерта войната в Украйна, инфлацията и енергийната криза като най-големите предизвикателства:

"Ние не може да имаме доходи без всичкото това нещо да спре. Нека да си припомним, че всичко започна от една енергийна криза от миналата година, в която продължаваме да се намираме. Ние сме затиснати отвсякъде в енергийна несигурност. Но в Плана за възстановяване и устойчивост и във всичките други идеи пише и е дебело подчертано, как ние трябва да си затворим единствените независими производства на електроенергия. Това е комплекса "Марица изток" и ред други такива неща, което идва да покаже, че нещо е тежко сбъркано".

Димитър Манолов

В чест на празника днес ще бъде премиерата на документалния филм "История на българското синдикално движение", изготвен от Института за социални и синдикални изследвания. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кралица Максима, крал Фелипе VI, крал Вилем-Александър и кралица Летисия вдигат тост в кралския дворец в Амстердам, 17 април 2024 г.

В Нидерландия: Здравословен проблем привлече медийно внимание към испанската кралица

Кралицата на Испания Летисия остана седнала по време на ръкуването при представянето на гостите, участващи в галавечерята, организирана по повод първото държавно посещение в Нидерландия на кралското семейство. Медиите в Испания коментират, че това се случва за първи път и причината е здравословен проблем на испанската кралица. Кадрите, на..

публикувано на 18.04.24 в 14:53

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05
Проф. Иван Кьосев

Проф. Иван Кьосев: В действащата ни Конституция има заложени капани в закони, необходим е рестарт

Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите. Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.  В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и..

публикувано на 15.04.24 в 10:30

Весела Райчинова: Израел е пред дилема дали трябва да реагира в момента

Тишината, която обзе Израел след терористичните атаки на "Хамас", настъпи и снощи, но този път облечена в мрак . Това каза журналистката Весела Райчинова, която живее в Израел във връзка с вълната от атаки на Иран с ракети и дронове. Израел: Иранската атака е осуетена, прехванати са 99% от изстреляните ракети и дронове Иран е започнал..

публикувано на 14.04.24 в 14:59

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Снимки: Савина Спасова Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.04.24 в 12:52