Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Испанската кралица посрещна първата дама на САЩ в Мадрид

Първата дама на САЩ Джил Байдън (вляво) и кралицата на Испания Летисия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Първата дама на Съединените щати Джил Байдън пристигна в Мадрид, където бе посрещната от испанската кралица Летисия. Двете посетиха Асоциацията за борба с рака, като част от ангажиментите на първите дами, планирани в рамките на срещата на върха на НАТО, която ще се проведе на 29 и 30 юни в Мадрид.

Джил Байдън бе посрещната лично от испанската кралица Летисия на стълбите пред Кралския дворец в Мадрид, след което двете проведоха 45-минутна среща.

Според официалното изявление на кралския дом образованието, борбата с рака и психичното здраве са някои от темите, в които американската първа дама е най-фокусирана и които съвпадат с областите, в които кралицата работи. Затова те са обменили опита си в тези социални политики, след което са посетили Испанската асоциация за борба с рака заедно с председателя ѝ Рамон Рейес и министъра на здравеопазването Каролина Дариас.

Визитата е по изричното искане на Джил Байдън, която заедно със съпруга си създаде асоциацията Cancer Moonshot след смъртта на сина си Бо Байдън от мозъчен тумор през 2015 г.

Двете дами са се срещнали и със семейства на пациенти, подкрепяни от асоциацията.

Във вторник първата дама на Съединените щати и испанската кралица ще посетят приемен център за украинци в Мадрид, след което ще се присъединят към официалната вечеря, която кралят Филипе Шести ще даде за лидерите на страните от НАТО


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фридрих Мерц

Екзитпол за вота в Германия: ХДС/ХСС-28,5%, АзГ-20%, ГСДП- 16,5%

Консерваторите от ХДС/ХСС в Германия печелят предсрочните парламентарни избори, очаква се Фридрих Мерц да бъде следващият канцлер и да оглави коалиционно правителство. Парламентарни избори в Германия, ХДС/ХСС води в проучванията Веднага след края на изборния ден се публикуват резултати от екзитпол проучвания - според данните Християндемократите..

публикувано на 23.02.25 в 19:16

Кметът на Уестминстър за българския храм: Това е икона

Българската общност в Обединеното кралство се сдоби с нов православен храм. Днес той бе осветен от Негово Светейшество българския партиарх Даниил. Новият български храм в Лондон бе официално открит Много хора помогнаха да бъде реализиран този проект. Като се започне от българската държава, заделила 3,3 милиона лева и се стигне до..

публикувано на 23.02.25 в 19:15

Ограничения на движението по магистрала "Тракия"

Движението между 4-ти и 5-ти километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас ще се осъществява в една лента утре от 9 до 12 ч., съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Ограничението се налага поради ремонтни дейности в средната разделителна ивица. Ще бъде ограничено преминаването по скоростната лента, като трафикът ще преминава в активната. В..

публикувано на 23.02.25 в 18:54
Британският премиер Кийр Стармър напуска официалната си резиденция на Даунинг стрийт 10.

Стармър каза, че Великобритания "ще поеме водеща отговорност" в защитата на континента

Британският премиер Киър Стармър заяви, че Съединените щати са "прави" относно необходимостта Обединеното кралство и Европа да поемат повече отговорност за отбраната и сигурността. Стармър заяви още, че е "в интерес на Доналд Тръмп да застане до Украйна". В същото време външният министър Дейвид Лами обяви, че е готов с нов пакет от санкции срещу..

публикувано на 23.02.25 в 18:18

Притеснения за примирието между Израел и "Хамас"

"Хизбула" заяви, че ще продължи делото на убития си лидер Хасан Насрала, чието погребение се състои в Бейрут. А палестинското движение "Хамас" заяви, че Израел сериозно е застрашил петседмичното примирие в Газа, като е забавил освобождаването на палестинските затворници. Лидерът на Хизбула Наим Касем заяви, че ще продължи делото на убития при..

публикувано на 23.02.25 в 18:16
Помощници по изборите подготвят преброяването на бюлетините по пощата за федералните избори в Берлин, Германия, 23 февруари 2025 г. Около 60 милиона души имат право да гласуват на изборите за нов федерален парламент, 21-вия Бундестаг.

Избори в Германия: Големият въпрос - кои партии ще преговарят за коалиционно правителство

Смяна на властта се очаква в Германия, където днес се провеждат предсрочни парламентарни избори. През ноември тройната коалиция на Социалдемократите, Зелените и Либералите се разпадна заради бюджетната политика. Първите прогнозни резултати се очакват в 19:00 ч. българско време, когато приключва изборният ден.  Парламентарни избори в Германия,..

публикувано на 23.02.25 в 17:49
Рустем Умеров

Украйна се подготвя да замени услугите на Starlink в случай на прекъсване

Украйна се готви да замени услугите на Starlink, ако американският оператор прекъсне сътрудничеството, което е ключово за комуникациите на украинската армия. Зеленски: Армията е изправена пред изключително трудна ситуация в някои части на фронта Това съобщи министърът на отбраната Рустем Умеров въпреки уверенията на собственика на Starlink Илон..

публикувано на 23.02.25 в 17:35