Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бави се асфалтирането при новия тунел на пътя за Рилския манастир

Двете платна при тунела трябва да се преасфалтират и да се положи нова маркировка
Снимка: Кирил Фалин, архив

Полагането на асфалта по износващия слой в участъка при новоизградения тунел над с. Пастра на пътя Рила-Рилски манастир, което трябваше да стаен до юни, се бави, коментират пътни експерти. За асфалтиране са около 300 м по двете платна, след което ще се полага и маркировка.

Асфалтирането на износващия пласт трябва да направи фирмата изпълнител  -"Автомагистрали". Същевременно пътни работници казаха, че има и потрошени и премахнати знаци, указващи временната организация на движението при тунела.

Разрешената скорост в участъка при свлачището над село Пастра остава до 20 км в час. Това е така, след като съоръжението още не е приключено напълно и предстоят довършителни работи, не е минала и приемателна комисия.

Тунелът е със стандартни  размери, висок е 5,80 м и през него може да премине и тир, отбелязват експерти.

До изграждането му се стигна, след като и при изградената 150-метрова подпорна стена, висока 4,1 м, огромна 30-тонна скала падна в началото на януари миналата година и затвори за месеци пътя до Светата обител.

Завършването на съоръжението, дълго към 100 м, и цялостното укрепване на ската струва около 6,5 млн. лева, осигурени при управлението на ГЕРБ и кабинета "Борисов-3".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

САЩ ще наложат вето на опитите за промяна на проекторезолюцията за войната в Украйна, която предлагат на СС на ООН

Съединените щати предупредиха, че ще наложат вето на всички опити за промяна на проекторезолюцията, която предлагат на Съвета за сигурност на ООН за гласуване по повод третата годишнина от началото на руско-украинската война. Това съобщи агенция Ройтерс. Администрацията на Доналд Тръмп се опитва да събере воюващите страни на масата за..

публикувано на 24.02.25 в 18:45
Президентът Румен Радев

Радев: Очаквам дипломатическите усилия за мир в Украйна да се движат много по-интензивно

Конфликтът между Русия и Украйна не може да намери военно решение, заяви пред журналисти президентът Румен Радев  "Аз очаквам най-сетне разумът да надделее. Очаквам започналите дипломатически усилия, които започват да заместват вече снарядите и бомбите, да се движат много по-интензивно и догодина ние да отбележим годишнина, без да сме в условия на..

публикувано на 24.02.25 в 18:35
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Песков: Не виждаме предпоставки за подновяване на диалога с Европа

С днешните санкции европейците доказват, че няма основа за преговори с тях, каза в Кремъл говорителят Дмитрий Песков. В Анкара министърът на външните работи Сергей Лавров даде да се разбере, че Москва не възнамерява да спира войските си и бомбардировките, докато претенциите й към Киев не бъдат удовлетворени. Песков не бе никак изненадан..

публикувано на 24.02.25 в 18:25
Бившият посланик на България във Ватикана Богдан Паташев

Богдан Паташев: Кардинали и вярващи ще се молят заедно за папата на пл. "Св. Петър"

Държавният секретар на Ватикана свиква кардиналите и вярващи в 21 часа тази вечер на площад "Свети Петър" в Рим да се молят за здравето на Негово светейшество папа Франциск. Това съобщи в интервю пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик във Ватикана. В предаването "Нещо повече" той коментира съобщението в събота, че папата е в критично..

публикувано на 24.02.25 в 18:25
Президентът Румен Радев

Президентът призова партиите да пазят гражданския мир

Президентът Румен Радев призова всички партии "да пазят гражданския мир": "Защото Европа е изправена пред изключително опасен период и всяка проява на насилие и вандализъм в този момент без значение от повода и автора е покушение срещу България". 10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане" Според президента притесненията на..

публикувано на 24.02.25 в 18:18

Фон дер Лайен: Украйна може да се присъедини към ЕС преди 2030 година

Украйна може да се присъедини към ЕС преди 2030 година, ако продължи с реформите в същото темпо и качество. Това заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс. Фон дер Лайен говори на конференцията в Киев, с която Украйна отбелязва третата годишнина от войната срещу Русия.  Европейските лидери обявиха нови пакети..

публикувано на 24.02.25 в 18:12

"Граждански събор в подкрепа на Украйна" пред Президентството

"Граждански събор в подкрепа на Украйна" се провежда пред сградата на президентската администрация в София по инициатива на четири обществени организации.  Исканията им са за справедлив мир. Пред сградата има голямо множество хора, които носят знамена, плакати с текст "Слава на Украйна" и "Не на войната". Има и две дълги знамена на..

публикувано на 24.02.25 в 17:53