Четирима души загинаха при въздушен удар на руската армия срещу сграда, в която се укриват цивилни в град Лисичанск в Луганска област в Украйна.
Украинската армия все още удържа на масивните руски бомбардировки срещу ключовия град Северодонецк в Луганска област.
От Генералния щаб на украинската армия обявиха, че руските военни съсредоточават усилията си в района на град Бахмут в Донецка област, като там са обстрелвани редица населени места.
Едната от руските атаки в Лисичанск е била по сграда, където са се укривали хора, а другата - по диспансер в града. В момента се провеждат спасителни операции и броят на жертвите може да се увеличи, каза губернаторът на Лужанска област Сергий Гайдай.
Междувременно секретарят на украинския Съвет за национална сигурност и отбрана Олексий Данилов съобщи, че президентът Володимир Зеленски е наредил да бъде направена проверка на готовността в четири области на страната. Причината е възможна заплаха от ново нахлуване от територията на Беларус.
"Президентът събра хората и беше обсъден именно този въпрос -въпросът за Беларус. Всички органи, които имат отношение към това, даваха оценка какво се случва, в какво състояние са в момента войските на Беларус, колко руски военни има там, какви са плановете. В резултат беше поставена задача - ще има проверки в четири области за състоянието на подготовката, в случай, че има нови предизвикателства пред нашата страна."
В поредното си късно видеообръщение президентът Володимир Зеленски повтори, че преговорите за спирането на бойните действия не се провеждат заради позицията на Русия.
В същото време той определи вчерашния ден като исторически, след като в Киев германският канцлер Олаф Шолц, италианският премиер Марио Драги и президентите на Франция и Румъния - Еманюел Макрон и Клаус Йоханис заявиха, че подкрепят украинската страна да получи статут на кандидат за членство в Евросъюза.
"Украйна почувства подкрепата на четири силни европейски държави наведнъж, в частност подкрепа за нашето движение към Европейския съюз. Всичките четирима лидери поддържат кандидатурата на Украйна. Естествено трябва да бъдат изпълнени съответните процедури и да се присъединят и останалите държави членки. Но на срещата беше направена голяма крачка напред."
В края на изявлението си Зеленски обяви, че очаква много новини, свързани с Украйна през следващите два дни.
От Великобритания бе съобщено за неочакван обрат по много нашумелия случай с медицинската сестра Луси Летби, която преди година и половина получи доживотна присъда за смъртта на няколко бебета. При повтовно разглеждане на обстоятелствата експертна група сега оповести, че няма медицински доказателства в подкрепа на присъдата на Луси Летби. Адвокатът на..
Споровете за американската виза на принц Хари ще бъдат подновени днес в съда след заплахата на Тръмп да го депортира, съобщи вестник „Таймс“. The Heritage Foundation, американски консервативен мозъчен тръст, поиска от съдия да възобнови делото, твърдейки, че документите ще покажат, че херцогът е излъгал за предишна употреба на наркотици в молбата си за..
Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..
Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..
Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..
За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..
Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..