Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липса на пари бави програмата за ремонт на спешни центрове към болници

Служебният министър на здравеопазването Асен Меджидиев говори пред медии в Бургас, 19 август 2022 г.
Снимка: БГНЕС

Програмата за ремонт на спешни центрове към болници се бави поради липса на пари. Това обяви в Бургас министър на здравеопазването Асен Меджидиев след проверки в четири държавни болници - две в Сливен и по една в Стара Затгора и в Бургас. Забавянето е със 7-8 месеца и ако не бъде завършена програмата ще трябва да се възстановяват средства.

Пациентите са доволни от оказаната им първа медицинска помощ, но проектът за ремонт и организация на спешната помощ е почти спрян, каза министър Меджидиев.

"Вчера и днес посетихме четири болници. На много от местата въобще не започнал, въпреки спечелени обществени поръчки. На някои от другите места е започнал, обаче поради промяна в цените на строителни материали, ток и всякакви останали консумативи, самите строители имат претенции и на някои места са спрели тези ремонти. Правя си този анализ, за да мога, прибирайки се в София, да знам какъв финансов ресурс допълнително е нужен, за да завършим тази програма".

За целта до края на годината трябва да бъдат осигурени 6 милиона лева, а през следващата държавата трябва да отпусне нови 40 милиона, каза здравният министър Асен Меджидиев.

Междувременно стана ясно, че по цялото Южно Черноморие едва 12 линейки обслужват спешните случаи. Причината преди всичко е в липсата на кадри.

Очаква се до 10 дни в курортния комплекс "Слънчев бряг" да има нов денонощен пункт за спешна помощ, каза министър Меджидиев.

 "В момента се сключват договори и се организират нещата. То не може да стане факт за 24 часа. Трябва да се обособи помещението. То не е една линейка да я поставим да стои някъде на една бензиностанция. Разберете ме правилно".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампания на Окръжен съд – Кюстендил срещу насилието в училище

През целия м. февруари продължи кампанията срещу насилието в училище в Кюстендилския регион, както и за Деня за борба с тормоза в училище, познат и като "Ден на розовата фланелка“ -  26 февруари. Кампанията е на Окръжен съд – Кюстендил, с подкрепата на РУО и е е част от Образователната програма на Висшия съдебен съвет и на  МОН. Кампанията..

публикувано на 26.02.25 в 18:25

Кузман Илиев: Проектобюджетът е узаконена форма за купуване на гласове

Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове .  Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия "България може". "Увеличаваш разходите с 25% при положение, че растежът и инфлацията са 2,6 - 2,8%. Как така? Очевидно, че се дава на определени групи, най-вече в администрацията - не че те не..

публикувано на 26.02.25 в 17:57
Паметникът

15 военни паметника в област В. Търново се нуждаят от почистване, реставрация и консервация

15 военни паметника във Великотърновска област се нуждаят от почистване, реставрация и консервация. Нужната сума, която специализираната областна комисия иска от държавата, е близо 80 хиляди лева. Военните паметници, които се нуждаят от обновление, са в 6 от 10-те общини в региона. Към Министерски съвет и Министерството на отбраната се отправя..

публикувано на 26.02.25 в 17:55
Последовател на палестинското движение

"Хамас" предава телата на четирима заложници в замяна на 625 палестински затворници

Още тази вечер Хамас ще предаде тленните останки на четирима израелски заложници, съобщи израелският премиер Бенямин Нетаняху. Очакваше това да стане в събота. Очаква се Израел да освободи 625 палестински затворници. С това ще приключи и първият етап от споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа.  "Хамас" няма да организира публична..

публикувано на 26.02.25 в 17:49

ЕС може да спести от сметки на ток 2,5 трилиона евро до 2040 г.

ЕС може да спести от сметки на ток 2,5 трилиона евро от днес до 2040 г., което прави 1,2 на сто от БВП на Общността. Това съобщи еврокомисарят по енергетиката Дан Йоргенсен, който представи плана за действие за достъпна енергия. Той пък е част от Пакта за чиста промишленост, за конкурентоспособността и декарбонизацията на ЕС, която..

публикувано на 26.02.25 в 17:47

Александър Христов: Липса на политическа воля е да не започва информационната кампания за еврото

Има много хубава комуникационна стратегия, разработена от експерти, за въвеждането на еврото. За мен е въпрос на политическа воля, за да започне кампанията, каза Александър Христов в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира липсата на комуникационна кампания за еврото. "Обяснението за мълчанието е липса на..

публикувано на 26.02.25 в 17:39
На заседанието на Комисията по конституционни и правни в Народното събрание - 26 февруари 2025 г.

Правната комисия на НС прие на първо четене проекта за бюджет на съдебната власт

Комисията по правни и конституционни въпроси прие на първо четене проекта за бюджет на съдебната власт за 2025 година. "За" гласуваха 13 народни представители, трима бяха "против" и трима се "въздържаха".  Срещу парите за съдебната власт реагираха с писмо от Висшия съдебен съвет, а в рамките на заседанието на Комисията - и от Съдебния..

публикувано на 26.02.25 в 17:29