Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Благородна Филевска от Атина:

Не еврото, а спекулата в Гърция доведе до високите цени след въвеждането му

Гърция се сблъска с осезаемо повишаване на цените, малко след преминаването от драхмата към еврото през 2002 година. Неща, стрували няколко евроцента, стават по няколко евро.

Според Благородна Филевска - Панагу, историк, журналист и преводач, живееща от средата на 90-те на миналия век в Атина, не еврото, а спекулата и липсата на реален контрол от държавните органи са виновни за главозамайващото покачване на цените. „Тогава нямаше как да се предвиди всеки процес в такива детайли. Цените бяха закръглени нагоре за удобство, но според виждането на търговците“. За това, според Благородна Филевска, имат вина и самите потребители, обаче, които са приели и плащали новите цени.

„Не може да пиеш гръцко кафе за по 100-200 драхми (0.29 -0.59 евро), на 31 декември 2001 година, а на следващия ден същото това кафе да струва до 3 евро“

Точно 20 години по-късно обаче, след всички премеждия, за гърците националната им валута е еврото и те са абсолютно свикнали с това, разказва още в подкаста на БНР Хоризонт „Следващият ден“ Благородна Филевска.

Благородна Филевска

"Друг опасен момент при преминаването от национална валута към евро е липсата на финансова култура и дисциплина, разказва още сънародникът ни от Атина. „Не може да трупаш кредити и заеми, заради ниските лихви след въвеждането на еврото“, коментира още Филевска.

„За щастие, детските болести на еврозоната, и заради несполуките от самото й начало, са отдавна поправени“, смята още тя.

За какво трябва да са подготвени хората у нас, властите, контролиращите органи и политиците? Какви са спомените на Благородна Филевска за грешките в Гърция, поуките и съветите към сънародниците и у нас, на които предстои тази промяна, чуйте в подкаста:

Всички епизоди на "Следващия ден" ще намерите:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55