Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Библиотекарите излязоха на протест

Снимка: БГНЕС

Библиотекарите излязоха на протест днес. Причината - неизпълнено според тях от страна на държавата подписано споразумение за въвеждане на минимални начални основни месечни възнаграждения в бранша.

От КТ "Подкрепа" настояват бюджетите на всяка регионална библиотека да бъдат увеличени с 40 процента..

Между два и три следобед служителите на Столична библиотека протестираха пред сградата на пл. „Славейков“. От КТ „Подкрепа“, които са организатори на протеста твърдят, че необходимите средства за нормална работа на библиотеките са в размер на над 10 милиона лева, включително за възнагражденията на персонала.

Кирил Бинев – председател на националната федерация „Култура“:

"С 20 години прослужено време означава, че работник ще вземе чисто 730 лева, другото са удръжки. А иначе на самия работодател той ще струва 1120 лв. Общо разходният стандарт, ако го разделим по месеци се получава по 1800 лв. на бройка. Значи разликата между 1200 и 1800 – около 600 лева, отива за издръжка на институцията. Това са ток, парно, вода поддръжка на пожарогасители, представяне на книги, закупуване на книги – няма как да се избегнат тези разходи. Просто винаги се свива така, че остава за сметка на работещите".

От КНСБ също излязоха с протестна декларация.

В нея остро възразяват срещу малкия размер на средствата, предвидени за библиотеките и настояват за 25-процентно увеличение на субсидията за 2022 г.

"Не се ли случи това, увеличените режийни разходи могат да принудят библиотеките дори да затворят врати", пише в декларацията на КНСБ. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Няма добри герои! Радев се прегрупира с Пеевски срещу Борисов

От древността до наши дни за степента на цивилизованост на едно общество може да се съди по пазарите, гробищата и отношението към възрастните хора. Няма друга европейска държава, в която да излиза подобно нехуманно отношение. В тези "домове на ужасите" се оглеждат всички останали проблеми в обществото .  Това мнение изрази пред БНР Калоян..

публикувано на 14.06.25 в 14:01
Нина Спасова

Нина Спасова: Според доклада на МААЕ Иран е на крачка да произведе ядрено оръжие

Според доклада на Международната агенция за атомна енергия ( МААЕ) Иран е на крачка да произведе ядрено оръжие , защото има достатъчно количество обогатен уран, явно затова Бенямин Нетаняху е избрал този момент . Това каза пред БНР журналистката и международен анализатор Нина Спасова, като уточни:  " До този момент борбата на Нетаняху беше с т.нар...

публикувано на 13.06.25 в 16:41

25 българи са потърсили съдействие от посолството ни в Израел

25-има българи, които са в Израел, са потърсили съдействие от посолството ни там. Славена Гергова, извънреден и пълномощен посланик на страната ни в Израел, каза пред "Хоризонт", че до 20:00 часа утре вечер в страната е обявено извънредно положение и въздушното пространство е затворено. Препоръката към българите там е да запазят спокойствие..

публикувано на 13.06.25 в 11:23
Робертс Зиле

Робертс Зиле: Отнесете се към еврото по-малко политически и по-прагматично

Латвийският евродепутат от групата на Европейските консерватори и реформисти и заместник-председател на Европейския парламент Робертс Зиле коментира пред БНР прехода от национална валута в евро. Латвия въведе еврото преди 11 години. Каква е равносметката? "Разбира се, преди това някои политически движения казваха, че трябва да си..

публикувано на 12.06.25 в 17:57

Телефони, санкции, поведение – как да дисциплинираме ученика?

Учителският синдикат към КТ "Подкрепа" излезе с ясна позиция за сериозна промяна в образователната ни система. Сред основните искания са разтоварване на учебните програми, въвеждане на оценка за поведение, по-строг контрол върху мобилните телефони в училище и по-добри условия за преподавателите. Преди дни от синдиката съобщиха, че голямата част..

публикувано на 11.06.25 в 10:01
Александър Миланов

Александър Миланов: Държавата да поеме грижата си за възрастните, както за децата след Могилино!

Палиативната грижа – за последния етап от живота ти, остава задният двор на медицината у нас . Липсва дългосрочен ангажимент към възрастните хора. Това заключение направи в интервю за БНР клиничният социален асистент Александър Миланов, който работи в голяма частна болница. Държавата да поеме грижата си за възрастните хора, както го..

публикувано на 10.06.25 в 09:21

Практично за еврото: За какво да внимаваме след 1 януари?

Бизнесът разполага с указания как да премине през процеса на въвеждането на еврото , заяви в интервю за БНР заместник-министърът на икономиката Невена Лазарова. "На първо място да се познават правилата за превалутиране и закръгляване . Използва се официалният курс с 6 цифри, с всички 5 знака след десетичната запетая. Периодът на двойно..

публикувано на 09.06.25 в 07:44